ریپورتاژ آگهی
جاهای دیدنی كاشان

جاهای دیدنی كاشان

كاشان (Kashan) شهری تاریخی است كه مركز شهرستان كاشان است و بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهرستان پس از مركز استان اصفهان است. این شهر زادگاه یكی از كهن‌ترین تمدن‌های جهان در منطقه ای بنام سیلك با قدمتی بیش از هفت هزار سال است. كاشان مهد تمدن و فرهنگ سنتی ایران است.
  • 1402/12/01
  • استان : اصفهان
  • شهر : کاشان
  • دسته : مكانهای تفریحی جهان
آدرس : از شهرهای استان اصفهان
تلفن : 66059000-021

جاهای دیدنی كاشان

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری ایران توریسم جاهای دیدنی كاشان را به شما معرفی خواهیم كرد. برای آشنایی با مكان های دیدنی این شهر زیبا در استان اصفهان در ادامه با ما همراه باشید.

اصفهان استانی در مركز ایران است. مركز این استان، شهر اصفهان می‌باشد. این استان ششمین استان پهناور و سومین استان پرجمعیت ایران است. شهر اصفهان یا همان نصف جهان، با توجه به معماری بی نظیر و جاذبه های گردشگری متنوعش یكی از شهرهای پر رفت و آمد از نظر صنعت توریستی می باشد. استان اصفهان یكی از مهم‌ترین استان های تاریخی كشورمان است و هر ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی برای بازدید از آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری این استان به اصفهان سفر می كنند.

كاشان (Kashan) شهری تاریخی است كه مركز شهرستان كاشان است و بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهرستان پس از مركز استان اصفهان است. این شهر زادگاه یكی از كهن‌ترین تمدن‌های جهان در منطقه ای بنام سیلك با قدمتی بیش از هفت هزار سال است. كاشان مهد تمدن و فرهنگ سنتی ایران است. این شهر دارای بیش از هفت هزار سال قدمت شهرنشینی و یكی از زیباترین شهرهای ایران است. كاشان شهری با اصالت و با مشاهیر علمی و ادبی زیادی است و نقش پررنگی در صنعت گردشگری ایران دارد. عده‌ای از مورخین كاشان را نخستین شهر ایران و جهان می‌دانند. در ادامه با جاذبه های گردشگری كاشان بیشتر آشنا می شویم.

خانه‌ بروجردی ها

این خانه نگین جاهای دیدنی كاشان در محله سلطان امیراحمد است كه تا ساعت ۹ شب می‌توانید از آن بازدید كنید و در فضای آرامش‌بخشش قدم بزنید. این بنا سوغات دوره‌ی قاجار در ایران است و از شاهكارهای هوشمندانه‌ی تاریخ ایران در قرن ۱۳ محسوب می‌شود. این خانه‌ی وسیع با دو حیاط بیرونی و اندرونی، حوضی بزرگ، سردر زیبا، درهای چوبی و خط و نقوش دیوارها، چشم شما را همراه خود می‌كند تا از لحظه‌لحظه‌ی حضور در این محل لذت ببرید. اما ویژگی بی‌نظیری كه در خانه بروجردی ها شما را شگفت‌زده می‌كند، بادگیرهای آن و هوای مطلوب و خنك آن در تابستان است كه شما را از آب‌وهوای گرم منطقه‌ی كویری ایران نجات می‌دهد. این خانه نمونه‌ی منحصربه‌فردی در سبك معماری نوی ایران است.

جاهای دیدنی كاشان-L5we07pgP5

خانه طباطبائی ها

خانه طباطبائی ها خانه ای بزرگ با چندین حیاط است كه زمانی متعلق به یك تاجر ثروتمند بود. با حضور در این مكان ببینید كه برج های بادی چگونه كار می كنند. خانه از نقاشی دلپذیر بر روی دیوار با پنجره های شیشه ای رنگی زیبا تشكیل شده و با سبك معماری كلاسیك ایرانی مسكونی همچون بیرونی و اندرونی طراحی شده است. به طور حتم جاهای دیدنی كاشان هرگز اتلاف وقت نیست و خانه طباطبائی ها الماس معماری ایرانی است.

جاهای دیدنی كاشان-evdc3krp8D

خانه عامری ها

خانه عامری ها (Ameri’s House)خانه ای سنتی در كاشان است كه در اواسط قرن نوزدهم در دوره قاجار ساخته شد. این خانه یكی از چندین خانه قدیمی دیدنی و بزرگ در منطقه مركزی كاشان است. مانند بسیاری از خانه های اطراف آن، خانه عامری ها نیز طی زمین لرزه های گسترده در قرن ۱۸ میلادی ویران و دوباره ساخته شد. هم اكنون این خانه اكنون یك موزه عمومی است.

جاهای دیدنی كاشان-fbTQy2Wcp6

خانه عباسیان

به عقیده بسیاری، خانه عباسیان زینت خیابان علوی و كوی سلطان میراحمد كاشان است. خانه عباسیان، ۵ حیاط دارد و سبك معماری‌اش گودال باغچه است، به این معنی كه بنا پایین‌تر از سطح كوچه ساخته شده تا هم دسترسی به آب قنات راحتر شود و هم خاصیت عایقی مصالح، خانه را از گرما و سرما حفظ كند. خانه عباسیان كه اوج هنر معماری و گچ‌بری را در اتاق‌هایش می‌توان دید، نامزد دریافت جایزه زیباترین و ارزشمندترین بنای مسكونی ایران شده است.

جاهای دیدنی كاشان-f7oYcWgAr5

باغ فین كاشان

یكی دیگر از جاهای دیدنی كاشان كه حسابی شیفته‌اش خواهید شد، باغ فین است كه در خیابان امیركبیر قرار دارد و در آن هم می‌توان از طبیعت لذت برد هم از آثار تاریخی. سرسبزی این باغ در كنار معماری خاص عمارت آن، نقش مهمی در جذابیت توریستی كاشان دارد. روی سنگ‌فرش‌های خواستنی این باغ قدم بزنید و از شیطنت فواره‌های خوش‌صدای آن لذت ببرید. در تمام مسیر درختان بلند و خوش قد و قامت باغ شما را همراهی می‌كنند تا فراموش كنید كه در یك منطقه‌ی كویری قرار دارید. سرسبزی باغ فین زیباترین تضاد آب‌وهوایی را در ایران به نمایش می‌گذارد.

جاهای دیدنی كاشان-RaI2fKXgXT

حمام فین

حمام فین یكی از جاهای دیدنی كاشان است كه به‌واسطه‌ی اهمیت تاریخی آن بسیار در بین ما ایرانی‌ها مشهور است. این حمام در بخش جنوبی باغ زیبای فین قرار گرفته و در حقیقت از دو حمام تشكیل شده است. ساخت یكی از این حمام‌ها كه به حمام برزگ یا سلطنتی شناخته شده، به فرمان فتحعلی‌شاه بوده است. حمام دیگر كه با نام حمام كوچك یا صفوی معروف است، همان مكانی است كه یكی از سیاه‌ترین صفحه‌های كتاب تاریخ ایران را به خود اختصاص داده؛ امیركبیر، صدراعظم پر افتخار ایرانی دراین حمام به قتل رسیده و به همین سبب این بنا در بین جاهای تاریخی اهمیت بالایی دارد.

جاهای دیدنی كاشان-dUbFmoqFat

حمام سلطان امیر احمد

حمام سلطان امیر احمد هم یكی از شاهكارها و جاهای دیدنی كاشان است كه جذابیت آن كمتر از حمام فین نیست. این بنای هنری در بافت تاریخی كاشان جای گرفته، بنابراین بعد از دیدن آن به راحتی می‌توانید به خانه بروجردی‌ها، خانه عباسیان و خانه طباطبایی‌ها هم بروید. در جوار این حمام، امامزاده‌ای هم قرار دارد كه نام خود را به این حمام بخشیده است.

جاهای دیدنی كاشان-CG83H1fgu9

موزه ملی كاشان

موزه ملی كاشان در سال ۱۳۴۵ تأسیس شد و در بخش شمالی باغ فین واقع شده است. مرحوم سید محمد نقی مصطفوی باستان شناس معروف آن زمان این موزه را تأسیس كرد. این موزه علاوه بر یك زیرزمین وسیع، از یك ساختمان یك طبقه با سالن های بزرگ و كوچك تشكیل شده است و دارای سه بخش جداگانه به نام های بخش باستان شناسی، بخش مردم شناسی و صنایع دستی است.

جاهای دیدنی كاشان-u2uHJ4SpLU

مسجد و مدرسه آقا بزرگ

مسجد آقا بزرگ (Agha Bozorg Mosque) یك مسجد تاریخی در كاشان ایران است. این مسجد در اواخر قرن ۱۸ توسط استاد و معمار بزرگ حاج شعبانعلی ساخته شد. این مسجد و مدرسه الهیات در مركز كاشان واقع شده است. اینجا بود كه استاد علی مریم كاشانی به عنوان هنرجو درخشان به خدمت و شاگردی معمار این مسجد، حاج شعبانعلی، در می آید كه سال ها بعد خود معمار برجسته ای می شود و بسیاری از بناهای معروف كاشان را طراحی می كند. جاهای دیدنی كاشان قدرتی دارد كه شما را به درون تونل زمان برده و فضای شما را تغییر دهد. پس مسجد آقا بزرگ را در بین لیست خود قرار دهید.

جاهای دیدنی كاشان-gAvjcNlO3Y

مسجد جامع كاشان

یكی از قدیمی‌ترین مناطق دیدنی كاشان، مسجد جامع این شهر است كه براساس اسناد تاریخی به درخواست صفیه خاتون ساخته شده كه دختر مالك اشتر بوده و در عهد سلجوقیان زندگی می‌كرده است. از آنجایی كه این مسجد قدمت فوق‌العاده طولانی دارد، توسط پادشاهانی مانند «عبدالرزاق خان» و «كریم خان زند» تعمیر و مرمت شده است. این مكان مذهبی تكه‌ای از هنر اصیل ایرانی است. چون به هر دیوار آن كه نگاه كنید طرح‌های زیبای كاشیكاری و نوشته‌های كم‌نظیری می‌بینید كه توسط استادان خوشنویس معروفی مانند «عبدالكریم» و «ابن محمد حسین محمد كاظم اصفهانی» روی دیوارها حك شده است.

جاهای دیدنی كاشان-dNGJ2b7gJt

بازار سنتی كاشان

یكی از جاهای دیدنی كاشان بازار سنتی‌اش است. این بازار دیدنی از اواسط خیابان بابا افضل تا حدود دروازه دولت ادامه پیدا می‌كند و بناهای تاریخی زیادی را در خودش جای داده كه از جمله آنها مسجد میدان میر عماد، كاروانسرای میر پنج، زغالی‌ها، غفار پور، رباط، بروجردی‌ها، نراقی‌ها، تیمچه معروف امین‌الدوله، در بازار میانچال، تیمچه بخشی، تیمچه سید آقا، تیمچه صباغ، آب انبار بالا بازار، آب انبار درب زنجیر، حسینیه سوراخ ریسمان، مسجد كفش‌دوزها و مسجد بالا بازار و…. است. هر كدام از قسمت‌های بازار محل فعالیت صنفی خاص است. در یكی از قسمت‌هایش مسگرها و كفش‌دوزها و رنگرزها فعالیت می‌كنند و از ده‌ها سال پیش كارشان را تا امروز سرپا نگه داشته‌اند و در بخش دیگری زرگرها، بزازها و خیاط ها. از بازار كاشان می‌توان مهمترین و مرغوب‌ترین سوغات كاشان مثل انواع شیرینی و عرقیجات را هم خرید.

جاهای دیدنی كاشان-GZYYwtSVXy

آتشكده نیاسر

همان طور كه می دانید آتشكده محلی برای عبادت زرتشتیان بوده و این مكان امروزه به یكی از جاذبه های گردشگری كاشان تبدیل شده است. این عبادتگاه زیبا در ارتفاعات نیاسر كاشان جای گرفته و بر اساس نوشته مورخان ساخت آن در عهد ساسانیان انجام شده است. این سازه كهن با نام «چهار قاپو» و «چهار دروازه» نیز شناخته می‌شود. آتشكده نیاسر با وجود قدمت زیادی كه دارد، در میان آثار تاریخی به مرمت زیادی نیاز ندارد و همچنان سرپا است.

جاهای دیدنی كاشان-pKoSTogI8S

غار نیاسر

یكی از مناطقی كه در سفر به كاشان دیدن آن را به شما توصیه می‌كنیم غار نیاسر است. این غار اعجاب انگیز عمری 2000 ساله دارد و بر اساس اسناد تاریخی حكاكی‌های زیبای آن توسط انسان‌ها صورت گرفته است تا محلی برای برپایی مناسبت‌های مذهبی باشد. البته این یكی از فرضیاتی است كه توسط مورخان مطرح شده است. غار نیاسر با نام غار سوراخ رئیس نیز شناخته می‌شود. در دورن این غار راه‌های باریك و تودرتویی وجود دارد كه همیشه باعث تعجب گردشگران می‌شود.

جاهای دیدنی كاشان-q5hRNE15Rb

آبشار نیاسر

آبشار نیاسر از چشمه تالار اسكندریه سرچشمه می گیرد به طوری كه دو سوم آب چشمه به سمت آبشار و از آنجا به دشت های نیاسر و یك سوم آن به محله نو میرود. آب جاری شده از آبشار به مزرعهای اطراف مانند مزرعه خاتون، دولت آباد، سیف آباد و یرقون می رسد. البته زمانی كه آب بیشتر بوده به سمت مزرعه سورآباد هم می رفته است اما در حال حاضر به دلیل كم شدن آب دسترسی آن به این مزرعه امكان پذیر نمی باشد. در اطراف آبشار درختانی از جمله بید شیرین، بید تلخ، نارون یا پشه، ون یازبان گنجشك، توت بی دونه، توت شمرونی، انجیر و مو رشد كرده اند. همچنین چند درخت كهن و بلند توت و بید در پای آبشار وجود دارد و به علت خطرهای احتمالی حدود 7 سال پیش آنها را قطع كرده اند.

جاهای دیدنی كاشان-wWQcCZcHjP

تپه های سیلك كاشان

یكی از بناهایی كه تمدن اولیه ایرانی‌ها را منعكس می‌كند، همین تپه های سیلك كاشان هستند. این مكان زیبا یكی از مناطق دیدنی كاشان است كه دیدن آن خالی از لطف نیست. این تپه محل دفن انسان‌های عصر باستان است كه به دو گروه الف و ب تقسیم شده است. بنا بر شواهد و اسناد تاریخی مقبره‌های الف 3500 سال و مقبره‌های ب حدود 3000 سال قدمت دارند. این تپه‌ها در زمان‌های دور، محلی برای عبادت ایرانی‌ها بوده است. در ساختمان این سازه از گل و سفال استفاده شده است. این بنای طبیعی و تاریخی پس از راه افتادن سیل سر از خاك بیرون آورد و ارزش خود را به رخ همگان كشید.

جاهای دیدنی كاشان-pjdJfZ95Z0

آرامگاه سهراب سپهری

چنانچه علاقمند به ادبیات و هنر هستید می‌توانید به ۴۲ كیلومتری شهر كاشان به سمت مشهد اردهال بروید و از آرامگاه شاعر مشهور و نقاش معاصر ایران سهراب سپهری بازدید كنید. این شاعر بزرگ در صحن امامزاده سلطان علی‌ابن محمدباقر در روستای مشهد اردهال (واقع در ۴۲ كیلومتری غرب كاشان) به خاك سپرده شده است.

جاهای دیدنی كاشان-JP870OD9M6

شهر زیرزمینی نوش آباد

از مكان های توریستی كاشان شهر زیرزمینی نوش آباد است. همان طور كه از نام آن پیداست، این منطقه اسرارآمیز در عمق چهار تا هجده متری سطح زمین قرار دارد. محققان می‌گویند این بنای تاریخی پیش از ظهور اسلام به دست انسان‌های باستان به منظور استفاده‌های نظامی و دفاعی ساخته شده است. شهر زیرزمینی در نوش آباد واقع شده كه نزدیك شهر كاشان است. این شهر سه طبقه دارد كه طبقات آن را اتاق‌ها، تونل‌ها، راهروها، چاه‌ها و … تشكیل داده است. چاه‌های قائم، این طبقات را به هم وصل می‌كند. خیلی‌ها این شهر زیرزمینی را با نام شهر اویی نیز می‌شناسند.

جاهای دیدنی كاشان-DAkfDvnwB6

روستای ابیانه

یكی از جاهای دیدنی كاشان در میان هموطنان و گردشگران دیگر جهان روستای زیبا و دینی ابیانه كاشان است. این روستای تاریخی دارای آب و هوای متعادل و معماری شگفت انگیز و زیبایی های طبیعی بسیاری را داراست و همچنین از مرتفع ترین مناطق مسكونی ایران به شمار می رود. جالب است بداند كه این روستا منازل كاملا روی دامنه ی پر شیب شمال رودخانه ساخته شده و دارای پنجره های چوبی ارسی می باشد كه نمای خارجی آن با خاك سرخ رنگ پوشیده شده است.

جاهای دیدنی كاشان-btWbTXZull

قمصر كاشان

قمصر شهری است در اطراف شهر كاشان كه به مهد گل محمدی معروف است كه گردشگران پس از بازدید از كاشان به آن سر می زنند. بهترین زمان برای بازدید از این مكان زیبا فصل بهار است كه دشت های گل محمدی رنگین می شوند و گلاب گیری یكی از اتفاقای مهم گردشگری در این منطقه به شمار می آید و از جاهای پر بازدید و دیدنی كاشان است.

جاهای دیدنی كاشان-8HLpwif1cy