ریپورتاژ آگهی
دیدنی های شهر خوی

دیدنی های شهر خوی

شمال غربی ترین شهر ایران كه از شهرستان های بزرگ و مهم استان اذربایجان شرقی به شمار می رود، هزارویك جاذبه را در خود جایی داده است.جاذبه هایی كه هر كدام به اندازه هزاران سال حرف برای گفتن دارند. شهر خوی از ان دسته شهرهایی است كه تمام سلیقه های گردشگری را در برمی گیرید.
  • 1403/01/03
  • استان : آذربايجان غربي
  • شهر : خوي
  • دسته : مناطق تفریحی ایران
آدرس : از شهرهای استان آذربایجان غربی
تلفن : 66059000-021

دیدنی های شهر خوی

در این مطلب از وب سایت گردشگری ایران توریسم شما را با دیدنی های شهر خوی آشنا خواهیم كرد. در ادامه همراه ما باشید.

شمال غربی ترین شهر ایران كه از شهرستان های بزرگ و مهم استان اذربایجان شرقی به شمار می رود، هزارویك جاذبه را در خود جایی داده  است.جاذبه هایی كه هر كدام به اندازه هزاران سال حرف برای گفتن دارند. شهر خوی از ان دسته شهرهایی است كه تمام سلیقه های گردشگری را در برمی گیرید.

آرامگاه و برج شمس تبریزی

برج شمس تبریزی روی مزاری منسوب به شمس تبریزی ساخته شده است. این برج در محله‌ی امامزاده سید بهلول در شمال غربی خوی قرار دارد و یادگاری از دوران صفوی است. برج یا مناره‌ی شمس تبریزی از آجر ساخته شده و با شاخ‌های قوچ و میش‌هایی زینت یافته است كه شاه اسماعیل صفوی در اقامت چهل روزه‌اش در كوه چله خانه‌ی خوی شكار كرده بود. با توجه به اسناد موجود، این بنا به دستور شاه اسماعیل صفوی ساخته شده و شاخ قوچ‌های وحشی را برای نشان دادن قدرت و مهارت وی در شكار قوچ در یك روز، نصب شده است.

دیدنی های شهر خوی-s4VDmh0H4a

پل قطور خوی

پل قطور در نزدیكی خوی(۲۵ كیلومتری جنوب غربی خوی، در ناحیه‌ی سرحدی بخش قطور) قرار دارد و در مسیر راه‌آهن ایران و تركیه قرار گرفته است. كسانی كه از مرز رازی عازم تركیه می‌شوند، در مسیرشان این پل را می‌بینند. این پل از نوع زیر قوسی است و تا مدت‌ها بزرگ‌ترین دهانه‌ی قوسی را بین پل‌های ایران داشت.

دیدنی های شهر خوی-FGqAgOm8ui

دروازه سنگی خوی

دروازه سنگی تنها دروازه باقیمانده از حصار شهر خوی است كه دارای ارزش تاریخی زیادی می باشد. دروازه سنگی تنها دروازه ی باقیمانده از تاریخ كهن ایران می باشد. تاریخ ساخت این بنای آجری را به دوره ایلخانیان یا دوره قاجاریه نسبت می دهند و هنوز قطعیتی درباره ی آن وجود ندارد. آن گونه كه از سبك معماری این اثر بر می آید می توان از ساخت دروازه در دوره ی قاجار سخن گفت چرا كه آثار باقی مانده از قاجار در تبریز و خوی تشابهات بسیاری به این اثر دارند.

دیدنی های شهر خوی-ttxOMgwGmc

كلیسای سورپ سركیس

این بنا كه قدمتش به درستی مشخص نیست، با توجه به معماری ستون ها، دیوارسازی و نورگیر ها به احتمال فراوان در قرن چهارم بنا شده است. كلیسا ی سورپ سركیس كه با مواد و مصالحی همچون: اجر و خشت و گل بنا شده، بعد از سالیان طولانی همچنان محكم و پابرجا به یادگار مانده است.

دیدنی های شهر خوی-yplvWwQOFA

پل خاتون

پل خاتون در 3 كیلو متری جنوب شهرستان خوی بر روی رود خانه قطور و در راستای جاده خوی به ارومیه قرار گرفته است.در قسمت فوقانی پل، آجر به كار رفته و دارای هفت دهانه بزرگ آب رو می باشد. در بعضی منابع تاریخی ذكر شده كه این پل به دستور احمد خان دنبلی و در كنار دامنه غضنفر ساخته شده، كه هنوز پا بر جاست و به علّت ارزش باستانی آن توسّط میراث فرهنگی استان حفاظت می شود .

دیدنی های شهر خوی-ZFCbwpWOPX

مسجد مطلب خان

یكی دیگر از آثار ملی ثبت شده و جاهای دیدنی خوی ، مسجدی باقیمانده از دوران حكومت ایلخانان است كه به «مسجد مطلب خان» شناخته می‌شود. به نظر می‌رسد كه معماری انجام شده در ساخت این مسجد، به روش معماری دوران مغول و به صورت روباز است. شاه‌نشین‌های مرتفع، ایوان بزرگ، حجره‌های دو طبقه در گرداگرد شبستان روباز این مسجد، از ویژگی‌های بارز «مسجد مطلب خان» است.

دیدنی های شهر خوی-kFDiI91030

مسجد حاجی بابا خوی

این مسجد در سال 1256 ﻫ.ق به همت علی اصغر حاجی بابا بنا گردید. دو درب این مسجد به طرف بازار حاجی بابا باز می شود، یكی از درها به كتیبه ای از آیات قرآن كریم با رنگ ثلث و خط سفید آراسته شده و با كاشی های لاجوردی رنگ، حاشیه نگاری شده است،درب دوم با طاق نمایی ساده به حیاط مسجد باز می شود، در ضلع غربی حیاط، دو ردیف ستون شش تایی چوبی و محرابی مقرنس كاری شده به چشم می خورد و در چهار گوشه اطاق، ترنج های نقاشی شده به رنگ لاجوردی دیده می شود.

دیدنی های شهر خوی-vzoHniHNF3

بازار قدیمی خوی

بازار های سنتی، اصلی جدا نشدنی از فرهنگ ایرانی می باشد كه یكی از منحصر به فرد ترین این بازار ها در خوی واقع شده است. بازار قدیمی خوی در قسمت جنوب شرقی چهارراه مركزی، بین خیابان طالقانی و انقلاب قرار دارد. این بازار دیدنی كه عمرش به قرن دوازدهم و دوره صفویه باز می گردد، لقب دومین بازار بزگ ایران را یدك می كشد. بازارخوی كه سرپوشیده می باشد، از حجره ها، كاروانسراها و قسمت های متعددی ساخته شده ، ودر زمان قاجار دوباره مورد بازسازی و سازماندهی قرار گرفته است. تزیینات اجری و معماری هنرمندانه ای كه در این بازار به كار رفته، ارزش بنا را بسیار بالا برده است.

دیدنی های شهر خوی-gcMYGoFoOE

موزه خوی

موزه خوی در خیابان امام كوچه نورالله خان واقع شده است. در این موزه اشیایی متعلق به پیش از تاریخ، دوره‌های تاریخی و آثاری مربوط به هنرهای ایرانی و مردم‌شناسی به نمایش گذاشته شده است. از جمله آثار ارزشمند این موزه می‌توان به سنگ‌نبشته شاه تهماسب صفوی، كتاب‌های خطی، سكه‌های دوران مختلف، گِل‌مهره‌ها و …، اشاره نمود.

 دیدنی های شهر خوی-omAcslZJab