ریپورتاژ آگهی

سه گشت دیدنی فوق العاده جذاب شهر شیراز در برنامه تور شیراز

صحبت كردن از جاهای دیدنی شیراز كار آسانی نیست. شیراز را باید دید و علاوه بر دیدن، باید حس كرد. باید در كوچه پس كوچه های این شهر كم بدیل ایرانی قدم زد و از عطر و رد آثار تاریخی و آثار مردان بزرگ در این شهر، مست شد.

تور شیراز

سه گشت دیدنی فوق العاده جذاب شهر شیراز در برنامه تور شیراز

صحبت كردن از جاهای دیدنی شیراز كار آسانی نیست. شیراز را باید دید و علاوه بر دیدن، باید حس كرد. باید در كوچه پس كوچه های این شهر كم بدیل ایرانی قدم زد و از عطر و رد آثار تاریخی و آثار مردان بزرگ در این شهر، مست شد.

جاهای دیدنی شیراز معطوف به تعداد انگشتان دست نمی شود. شیراز را شهر بهارنارنج می نامند. عطر بهارنارنج این شهر تاریخی و اصیل، هر ساله صدها نفر را از جای جای دنیا به سمت خود می كشاند.

 باید در شیراز قدم بزنید و تمام هوای این شهر را در جان و دل خود حفظ كنید تا شاید این هوا مرهمی باشد بر دل های بی قرار این روزها.

مقدمه

بله؛ خوشا شیراز و وضع بی مثالش. این وضع بی مثال دیدنیست و اگر تا به امروز شرایط وصال برای شما میسر نشده، حتما گشت و گذار در این شهر اصیل تاریخی و زیبا را خصوصا در فصل های خنك در لیست كارهای واجب خود در قالب تور شیراز قرار دهید.

در ادامه این مقاله قصد داریم درباره سه مكان مهم، از جاهای دیدنی شیراز زیبا صحبت كنیم؛ مسجد نصیرالملك، نقش رستم، ارگ كریم خان. آثار و بناهای تاریخی كه حرف برای گفتن زیاد دارند. با ما همراه باشید تا چند دقیقه ای از وصف زیبایی های این بناهای تاریخی، مستفیض گردیم. چرا كه می گویند؛ وصف العیش، نصف العیش.

مسجد نصیرالملك شیراز

مسجد نصیر الملك

شما میتوانید این مسجد زیبا و تاریخی را در محله گود عربان و خیابان لطفعلی خان زند شیراز پیدا كنید. قدمت این مسجد كه به آن مسجد صورتی نیز گفته میشود، به دوران قاجاریه باز میگردد.

مسجد نصیر الملك به دستور میرزا حسن علی كه به او نصیرالملك می گفتند، ساخته شده است. نصیر الملك از خانواده سرشناس قوام شیرازی و پسر قوام ‌الملك بود. او در سال 1255 هجری شمسی دستور ساخت این مسجد زیبا را صادر كرد. حاج محمد حسن معمار و میرزا رضا كاشی گر، معماران زبده ای بودند كه وظیفه طراحی و ساخت این مسجد با آن ها بود.

برای ورود به این مسجد، ابتدا باید از دو در چوبی كه در ورودی آن تعبیه شده است، بگذرید. در همین ابتدای ورود، كافیست كه سرتان را بالا بیاورید؛ قول میدهم كه مقرنس‌كاری طاق نما، برای چندین دقیقه شما را مجذوب خود خواهند كرد.

 وقت را تلف نكنید و وارد شوید. با نگاهی سطحی متوجه میشوید كه رنگ غالب كاشی ها و طراحی های مسجد با رنگ صورتی عجین شده است. اما نه هر رنگ صورتی ای؛ رنگ صورتی طبیعی. در واقع برای طراحی كل مسجد از رنگ های طبیعی استفاده كرده اند.

برای اطلاعات بیشتر درباره مسجد نصیرالملك شیراز لینك زیر را ببینید:

https://faragasht.com/nasir-al-mulk-mosque/

از طاق مروارید، ایوان جنوبی و گلدسته ‌ها، ایوان ‌های شمال و جنوب، امامزاده زنجیری در شمال شرقی حیاط و شبستان های فرعی كه بگذریم، به شبستان اصلی خواهیم رسید كه نقطه عطف این مسجد دلرباست.

این شبستان، رقص نورها را از پنجره های رنگی بر روی فرش های پر رنگ و نقش و اصیل ایرانی نمایش میدهد. صحنه ای بی بدیل كه هر كسی حداقل برای یك بار هم كه شده، باید این شكوه و جلال را در سفر شیراز ببیند.

نقش رستم شیراز

نقش رستم

نقش رستم را می توانیم از قدیمی ترین جاهای دیدنی شیراز معرفی كنیم. این بنا در واقع تخته سنگ بسیار بزرگی است كه بناها، آرامگاه ‌ها، نقش برجسته‌ ها و كتیبه ‌های ایران باستان را از سه دوره تاریخی ایلامیان، هخامنشیان و ساسانیان، در خود دارد.

در واقع نقش رستم برای آشنایی با تاریخ و تمدن ایران در دوره پیش از میلاد و اوایل سال‌ های میلادی، یك سند بسیار معتبر و غنی است. این محوطه، آرامگاه اكثر پادشاهان دوران هخامنشی می باشد.

البته علاوه بر این موضوع، یك باستان ‌شناس آلمانی برای اولین بار در سال ۱۳۰۲ هجری شمسی، مصادف با ۱۹۲۳ میلادی، بنای نقش رستم را تحت بررسی قرار داد و اعلام كرد كه از برج ‌ها و قلعه‌ های دوران ساسانی، هنوز هم آثاری در آن یافت می شود.

البته تحقیقات مختلف بر روی این اثر تاریخی، باعث پیدایش نقش رستم، آب انبار و باقی كاخ ها و بناها شد. شما می توانید این بنا را در مرودشت و در نزدیكی بنای عظیم تخت جمشید پیدا كنید. در واقع نقش رستم در 10 كیلومتری این بنا قرار دارد.

اطلاعات كامل تر درباره نقش رستم در لینك زیر می باشد:

https://faragasht.com/naqsh-e-rostam/

صحبت از شكوه و جلال نقش رستم، كار آسانی نیست. با تمام خشكی و بی آبی كه در این منطقه وجود دارد، نقش رستم یكی از بزرگ ترین اسناد تاریخیست كه شما می توانید ساعت های زیادی را در این بنا به سیر و سلوك تاریخی بگذرانید.

دیدن و راه رفتن در این محوطه، عین قدم زدن در كتب تاریخی مصور است. پس این لذت را از خود دریغ نكنید.

ارگ كریم خان شیراز

ارگ كریم خان

و اما میرسیم به ارگ كریم خان زند كه به زندان كریم خان نیز معروف است. این بنا همچون گلدسته ای از جنس روادید تاریخی در مركز شهر بهارنارنج، خودنمایی می كند. وكیل الرعایا یا همان كریمخان زند، در سال ۱۱۸۰ هجری قمری، دستور طراحی و ساخت این مسجد را صادر كرد.

در نزدیكی این ارگ، عمارت ها و جاهای دیدنی شیراز كم نیستند. البته دست تاریخ و روی كار آمدن سلسله های مختلف بعد از سلسله ی زندیه، باعث تغییرات و دخل و تصرفات زیادی در این بنا شد. اما چیزی كه واضح است، شكوه و معماری زیبای این بناست كه هنوز هم پابرجاست و به عنوان یكی از اماكن دیدنی شیراز معرفی می شود.

این ارگ مساحتی برابر با 4000 متر مربع دارد. البته محوطه ی كلی ارگ چیزی حدود 12800 متر مربع تخمین خورده است. با ورود به ارگ متوجه می شویم كه این مكان زمانی محل سكونت نیز بوده است. وجود اتاق ها، ایوان ها، باغچه ها و آبنماهای مختلف، همگی خبر از زیبایی و معماری ظریف ارگ می دهند.

در واقع این ارگ معماری اصفهانی و درونگرایی دارد. چرا كه ظاهر ارگ معماری ساده و مینیمال داشته و فضای داخلی آن از ظرافت بیشتر و زیباتری برخوردار می باشد.  

عكس های جدید و اطلاعات كامل درباره ارگ كریم خان شیراز در لینك زیر می باشد:

https://faragasht.com/castle-of-karim-khan/

ارگ كریم خان به عنوان یكی از مركزی ترین و مهم ترین جاهای دیدنی شیراز، محفل گردآوری هزاران هزار، بومی و غیر بومی و مسافری است كه شبانه در اطراف ارگ دور هم جمع می شوند. این ارگ در عین شكوه و جلال و ابهتی كه دارد، بدون در نظر گرفتن تمامی ناملایمت های تاریخی، بستری گرم و امن برای مردمیست كه گرد هم می آیند تا برای چند ساعت هم كه شده از لحظه های تكراری و سخت زندگی خویش، رها شوند.

بهترین مجری تور شیراز

حال كه سه اثر تاریخی جذاب شهر شیراز آشنا شده اید، پیشنهاد می كنم كه هر چه زودتر برنامه سفر به شیراز را تدارك ببینید. از ویژگی های مسافرت به شیراز در این است كه هم به صورت زمینی و هم هوایی می توانید سفر كنید.

یكی از بهترین مجریان اصلی و پر طرفدار تور شیراز آژانس فارا گشت كوروش كبیر می باشد.

فارا گشت هر روز تورهای شیراز با هواپیما و قطار و اتوبوس را با ارزان ترین قیمت و بالاترین درصد رضایت مسافرین به عنوان بهترین سایت تور مسافرتی و آژانس مسافرتی مورد تایید سازمان گردشگری اجرا می كند.

از ویژگی های اصلی این تورها در این است كه برای شما سه گشت نیم روزی رایگان اجرا می شود كه می توانید هم از سه اثر فوق العاده جذاب اسم برده شده، یعنی ارگ كریم خان، مسجد نصیرالملك و نقش رستم دیدن كنید و هم از معروف ترین و جذاب ترین جاهای دیدنی شیراز همراه با راهنمای حرفه ای و محلی، بازدید ویژه و مفرح داشته باشید.