ریپورتاژ آگهی
روستای داماش

روستای داماش

داماش از شمال به روستای صیقلده خورگام و از جنوب به زمین‌ها و مراتع روستاهای گزنه چاك و قوشه لانه خورگام و همچنین از شرق به اراضی جنگلی و مراتع و از غرب به جنگل شینه چاك و مراتع لاباربن محدود می‌شود
  • 1400/11/10
  • استان : گيلان
  • شهر : رودبار
  • دسته : روستاهای ایران
آدرس : روستای زیبا و ییلاقی داماش در استان گیلان و در بخش عمارلو شهرستان رودبار زیتون قرار دارد.
تلفن : 66059000-021

روستای زیبا و ییلاقی داماش در استان گیلان و در بخش عمارلو شهرستان رودبار زیتون قرار دارد.
داماش از شمال به روستای صیقلده خورگام و از جنوب به زمین‌ها و مراتع روستاهای گزنه چاك و قوشه لانه خورگام و همچنین از شرق به اراضی جنگلی و مراتع و از غرب به جنگل شینه چاك و مراتع لاباربن محدود می‌شود.

این روستای زیبا و منحصر به فرد در دامنه رشته كوه‌های البرز میهمان ماندگار ارتفاعات و بلندی‌هاست و نزد اهالی به عنوان سرزمین چشمه‌های گوارا و سر سبز محسوب می‌شود. داماش از روستاهای بسیار مرتفع استان گیلان است، به طوریكه حدود ۱۸۰۰ متر از سطح دریا بلندتر است.

این روستا با طبیعت زیبا و منحصر به فرد خود و همچنین با گونه‌های گیاهی متنوع و كمیاب مثل گل نادر سوسن چلچراغ از اهمیت خاصی در بین گردشگران برخوردار است.


روستای داماش-epsIIhdaRz
گل سوسن سفید نخستین بار توسط محققی به نام (لدربوری) كشف شد و در سال ۱۳۵۴ از طرف اداره محیط زیست استان گیلان زیستگاه این گل كمیاب به عنوان اثر ملی به ثبت رسید.

فصل رویش و شكوفایی گل زیبای سوسن چلچراغ در اواخر بهار و اوایل تابستان می‌باشد و یكی دو هفته‌ای چشمان مشتاقانش را می‌نوازد. روستای زیبای داماش در سال ۱۳۸۷ به عنوان روستای نمونه گردشگری به ثبت رسید.

تابستان در این منطقه بسیاردل انگیز و زیبا و مطبوع است. داماش دارای آب و هوای خنك با بارش باران و مه در اكثر زمانها است. این ویژگی جلوه‌ای خاص و چشم اندازی خاطره انگیز برای گردشگران به همراه دارد.

كلمه داماش از دو واژه دا و ماش تشكیل شده و در گویش كرمانجی به معنی (به كسی ماش داده) است.
آب و هوای روستای داماش در بهار و تابستان، معتدل و خنك و در فصل‌های پاییز و زمستان به سردی می‌گراید. این روستا در قدیم ییلاق مردم جیرنده و امروزه به سكونت‌گاه دائمی تبدیل شده است.

مردم این روستا به گویش دیلمی سخن می‌گویند. درآمد اكثر مردم روستا از فعالیت‌های باغداری، دامداری و پرورش طیور تامین و گروهی از مردم در امور خدمات و صنایع دستی فعالیت دارند.

این روستا در یك منطقه كوهستانی استقرار یافته و فاقد اراضی هموار برای كشت محصولات كشاورزی است. مصارف مردم این روستا محصولاتی از قبیل حبوبات، سیب زمینی و پیاز و درختانی هم چون فندق و گردو می‌باشد. پیرامون روستا را ارتفاعات و بیشه زارهای سلسله جبال البرز فراگرفته و چشم اندازهای بسیار زیبایی را پدید آورده است.

هر ساله در فصول بهار و تابستان گردشگران بسیاری از نقاط مختلف ایران به داماش سفر می‌كنند.

در زمان شكوفایی گل سوسن چلجراغ، جشنواره باشكوهی در اطراف داماش برگزار می‏‌شود؛ اهالی منطقه عمارلو با لباس‏‌های محلی زیبا در آن شركت می‏‌كنند و با شادی و نشاط مراسم ویژه‌ای را بر پا می‌كنند.


روستای داماش-q3Ur4FTNEq

كشتی گیله مردی، طناب‏كشی، خرپشتك، چوب بازی (رقص چوب)، تیش بازی (نوعی بازی محلی) چرخ و فلك، هلولك، گلفا و دور بچرخان، از جمله بازی‌هایی است كه در این ایام بیشتر رواج دارد.

در این روزها، بازارچه‌‏های محلی برپا می‏‌شوند و نغمه‏‌های شورانگیز و ترانه‏‌های دلنشین روستایی با همراهی سازهای نی، تنبك، تنبور، كمانچه و سنتور به گرمی جشنواره سوسن چلچراغ می‏‌افزایند.
مردم روستای داماش باورها و اعتقادات مشترك فراوانی با سایر مردم استان گیلان دارند. آن‏ها اعیاد ملی و مذهبی نوروز، فطر، قربان و غدیر را به جشن و سرور و ایام محرم و وفات و شهادت ائمه را به عزاداری می‏‌پردازند.

پوشاك غالب مردم روستای داماش همان لباس محلی است؛ پوشیدن لباس محلی به خصوص در مراسم و جشن‏‌های روستا مانند مراسم عروسی و جشنواره گل سوسن چلچراغ عمومیت بیشتری یافته است. صنایع دستی روستای داماش مشتمل بر بافت جوراب و گلیم است.

غذاهای محلی روستای داماش نیز شامل سیاه قاتق یا فسنجان (تركیبی از گردوی كوبیده، گوشت مرغابی یا انواع دیگر مرغ‏‌ها و گاهی گوشت قرمز، رب انار و غیره)، قیمه پلو و انواع كباب مانند كباب ششلیك، كباب كوبیده، كباب برگ و كباب چنجه می‌‏باشد كه در خانه‏‌ها و رستوران‏‌های روستا تهیه و به مشتریان عرضه می‏‌شوند.

 

روستای داماش-6G1N5i7OVZ

روستای داماش-jHwOU5hO1p

روستای داماش-LuzmJSpWZb