محل تبلیغ شما محل تبلیغ شما
ریپورتاژ آگهی
میل كرات

میل كرات

میل آجری كرات از آثار دوران سلجوقی است و در سر راه كاروان‌ها قرار داشته كه از ایالات قهستان به سمت شرق در حركت بوده و این میل علامتی بوده برای راهنمایی كاروان‌ها و مسافران تجاری و بازرگانی.
  • 1400/11/17
  • استان : خراسان رضوي
  • شهر : تايباد
  • دسته : عمارت های تاریخی ایران
آدرس : نام یك مناره تاریخی در ۲۵ كیلومتری جنوب تایباد در استان خراسان رضوی است كه بر بالای تپه‌ای نسبتاً بلند در كنار گورستان روستایی به همین نام قرار دارد
تلفن : 66059000-021

بازدید کننده گرامی : هم اکنون امکان خرید لینک پرومکس از این صفحه برای شما محقق می باشد.

لینک پرومکس چیست ؟ دریافت لینک از مطالب دارای رتبه گوگل

مزایای لینک پرومکس چیست ؟ 1- سرعت : شما را سریع‌تر به نتیجه دلخواه می‌رساند. 2- لینک مرتبط و معتبر: از مقاله‌ای که در رتبه برتر نتایج گوگل قرار دارد و با کسب‌وکار شما مرتبط است، لینک دریافت می‌کنید. 3- صرفه‌جویی در هزینه‌ها : با توجه به اینکه نیازی به تولید محتوا ندارید در هزینه‌های شما صرفه‌جویی می‌شود. 4- ترافیک هدفمند : با دریافت لینک از مقالات برتر گوگل، می‌توانید کاربران زیادی را به سمت سایت خود هدایت کنید.

میل آجری كرات از آثار دوران سلجوقی است و در سر راه كاروان‌ها قرار داشته كه از ایالات قهستان به سمت شرق در حركت بوده و این میل علامتی بوده برای راهنمایی كاروان‌ها و مسافران تجاری و بازرگانی. شكل ظاهری مطّبق این مناره، با دیگر مناره‌ها مقداری تفاوت دارد و بسیار شبیه مناره جام در شرق شهر هرات است. میل كرات دارای ۲۵ متر ارتفاع و ۲۰ متر محیط قاعده است و دارای ساختار دو قسمتی می‌باشد، به طوری كه بخش تحتانی ۸ ضلعی و بخش فوقانی آن استوانه است.قسمت‌های فوقانی میل كرات با ارتفاع حدود ۱۰ متر به شكل استوانه است كه قدری كج شده است. آجر كاری و نقوش هندسی آجری هنوز روی این میل مشخص است.

از جمله تزیینات معماری این میل می توان به وجود (شرفه) گره چینی‌های آجری و بقایایی از یك كتیبه معقلی اشاره كرد. ویژگی‌های این بنای تاریخی اسلوب معماری دوره سلجوقی را به همراه دارد.در اطراف میل آثار آبادی نمایان است و سفال‌های اطراف آن تمدن دوره‌ سلجوقی و بعد را نشان می‌دهد. بنا تماماً از آجر با ملات ماسه و گچ ساخته شده است.در بخش انتهایی این میل بقایای مرسوم به شرفه نمایان است و قسمت‌هایی از تزیینات زیر شرفه و پایه‌های چوبی آن هنوز باقی مانده است. از جبهه غربی میل درگاهی باز است كه برای دسترسی به روی شرفه استفاده می‌شده است. كتیبه‌ آجری آن به خط كوفی قابل خواندن نیست اما معماری آن به سبك دوره‌ سلجوقی می‌باشد.صدها سال پیش این مناره بر اثر یك زمین‌لرزه‌ كج شد، اما به جز بخش بالایی، هنوز پابرجاست. این بنا كه حتی با چنین انحرافی توانسته سال‌ها برجای بماند، نشان از توانایی‌های مهندسی و معماری ایرانیان دارد.

میل كرات-eOTnRr3SrR

میل كرات-AHcudGZgWY

میل كرات-szfo71kdkZ

میل كرات-xbXdc7pgHG

میل كرات-ckpub3u9fn

میل كرات-aUpi6TNt2y