محل تبلیغ شما محل تبلیغ شما
ریپورتاژ آگهی
مسجد پامنار سبزوار

مسجد پامنار سبزوار

مسجد پامنار سبزوار قدیمی ‌ترین مسجد این شهر و خراسان بزرگ است.
  • 1402/03/01
  • استان : خراسان رضوي
  • شهر : سبزوار
  • دسته : مساجد تاریخی ایران
آدرس : خراسان رضوی، سبزوار
تلفن : 66059000-021

بازدید کننده گرامی : هم اکنون امکان خرید لینک پرومکس از این صفحه برای شما محقق می باشد.

لینک پرومکس چیست ؟ دریافت لینک از مطالب دارای رتبه گوگل

مزایای لینک پرومکس چیست ؟ 1- سرعت : شما را سریع‌تر به نتیجه دلخواه می‌رساند. 2- لینک مرتبط و معتبر: از مقاله‌ای که در رتبه برتر نتایج گوگل قرار دارد و با کسب‌وکار شما مرتبط است، لینک دریافت می‌کنید. 3- صرفه‌جویی در هزینه‌ها : با توجه به اینکه نیازی به تولید محتوا ندارید در هزینه‌های شما صرفه‌جویی می‌شود. 4- ترافیک هدفمند : با دریافت لینک از مقالات برتر گوگل، می‌توانید کاربران زیادی را به سمت سایت خود هدایت کنید.

مسجد پامنار سبزوار قدیمی ‌ترین مسجد این شهر و خراسان بزرگ است. براساس مرمت ‌ها و بازسازی‌ ها در قرون مختلف قدمت این بنا از قرون اولیه اسلامی تا صفویه و معاصر تخمین زده می ‌شود. این مسجد در سال ۲۶۶ ه.ق در زمان خلیفه عباسی «المعتمد بالله» معاصر با  پادشاهی محمد بن طاهر آخرین پادشاه «سلسله طاهریان» و به همت پیرزنی مومن و نیكوكار ساخته شده و بعد ها چندین بار تعمیر شده‌ است، بنا به نوشته متون این مسجد در سال ۳۱۷ ه‍.ق به همت امیر ابوالفضل زیاری تجدید بنا و در سال ۴۲۰ ه‍.ق نیز توسط خواجه امیرك دبیر برای آن مناره ‌ای ساخته شد. در دورهٔ محمد رضا پهلوی سردر این مسجد با هزینهٔ یكی از اهالی شهر و بدست سید محمد اشراقی، از معماران شهر، كاشیكاری شد. شهرت این بنا به پامنار به سبب وجود مناره‌ ای مجاور ایوان با ارتفاع بیش از ۲۰ متر است كه مانند منار جنبان اصفهان می جنبد. قدمت مناره این مسجد به قرن سوم هجری قمری بازمی‌ گردد. ساقه این مناره آراسته به تزئینات و كتیبه‌ ای معقلی است كه در بخش پایین آن به صورت برجسته دیده می ‌شود.


معماری
بنای امروزی مسجد با وسعت تقریبی ۳۵۰ متر مربع مشتمل بر شبستان ستوندار و صحن ضلع جنوبی است كه بخش الحاقی به این مسجد محسوب می ‌گردد. ساختمان این مسجد از خشت و آجر ساخته شده و دارای سیزده پایه می باشد. صحن مسجد، حدود ۲۱۳ متر مساحت دارد و در قسمت جنوب شرقی آن «سردابه ‌ای» مشاهده می ‌شود. این سردابه، در گذشته به عنوان وضوخانه‌ نمازگزاران مورد استفاده قرار می ‌گرفت و آب قنات آنرا پر می‌ كرد. صحن بنای مزبور، در قسمت شمالی و شرقی، دو در ورودی دارد. درب اصلی، در قسمت شمالی است و رفت و آمد از آن صورت می ‌گیرد. درب قسمت شرقی نیز كه كوچكتر از درب اصلی است، برای رفت و آمد بانوان طراحی شده است. سبك معماری این بنا مشابه معماری مساجد «فهرج و جامع اصفهان» به «سبك رازی» است. در این سبك، یك فضای «شبستان ‌گونه و ستون‌ دار در قبله»، «در شمال ‌شرقی، یك صحن» و «در شرق و غربِ آن، رواق ‌هایی» قرار می ‌گیرند.


موقعیت مكانی
این مسجد در خیابان بیهق سبزوار در ضلع جنوبی آن واقع شده است.

مسجد پامنار سبزوار-ZiHGgeDfps

مسجد پامنار سبزوار-FV2NxhVyfW

مسجد پامنار سبزوار-ipuOpP9Wub