ریپورتاژ آگهی
شهررضویه

شهررضویه

-موقعیت جغرافیایی بخش رضویه از نظر موقعیت جغرافیایی محصور به عناصر طبیعی مشخص و در عین حال ویژه ای است ،‌كه محدوده آن را به خوبی روشن
  • 1400/11/14
  • استان : خراسان رضوي
  • شهر : مشهد
  • دسته : شهر-استان
آدرس : خراسان رضوی- مشهد- شهررضویه
تلفن : 66059000-021

-موقعیت جغرافیایی

بخش رضویه از نظر موقعیت جغرافیایی محصور به عناصر طبیعی مشخص و در عین حال ویژه ای است ،‌كه محدوده آن را به خوبی روشن می سازد . بدان گونه كه از شمال و شرق به بخشی از ارتفاعات كپه داغ ، هزار مسجد ،‌از غرب به كال طرق و ا زجنوب غربی نیز به كوههای كم ارتفاع خواجه مراد تكیه زده است .

از نظر موقعیت نسبی بخش رضویه به بخشهای مرزداران سرخس و سنگ بست و سفید سنگ محصور می گردد.

آب و هوا :

گرچه ناحیه مورد مطالعه فاقد ایستگاه هواشناسی و داده های اقلیمی است ،‌و لیكن ایستگاه سینوپتیك مشهد در حوالی فرودگاه و مجاورت رضویه واقع است ، بنابراین می توان از اطلاعات حاصل از دیده بانیهای این ایستگاه برای معرفی آب و هوای بخش رضویه استفاده نمود.

از نظر درجه حرارات و دما ،‌تغییرات و تفاوتهای شبانه روزی و فصلی قابل توجهی در ناحیه وجود دارد ،‌و لذا دامنه گرمایی آن بسیار بالا است .

پیشینه درجه حرارت در ایستگاه مشهد ، به ۴۳ درجه سانتیگراد در روزهای تابستانی می رسد و لیكن در شب قابل تحمل است .

فصل تابستان گرم و خشك بوده و از خرداد تا مهر ادامه دارد . گرمترین ماه سال ، تیر است . كه میانگین دمای آن ۲۴/۸ درجه سانتی گراد و حداكثر آن در برخی سالها تا ۴۹ درجه سانیگراد گزارش شده است .

زمستان از اواخر آذر ماه با ریزش باران و به ویژه برف آغاز می گردد. سردترین ماه دی بوده و میانگین درجه حرارت گاهی به آن ۱/۱- درجه سانتیگراد است . كاهش دما و شدت سرما گاهی به ۲۵- تا ۳۰- درجه سانتیگراد می رسد .

میانگین درجه حرارت سالیانه نیز ۱۳/۷ درجه سانتیگراد به دست آمده است .

دوره رشد و تكامل رستنی از خرداد ماه تا شهریور بوده و لیكن از نیمه دوم فروردین تا نیمه اول آبان بدون سرما ست.

این منطقه تحت تاثیر بادهای محلی و فراناحیه ای است . سرعت متوسط باد در سال ۲/۱۶ متر در ثانیه بوده و تعداد روزهای با باد در ماههای گرم و فصول خشك بیشتر است .

در فصل آبیاری (از اسفند تا شهریور) سرعت متوسط باد بین ۲/۳ تا ۲/۹ متر در ثانیه متغیر بوده و غیره تاثیر می گذارد .

بدیهی است در روزهایی كه سرعت باد به بیش از ۲متر در ثانیه میر سد تاثیر زیادی روی انواع آبیاری ،‌تبخیر و تعرق ،‌باران زایی‌ ،‌حمل و نقل ،‌صنایع ، آلودگی های جوی و غیره خواهد داشت . تكرار جهت بادها در این منطقه بیشتر جنوب شرقی است .

این ناحیه دارای آب و هوای خشك است ،‌لذا بارندگی آن كم و به طور متوسط معادل ۲۳۰ میلی متر در سال است . بیشینه بارندگی آن مربوط به فصل زمستان بوده و ۴۸ درصد بارندگی در ماههای بهمن تا فروردین رخ می دهد .

در ماههای خرداد تا شهریور ، بارندگی پدیده ای بسیار نادر و كا ركشاورزی مناسب نیست . به طور كلی تیپ یا نوع آب و هوای این ناحیه مانند سایر بخشهای دره كشف رود استپی سرد گزارش شده است .

 

شهررضویه-P0m95o8mi8