محل تبلیغ شما محل تبلیغ شما
ریپورتاژ آگهی
كاروانسرای شاه عباسی پیام مرند

كاروانسرای شاه عباسی پیام مرند

كاروانسرای پیام از جملة كاروانسراهای معروف آذربایجان است كه غالباً در دوره‌های صفویه و مغول از رونق بسیار برخوردار بود.
  • 1401/11/04
  • استان : آذربايجان شرقي
  • شهر : مرند
  • دسته : كاروانسراهای ایران
آدرس : آذربایجان شرقی٬ مرند٬ ۱۳ كیلومتری جاده مرند - تبریز٬ روستای یام
تلفن : 66059000-021

كاروانسرای پیام از جملة كاروانسراهای معروف آذربایجان است كه غالباً در دوره‌های صفویه و مغول از رونق بسیار برخوردار بود.

این كاروانسرا از موقعیت مكانی سوق‌الجیشی بسیار مهمی برخوردار است به طوری كه در حال حاضر نیز می‌تواند مورد استفادة كلیه مسافران ایرانی و گردشگران خارجی كه از مرز بازرگان به اروپا بر عكس عزیمت می‌كنند واقع گردد.

 

این كاروانسرا به علت اهمیت مكانی و مبادلات وسیع كالا در قرون گذشته بر خلاف كاروانسراهای كوهستانی، دارای حیاط مركزی وسیع و از نوع كاروانسراهای چهار ایوانی است كه از سردر رفیع، گنبدخانه حیاط مركزی به شكل هشتی، اتاقها و ایوان های مشرف به حیاط برای اقامت كاروانیان تشكیل می شود.

 

این كاروانسرا با قرار داشتن در مسیر گردشگری بسیار پرتردد تبریز – جلفا در بهار و تابستان و پیست اسكی پیام در زمستان مورد توجه علاقمندان است.

در سال 1378 با توجه به اهمیت محور شمال به جنوب كشور و آماده‌سازی ایستگاههایی برای اقامت و استراحت گردشگران داخلی و خارجی بنای كاروانسرای پیام به صورت كالبد اولیه ولی با تأمین كلیة امكانات رفاهی جدید با طرح معماری سنتی به همت سازمان میراث فرهنگی كشور شروع به بازسازی گردید و هم اكنون در شرف اتمام است. این بنای عظیم دارای بدنة آجری و ایوان‌ها و طاق‌های رفیع به همراه برج‌های مدور در چهار گوشةآن است و در آیندة نزدیك می‌تواند به عنوان یكی از جاذبه‌های مهم گردشگری مورد استفاده مسافران قرار گیرد.موقعیت مكانی:

مرند، 13 كیلومتری جاده مرند به تبریز(حدود 54 كیلومتری تبریز) روستای یام

كاروانسرای شاه عباسی پیام مرند-bmBMskETs1

كاروانسرای شاه عباسی پیام مرند-PPeYXM5xt9