ریپورتاژ آگهی
مكان های دیدنی نهاوند

مكان های دیدنی نهاوند

نهاوند از شهرستانهای مهم تاریخی استان همدان به شمار می آید كه نظریه‌های مختلفی از پیشینه تاریخی این منطقه باستانی باقی مانده است. برخی از مورخین نهاوند را محل پهلو گرفتن كشتی نوح می‌دانند.
  • 1402/12/16
  • استان : همدان
  • شهر : نهاوند
  • دسته : مناطق تفریحی ایران
آدرس : از شهرهای استان همدان
تلفن : 66059000-021

مكان های دیدنی نهاوند

در این مطلب از وب سایت گردشگری ایران توریسم شما را با مكان های دیدنی نهاوند در استان همدان آشنا خواهیم كرد. در ادامه همراه ما باشید.

نهاوند از شهرستانهای مهم تاریخی استان همدان به شمار می آید كه نظریه‌های مختلفی از پیشینه تاریخی این منطقه باستانی باقی مانده است. برخی از مورخین نهاوند را محل پهلو گرفتن كشتی نوح می‌دانند.نهاوند از مكان‌ های دیدنی و تاریخی متعددی برخوردار است كه بدون شك انجام اكتشافات باستان‌شناسی و مطالعات بیشتر در زمینه قدمت و تحولات تاریخی منطقه، زوایای تاریك تاریخ تمدن آن را بیش از پیش روشن خواهد ساخت.

مكان های دیدنی نهاوند-SH1SRh6EiM

حمام حاج آقا تراب

این حمام در محله علی آباد شهر نهاوند قرار گرفته است و یكی از زیباترین معماری‌های شهر را به خود اختصاص داده است. حمام حاج آقا تراب كه قدمت آن به سال 1230 هجری شمسی و دوران ناصرالدین شاه قاجار بر می‌گردد، چند سالی است با تغییر كاربری به موزه مردم شناسی تبدیل شده و در به روی گردشگران گشوده است. زمان بازدید از ساعت 9 تا ساعت 16 است. با ماشین خودتان می‌توانید به این حمام بروید و در پاركینگ عمومی اطراف این بنا پارك كنند.

مكان های دیدنی نهاوند-IzoQlUzYGR

خانه قدوسی نهاوند

این خانه قدیمی كه متعلق به شیخ علی قدوسی از عالمان نهاوند است دارای سر در ورودی زیبائی است كه با نقوش هندسی آجری تزئین شده‌است و دو ستون نما در دو سوی سر در به زیبائی آن افزوده‌است.نمای بنا در داخل حیاط بوسیله آجر كاری‌های زیبا تزئین شده‌است و قوسهائی به شكل شاخ قوچ نما را آراسته‌است. پیرامون حیاط با طاق نماهای هلالی تزئین شده‌است.این خانه قدیمی و تاریخی در خیابان انقلاب واقع شده‌است وچند خانه قدیمی دیگر در جای جای این شهر وجود دارد.

مكان های دیدنی نهاوند-6fYyARn5ws

تپه نوشیجان

تپه نوشیجان از جمله آثار خشتی منحصر به فرد بر جا مانده از تمدن های پیش از هخامنشی در ایران است. بقایایی كه به دوره ی عصر آهن ۳ و سپس تمدن مادها برمی گردد. بنابراین تپه نوشیجان حدود ۲۸۰۰ سال قدمت دارد. نوشیجان در لغت احتمالاً به معنی جایگاه نوش یا جایگاه انوش بوده است و نوش یا انوش ظاهراً نام خانمی است كه بر این منطقه حكمرانی می كرده است.تپه ی نوشیجان در سال ۱۳۴۳ خورشیدی مورد شناسایی قرار گرفت. در سال های ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۶ طی ۶ فصل باستان شناسی توسط موسسه ی ایران شناسی بریتانیا به سرپرستی دیوید استروناخ عملیات كاووش و مرمت در تپه انجام پذیرفت.دستاورد فعالیت های این هیئت، شناسایی سه دوره ی معماری باستانی متعلق به دوران مادها، هخامنشیان و اشكانیان است.

مكان های دیدنی نهاوند-EBjG7hMm5M

تپه باستانی گیان

تپه باستانی گیان در 15 كیلومتری شهر نهاوند و دو كیلومتری سراب گیان و چسبیده به روستای دیروز و شهر امروز گیان واقع شده است. تپه‌ای پر از رمز و راز و هیاهوی تاریخی، تپه‌ای كه خود به تنهایی بخش اعظمی از تاریخ و تمدن انسان را در ایران به دوش می‌كشد.این تپه باستانی تا 50 سال مبنای گاه‌نگاری در غرب و كشور بوده و مبنای پژوهش پژوهشگران در این منطقه بوده است و اگر چه امروز از بی‌توجهی و عدم توجه در حال نابودی است اما چندین هزار سال است كه همچنان با خرابه‌هایش ایستاده است تا از تاریخ و تمدن و جایگاهش دفاع كند.

مكان های دیدنی نهاوند-vdMwLV2NCJ

مقبره شیخ ابوالعباس نهاوندی

این مقبره متعلق به شیخ ابوالعباس احمد بن محمد بن فضل نهاوندی یكی از عارفان معروف قرن چهارم هجری قمری بوده كه در دوران حكمروایی عضد الدوله دیلمی زندگی می‌كرد. علیرغم اینكه این بنا قدمت هزار ساله دارد اما كارشناسان عنوان كرده‌اند كه قدمت سنگ قبری كه در این مقبره وجود دارد به دوران قاجاریه برمی‌گردد. این مقبره در سال 1395 به طور كامل بازسازی و به روی گردشگران گشوده شد. بازدید از این اقامتگاه از ساعت 9 تا 18 و دسترسی به آن با ماشین شخصی امكان‌پذیر است. اطراف مقبره نیز محل‌هایی برای پارك خودرو وجود دارد.

مكان های دیدنی نهاوند-RxmZDPcgDg

مسجد جامع نهاوند

مسجد جامع نهاوند در سمت شمال میدان قیصریه شهر نهاوند و بر روی دامنه تپه‌ای مشرف بر شهر واقع شده است. بنای مسجد به شكل مربع مستطیل می‌باشد كه طول آن ۱۷ و عرض آن ۱۲ متر است و از سه فرش‌انداز تشكیل شده است كه فرش‌انداز میانی از فرش‌اندازهای طرفین عریض‌تر است. طاق و گنبد مسجد بر روی چهار ستون قطور استوار شده و سقف با سه گنبد هم‌ارتفاع پوشیده شده است. مصالح عمده در ساخت این مسجد را آجر با ملاط گچ و خاك تشكیل می‌دهد و همین امر سبب شده است تا مسجد جامع از سادگی ویژه‌ای برخوردار شود. این مسجد در دوره سلجوقیان بنا شده و كتیبه سنگی كوچكی كه تنها عنصر تزئین مسجدجامع نهاوند می‌باشد، این امر را تصدیق می‌نماید.

مكان های دیدنی نهاوند-FDgVQYJlm2

موزه تاریخ و فرهنگ نهاوند

در محله درب شیخ و در نزدیكی مقبره شیخ ابوالعباس نهاوندی، موزه تاریخ و فرهنگ نهاوند قرار دارد. این موزه دقیقا در خیابانی كه به خیالان پیروزی منتهی می‌شود و در كنار ساختمان فعلی شهرداری نهاوند واقع شده. قطعا زمانی كه به یك شهر تاریخی با قدمت هفت هزار سال سفر می‌كنید، باید انتظار دیدن موزه تاریخ و فرهنگی پربار و غنی را داشته باشید.

مكان های دیدنی نهاوند-UXNjg9Tb5O

رودخانه گاماسیاب

رودخانه گاماسیاب یكی از طویل‌ترین رودخانه‌های ایران به شمار می‌رود. رودخانه دائمی گاماسیاب از محلی به نام كوه سنگ سوراخ از ارتفاعات جنوبی استان همدان سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از دشت نهاوند، در مجاورت روستای لیلی یادگار، شاخه رود ملایر (خرم رود) به آن می‌ریزد و در كنار روستای گردیان تویسركان، قلقل رود به آن متصل می‌شود. گاماسیاب از شاخه‌های اصلی رود كرخه به شمار می‌رود. رودخانه گاماسیاب در شهرستان خرم‌آباد استان لرستان با نام سیمره خوانده می‌شود و رودخانه‌های شرقی كبیركوه و رودخانه‌های لرستان به آن می‌پیوندد و پس از گذشتن از لرستان در غرب خوزستان، كرخه نامیده شده و در نهایت به باتلاق هورالعظیم می‌ریزد.

مكان های دیدنی نهاوند-qEvvtjjcQg

سراب گیان

سراب از دو بخش سر و آب تشكیل شده و در لغت به معنی سرچشمه آب است. در شهرستان نهاوند سراب‌های زیادی وجود دارد و سراب گیان یكی از سراب‌های زیبای این منطقه است. طبیعت سرسبز و دل‌فریب در كنار صدای آرامش‌بخشِ آب، سراب گیان را به یكی از جذاب‌ترین مكان‌های گردشگری استان همدان تبدیل كرده است.

مكان های دیدنی نهاوند-sxChJ2lbGl

سراب فارسبان

در ۳۰ كیلومتری نهاوند، در مسیر جاده آورزمان به سمت فارسبان، روستایی با همین نام قرار دارد. این روستا ۱۳۰۰ نفر جمعیت دارد و مراتع سرسبز و باغات زیادی را در دل خود جای داده. باغ گردو، گیلاس، آلبالو و میوه‌های رنگارنگ دیگری در این اطراف به چشم می‌خورند و در فصل شكوفه زدن‌شان، به اینجا نمای بسیار زیبایی می‌بخشند. همه این سرسبزی‌ها به دلیل وجود سرابی به نام فارسیان است كه از دل كوه جوشیده و باعث چنین حجمی از آبادانی شده. اگر به این روستا آمدید، حتما سری به حمام باستانی آن نیز بزنید.

مكان های دیدنی نهاوند-qyaQoClALI

سراب ملوسان

در ۱۷ كیلومتری شمال نهاوند سرابی با نام ملوسان قرار دارد. این سراب را نیز می‌توان یكی از جاهای دیدنی نهاوند دانست. در این منطقه به دلیل سرسبزی بالا، بز كوهی پرورش می‌دهند و البته شكارگاهی برای شكارچیان نیز محسوب می‌شود. پوشش گیاهی و حیوانی اینجا بسیار دیدنی بوده و با نهاوند تنها بیست دقیقه فاصله دارد.

مكان های دیدنی نهاوند-RSdl58a3ZH

سراب كنگاور كهنه

این سراب نسبت به سراب‌های دیگر از نهاوند دور است. ۴۵ كیلومتر باید به سمت غرب نهاوند بروید تا روستایی با نام كنگاور كهنه را پیدا كنید. با دیدن درختان چنار و بید می‌توانید متوجه شوید كه به سراب كنگاور كهنه نزدیك شده‌اید. این سراب باعث آبادانی زیادی در این منطقه شده و این مساله را باید از چنار چار صد ساله‌ای پرسید كه سالیان دراز در معشیت سراب كنگاور كهنه قرار دارد.

مكان های دیدنی نهاوند-AEBznMAkBL