ریپورتاژ آگهی
جاهای دیدنی شهرضا

جاهای دیدنی شهرضا

شهرضا (Shahreza) یكی از شهرستان‌های استان اصفهان ایران است. مركز آن شهرضا است كه در ۷۰ كیلومتری جنوب شهر اصفهان واقع شده‌ است. از دیدنی‌های مهم این شهر می‌توان به امامزاده شاه‌رضا اشاره كرد.
  • 1402/12/08
  • استان : اصفهان
  • شهر : شهرضا
  • دسته : مناطق تفریحی ایران
آدرس : از شهرهای استان اصفهان
تلفن : 66059000-021

جاهای دیدنی شهرضا

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری ایران توریسم جاهای دیدنی شهرضا را به شما معرفی خواهیم كرد. برای آشنایی با مكان های دیدنی این شهر در استان اصفهان در ادامه با ما همراه باشید.

اصفهان استانی در مركز ایران است. مركز این استان، شهر اصفهان می‌باشد. این استان ششمین استان پهناور و سومین استان پرجمعیت ایران است. شهر اصفهان یا همان نصف جهان، با توجه به معماری بی نظیر و جاذبه های گردشگری متنوعش یكی از شهرهای پر رفت و آمد از نظر صنعت توریستی می باشد. استان اصفهان یكی از مهم‌ترین استان های تاریخی كشورمان است و هر ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی برای بازدید از آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری این استان به اصفهان سفر می كنند.

شهرضا (Shahreza) یكی از شهرستان‌های استان اصفهان ایران است. مركز آن شهرضا است كه در ۷۰ كیلومتری جنوب شهر اصفهان واقع شده‌ است. از دیدنی‌های مهم این شهر می‌توان به امامزاده شاه‌رضا اشاره كرد كه گفته می‌شود برادر علی بن موسی الرضا می‌باشد. شهرضا (با نام قدیمی قمشه) دارای آب و هوای نسبتا سرد و خشك است. در ادامه با جاذبه های دیدنی این شهر بیشتر آشنا می شویم.

امامزاده شاه‌رضا

از جمله آثار دیدنی این شهر امامزاده شاهرضا است. گفته می‌شود شاهرضا در زمان امام رضا از دست مأموران حكومت وقت گریخت و به كوه این شهر پناه برده است. مأموران اورا در غاری درآن كوه كشتند و سرش را برای حاكم اصفهان بردند.این بقعه از آثا دوران صفویه بوده و ساختمان اولیه آن متعلق به عهد شاه اسماعیل اول مؤسس سلسله صفویه (۹۵۰–۹۳۰ هجری قمری) است.

جاهای دیدنی شهرضا-Omu9ISInOx

مسجد جامع شهرضا

مسجد جامع شهرضا یكی از زیباترین آثار تاریخی این شهرستان واقع در مركز شهر و ورودی بازار قدیمی است. این مسجد مربوط به دوره سلجوقی، گنبدی با ارتفاع ۱۰ متر و مناره‌ای با ارتفاع ۱۵ متر دارد و سبك معماری این بنا از نوع ضربی است كه در ساخت آن از آجر ساده استفاده شده است. این بنا با شبستانی بزرگ، محرابی نقاشی شده و منبری سنگی در ابتدای بازار بزرگ سر پوشیده شهرضا قرار گرفته است. تاریخ بنای این اثر گران‌بها بر اساس لوحی كه در سال ۷۳۹ نگاشته شده به قرن هشتم هجری می‌رسد.

جاهای دیدنی شهرضا-g1ipaSe73b

مسجد نو شهرضا

مسجد نو شهرضا با پیشینه 700 سال یكی از آثار تاریخی ملی این شهرستان شهرضا به شمار می‌رود. این مسجد حدود هزارمتر مربع مساحت دارد و به شیوه معماری دوره صفویه با سقف ضربی ساخته شده و دارای دو شبستان است.شبستان اصلی مسجد 9 ستون سنگی دارد كه پایه آنها برای استحكام بیشتر از ساج بنا شده است. در بخش شرقی مسجد حیاطی با ایوان آجری ساخته و محراب مسجد هم با مقرنس كاری تزئین شده است. هشت ناودان سنگی و سنگ آبی متعلق به سال 1130 هجری قمری از دیگر دیدنی‌های مسجد نو شهرضا است. مسجد نو در سال 75 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

جاهای دیدنی شهرضا-8rUTqU8NDz

مسجد خان

همان طور كه اشاره شد شهرضا مجموعه ای از مساجد و امامزاده ها را در خود جای داده است. یكی دیگر از مساجد این شهر مسجد خان می باشد كه با گنبد و گلدسته ای زببا از زمان “زندیه” برجای مانده است. از ویژگی های این مسجد زیبا قرار گرفتن آن بر روی ستون های سنگی و همچنین آجری بودن بنا می باشد.

جاهای دیدنی شهرضا-VOaYXKrHhL

كاروانسرای ملك

كاروانسرای ملك از بناهای تاریخی دوره صفویه در شمال شهرستان شهرضا در جوار امامزاده شاهرضا در مسیر اصفهان به شیراز بنا گردیده است. این كاروانسرا همانند دیگر بناهای عصر عباسی در زمین مستطیل شكل و به صورت چهار ایوانه ساخته شده و در وسط آن حوض آب بزرگی وجود داشته كه آب آن به مصرف كاروانیان و زائران حاضر در كاروانسرا می‌رسیده است. این آب از زاویه جنوب شرقی كاروانسرا با معابر تنگ و طولانی با پیچ  و خم به كاروانسرا وارد می‌شده است و از سمت شمالی كاروانسرا خارج می‌گردیده است. محل تامین آب از چشمه‌ای بوده كه از كوه مجاور امام‌زاده جاری بوده كه هم اكنون علاوه بر خشك شدن، حوض وسط نیز تخریب گردیده است.

جاهای دیدنی شهرضا-H46nhasNCh

كاروانسرای امین آباد

كاروان‌سرای امین‌آباد یكی از آثار ملی ثبت شده است كه در شهرضا قرار دارد. ساخت این بنا به دوره صفوی بازمی‌گردد. كاروان‌سرای امین‌آباد دارای بنایی هشت‌ضلعی است كه همین موضوع یكی از ویژگی‌های معماری آن است. وجود مسجد، حمام و آب‌انبار اهمیت این كاروان‌سرا را در گذشته نشان می‌دهد. بنای كاروان‌سرا از جنس سنگ و آجر است و با سقف‌های گنبدی‌شكل نمایی تحسین‌برانگیز دارد.

جاهای دیدنی شهرضا-P5Z4ys5Mj4

كبوتر خانه

با ورود به شهرضا و پرسه زدن در مناطق قدیمی تر آن گاهی ساخنمان های بلند و استوانه ای شكلی را می توان دید كه با معماری جالبی ساخته شده اند. این بنا ها به كبوتر خانه معروف هستند. كبوتر خانه ها محلی برای تجمع پرندگان و جمع آوری و استفاده از كود آن ها برای كشاورزی و دیگر مصارف می باشد. از زیبا ترین كبوتر خانه ها را در این شهر می توان دید.

جاهای دیدنی شهرضا-t5O7TFREgc

بازار تاریخی شهرضا

بازار شهرضا مربوط به اوایل دوره قاجار است و در شهرضا، بازار چهارسوق بزرگ واقع شده است. بازار بزرگ تاریخی شهرضا، كه چهار سوق با گنبد آجریش بر فراز آن، در مركز بازار قرار گرفته است از جمله بازارهای قدیمی كشور و متعلق به دوره سلجوقیان است كه دارای كاروانسراها و اماكن قدیمی است به شكل زیبایی در دل بافت قدیمی شهر طی قرون گذشته گسترش یافته است. وجود بازار بزرگ و قدیمی در مركز شهر و در بخش‌های بازارآقا سیدعلی، نخود بریزها، كفاش‌ها، حاج ربیع و بازار مسگرها با معماری بومی و اصیل نشان از توانمندی هنرمندان بزرگ معمار این شهر است. چهار سوق بزرگ بازار شهرضا در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ به‌ عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

جاهای دیدنی شهرضا-ToM39fB6CI

زر چشمه

زرین چشمه یا زر چشمه شهرضا واقع در روستای هونجان در ایام بهار و تابستان پذیرای مسافران بسیاری است. تفریح‌گاه زرچشمه بر اثر جوشش چشمه‌ای با همین نام از دل كوه پدید آمده است، چشمه‌ای زلال كه از دل سنگ‌های سفید رنگ بیرون می‌آید، در اطراف رودخانه‌ای كه از فعالیت این چشمه ایجاد شده انبوه درختان وحشی، یك پارك جنگلی طبیعی را ایجاد كرده است. دامنه‌های اطراف این كوه محل رویش گیاهان دارویی كمیاب است.

جاهای دیدنی شهرضا-aEVKmnnZYO

روستای اسفرجان

روستای اسفرجان با موقعیت كوهستانی یكی از روستاهای خوش آب‌و‌هوای شهرضا است. وجود باغ‌های میوه، رودها، چشمه‌های جوشان، طبیعت بكر و خانه‌های زیبا اسفرجان را تبدیل به محل مناسبی برای گردشگری و طبیعت‌گردی كرده است. دره هونجان یكی از جاذبه‌های دیدنی این روستا است. این دره در حاشیه رودخانه اسفرجان قرار دارد. طبیعت دست نخورده و باغ‌های میوه منظره‌های چشم‌نوازی را خلق كرده‌اند. نوروز یكی از بهترین زمان‌ها برای اقامت در روستای اسفرجان است. امكانات رفاهی مانند اقامتگاه، رستوران، چای‌خانه و محل مناسبِ برپایی كمپ برای مسافران در نظر گرفته شده است.

جاهای دیدنی شهرضا-4ZC1CtjHjg