ریپورتاژ آگهی

با امكانات امروزی به گذشته سفر كنید!

سفر به گذرگاه زمان، كاوش در مكان‌های باستانی...

با امكانات امروزی به گذشته سفر كنید!

V08uTlJzqP

سفر به گذرگاه زمان، كاوش در مكان‌های باستانی

از اعماق غارهای تاریك گرفته تا قله‌های باستانی، مكان‌های باستانی پنجره‌ای به گذشته می‌گشایند و ما را به سفری در گذرگاه زمان می‌برند. این مكان‌ها یادآور تمدن‌های از دست رفته، فرهنگ‌های فراموش‌شده و دستاوردهای شگفت‌انگیز بشریت هستند. گشت و گذار در میان مكان‌های باستانی، بناهای ساخته شده توسط نیاكانمان و معابد باشكوه، حسی از شگفتی و الهام را در ما برمی‌انگیزد و به ما كمك می‌كند تا جایگاه خود را در دنیای وسیع درك كنیم. سفر به مكان‌های قدیمی، فرصتی منحصر به فرد برای غوطه‌ور شدن در تاریخ، فرهنگ و تمدن‌های گذشته را فراهم می‌كند. این مكان‌ها گویی پنجره‌ای به سوی دنیای دیگری باز می‌كنند و داستان‌هایی از سرگذشت انسان و دستاوردهای او را روایت می‌كنند.

چرا به مكان های قدیمی سفر كنیم؟

دلایل متعددی برای سفر به مكان‌های قدیمی وجود دارد. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • افزایش دانش تاریخی: بازدید از مكان‌های تاریخی، فرصتی برای یادگیری در مورد تمدن‌های گذشته، نحوه زندگی مردم، باورها و ارزش‌های آنها و همچنین دستاوردهای علمی و مهندسی آنها را فراهم می‌كند.
 • تجربه فرهنگ‌های مختلف: هر تمدنی فرهنگ و رسوم خاص خود را دارد. سفر به مكان‌های قدیمی به شما امكان می‌دهد تا با این فرهنگ‌ها از نزدیك آشنا شوید، غذاهای محلی را امتحان كنید، با مردم محلی صحبت كنید و در مورد آداب و رسوم آنها بیاموزید.
 • مشاهده معماری شگفت‌انگیز: بسیاری از مكان‌های قدیمی دارای معماری خیره‌كننده‌ای هستند كه نشان‌دهنده ذوق و خلاقیت نیاكان ما است. بازدید از این مكان‌ها به شما امكان می‌دهد تا از زیبایی این بناها لذت ببرید و در مورد سبك‌های معماری مختلف بیاموزید.
 • ارتباط با گذشته: سفر به مكان‌های قدیمی می‌تواند به شما كمك كند تا با گذشته خود ارتباط برقرار كنید و جایگاه خود را در تاریخ بشریت درك كنید.
 • فرار از شلوغی زندگی روزمره: مكان‌های قدیمی می‌توانند پناهگاهی آرام از شلوغی و استرس زندگی روزمره باشند. قدم زدن در میان ویرانه‌های باستانی یا گشت و گذار در یك مكان تاریخی می‌تواند به شما كمك كند تا آرامش پیدا كنید و ذهن خود را تازه كنید.

برای دیدن مكان های قدیمی به قزوین برو

قزوین شهری تاریخی در ایران است كه به دلیل جاذبه‌های تاریخی و طبیعی متعددش مشهور است. همچنین قزوین، به عنوان پایتخت خوشنویسی ایران نیز شناخته می‌شود، شهری تاریخی در ایران است كه مملو از جاذبه های گردشگری است. در اینجا تعدادی از مكان‌های دیدنی و محبوب قزوین كه حتما باید ببینید آورده شده‌است:

كاخ چهل ستون: این كاخ باشكوه متعلق به دوره صفوی است و دارای 40 ستون چوبی است كه از سقف آن آویزان است. كاخ چهل ستون زمانی اقامتگاه تابستانی شاهان صفوی بود و اكنون به عنوان موزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. كاخ چهلستون قزوین، كه به عمارت كلاه فرنگی نیز معروف است. این عمارت در شهر قزوین، در میدان آزادی (سبزه میدان) و در باغی به نام باغ سعادت واقع شده است. كاخ چهل ستون قزوین یكی از مهم‌ترین و زیباترین بناهای تاریخی ایران است كه هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌كند. بازدید از این عمارت تجربه‌ای منحصر به فرد از هنر و تاریخ ایران را برای شما رقم خواهد زد.

oc65zhhYU8

مسجد جامع قزوین: این مسجد كه در قرن یازدهم ساخته شده‌است، یكی از قدیمی ترین مساجد ایران است. مسجد جامع قزوین به خاطر معماری زیبا و كاشی كاری‌های نفیسش مشهور است. مسجد جامع قزوین، كه با نام‌های مسجد جامع عتیق و مسجد كبیر نیز شناخته می‌شود، یكی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مساجد ایران است و در شهر قزوین واقع شده است. این مسجد كه بر روی بقایای یك آتشكده ساسانی بنا شده، گنجینه‌ای از معماری ایرانی-اسلامی در طول دوران مختلف تاریخ را به نمایش می‌گذارد و از نظر مذهبی و تاریخی از اهمیت بالایی برخوردار است.

بازار بزرگ قزوین: این بازار سرپوشیده یكی از بزرگترین و قدیمی‌ترین بازارهای ایران است. بازار بزرگ قزوین مكانی عالی برای خرید سوغاتی و چشیدن غذاهای محلی است. این بازار قدمتی هزار ساله دارد و در دوره صفویه با انتخاب قزوین به عنوان پایتخت ایران، رونق و توسعه زیادی پیدا كرد. بازار بزرگ قزوین نه تنها یك مركز خرید مهم است، بلكه یك جاذبه گردشگری نیز به شمار می‌رود. این بازار با معماری سنتی ایرانی و حجره‌های زیبا و آراسته، هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌كند.

بازار قیصریه: این بازار تاریخی كه محل عرضه صنایع دستی ظریف و نفیس مانند فرش، قلمدان، نقاشی و مینیاتور است. گشت و گذار در بازار قیصریه و تماشای هنر دست هنرمندان ایرانی، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی خواهد بود. بازار قیصریه یكی از بزرگترین و باشكوه‌ترین بازارهای تاریخی ایران است كه در شهر قزوین واقع شده‌است. این بازار قدمتی 700 ساله دارد و از جمله آثار ارزشمند دوره صفویه محسوب می‌شود. بازار قیصریه در زمان شاه عباس اول و به دستور او بنا شده و در آن زمان به عنوان مركز داد و ستد و تجارت در ایران شناخته می‌شده است.

دارالمحفظه: این بنای تاریخی كه در دوره قاجار ساخته شده‌است، زمانی محل نگهداری اسناد و خزائن سلطنتی بوده است. دارالمحفظه با معماری منحصر به فرد و تزئینات كاشی‌كاری، جلوه‌ای از هنر و ذوق ایرانیان را به نمایش می‌گذارد. دارالمحفظه قزوین، كه به نام‌های "مدرسه شاپور" و "مدرسه مباركشاه" نیز شناخته می‌شود، یك مجموعه تاریخی و مذهبی است. این مجموعه شامل مسجد، مدرسه، كتابخانه، حمام و سایر بناها است. دارالمحفظه در زمان شاه طهماسب اول صفوی به عنوان محل اقامت و تحصیل علمای شیعه ساخته شد. در حال حاضر، دارالمحفظه به عنوان یك مكان تاریخی و گردشگری مورد استفاده قرار می گیرد.

كاروانسرای سعدالسلطنه: این كاروانسرا كه با نام‌های سرای سعدیه، سرای سعادت و بازارچه سعدالسلطنه نیز شناخته می‌شود، بنایی تاریخی مهمی در شهر قزوین است. این كاروانسرا در اواخر دوران حكومت ناصرالدین شاه قاجار به دستور محمدباقر خان سعدالسلطنه اصفهانی، حاكم قزوین، ساخته شده است. سعدالسلطنه با مساحت حدود ۶.۲ هكتار، بزرگ‌ترین كاروانسرای سرپوشیده ایران است و به همین دلیل به عنوان یكی از میراث جهانی یونسكو به ثبت رسیده است. این كاروانسرا شامل بخش‌های مختلفی مانند حیاط‌ها، حجره‌ها، تیمچه‌ها، حمام، مسجد، راسته‌ها، چایخانه و ... است.

Ha8NcjXgF0

نكاتی برای برنامه ریزی سفر به مكان‌های قدیمی

هنگام برنامه‌ریزی سفر به مكان‌های قدیمی، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • مكان مورد نظر خود را انتخاب كنید: مكان‌های تاریخی متعددی وجود دارد. قبل از سفر، تحقیق كنید و مكانی را انتخاب كنید كه بیشتر علاقه دارید.
 • بهترین زمان برای سفر را انتخاب كنید: برخی از مكان‌های تاریخی در طول سال باز هستند، در حالی كه برخی دیگر فقط در فصل‌های خاصی باز هستند. قبل از رزرو سفر، آب و هوا و شرایط زمانی را بررسی كنید.
 • محل اقامت خود را رزرو كنید: انواع مختلفی از محل اقامت در نزدیكی مكان‌های تاریخی وجود دارد، از جمله هتل‌ها، اقامتگاه‌ها و خانه‌های اجاره‌ای.
 • حمل و نقل خود را درست كنید: بستگی به مكان مورد نظر، ممكن است برای رسیدن به آنجا نیاز به پرواز، قطار، اتوبوس یا ماشین داشته باشید.
 • بلیط ورودی و تورهای مورد نظر خود را رزرو كنید: برخی از مكان‌های تاریخی برای ورود نیاز به بلیط دارند. همچنین می‌توانید تورهای مختلفی را رزرو كنید تا اطلاعات بیشتری در مورد مكان مورد نظر بدست آورید.
 • وسایل مورد نیاز خود را بسته بندی كنید: بسته به نوع سفر و مكانی كه به آن سفر می‌كنید، باید لباس، كفش، لوازم بهداشتی و سایر وسایل مورد نیاز خود را بسته بندی كنید.
 • قبل از سفر، در مورد فرهنگ و آداب و رسوم محلی مطالعه كنید: این كار به شما كمك می‌كند تا از سوء تفاهم و بی‌احترامی به مردم محلی جلوگیری كنید.

از سفر خود لذت ببرید! سفر به مكان‌های قدیمی تجربه‌ای منحصر به فرد و فراموش‌نشدنی است. با ذهنی باز سفر كنید، از دیدن و تجربه چیزهای جدید لذت ببرید و خاطرات خوب و ماندگاری برای خود رقم بزنید.

به قزوین رفتم در كجا اقامت كنم؟

انتخاب اقامتگاه مناسب در قزوین به سلیقه، بودجه و نیازهای شما بستگی دارد. اگر به دنبال تجربه‌ای لذت بخش و قیمت مناسب هستید، اقامتگاه بوم‌گردی اله بوم را انتخاب كنید. این اقامتگاه، یكی از معروف‌ترین اقامتگاه‌های بوم‌گردی در قزوین است كه در روستای الولك واقع شده است. این اقامتگاه با امكاناتی نظیر كافی‌شاپ، پاركینگ، فضای بازی برای كودكان و تورهای گردشگری، تجربه‌ای خاطره‌انگیز را برای شما رقم خواهد زد. برای كسانی كه به دنبال تجربه زندگی سنتی ایرانی هستند، اقامت در اقامتگاه‌های بوم‌گردی را پیشنهاد می‌كنیم. این فرصتی منحصر به فرد برای آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم محلی به شما می‌دهند.

جمع بندی

قزوین، پایتخت صفویان، با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوان، پذیرای مسافران از سراسر ایران است. برای اقامت در این شهر زیبا، گزینه‌های متنوعی پیش روی شماست، ازجمله اقامتگاه‌های سنتی و بوم‌گردی. این استان، مقصدی ایده‌آل برای سفر است. این شهر در دوران صفویه پایتخت ایران بوده و به همین دلیل، بناها و موزه‌های تاریخی زیادی در آن وجود دارد. علاوه بر جاذبه‌های تاریخی، قزوین دارای جاذبه‌های طبیعی و تفریحی فراوانی نیز هست. شما می‌توانید از باغ‌های سرسبز، پارك‌ها، تفرجگاه‌ها و مناطق ییلاقی این شهر لذت ببرید. قزوین شهری امن و مهمان نواز است و مردم آن به گرمی از گردشگران استقبال می‌كنند.  بهترین زمان سفر به قزوین فصل بهار و پاییز است. در این فصول هوا خنك و مطبوع است و می‌توانید از جاذبه‌های این شهر به بهترین نحو استفاده كنید.