ریپورتاژ آگهی
چهار طاقی الزین

چهار طاقی الزین

شهرستان طارم آثار بسیار مهمی دارد، ازجمله­ی این آثار، چهار طاقی الزین است كه در منطقه به آتشكده معروف است
  • 1400/11/13
  • استان : زنجان
  • شهر : طارم
  • دسته : محوطه های باستانی
آدرس : این بنا از شرق به خانه های روستایی، از شمال و غرب به گورستان قدیمی و سپس تپه ماهورها و بلندی ها، منتهی می شود
تلفن : 66059000-021

شهرستان طارم آثار بسیار مهمی دارد، ازجمله­ی این آثار، چهار طاقی الزین است كه در منطقه به آتشكده معروف است. این بنا از شرق به خانه های روستایی، از شمال و غرب به گورستان قدیمی و سپس تپه ماهورها و بلندی ها، منتهی می شود. امامزاده در مختصات ۴۰۷۶۸۵۳ و UTM 39 s 32026 قرار دارد.

معماری

توصیف بنا

بنا بسیار ساده و شامل یك فضای چهار گوش است. اضلاع بنا یكسان و ابعاد آن تقریباً ۵/۴×۵/۴ متر با پلان مربع شكل ساخته شده است. ورودی بنا از سمت شمال و از طریق درگاهی كوچك با سقف مسطح اجرا گردیده است. داخل بنا نیز نقشه چهار گوش دارد و دیوار های آن دارای اندود گچی است. ولی پوشش گچی دیوارها در طول زمان بسیار تیره و كثیف شده اند.

فضای اصلی بنا از چهارطاق تقریباً هم شكل و هم اندازه ساخته شده است كه بر روی چهار جرز مربع شكل قرار دارد. هر چهارطاق دارای قوس جناغی تند است و بلندی طاق ها از كف بنا ۲ متر است. در ساخت این بنا از مصالحی چون لاشه سنگ و ملاط آهك استفاده شده است. بر روی اتاق مربع، گنبدی كوچك تك پوش قرار داده شده است كه به صورت نیم دایره بوده و بنایی را به وجود آورده كه به اعتقاد برخی پژوهشگران ، آتشكده­ای از دوران ساسانی است.

با توحه به شواهد و مدارك باقی مانده این بنا در دوران میانی اسلام ، مورد استفاده بوده است. بنا از لحاظ معماری شباهت زیادی به چهارطاقی دوران پیش از اسلام دارد و به شماره ۹۸۵ به نام آتشكده­ی الزین در فهرست آثارملی به ثبت رسیده است.

چهارطاقی الزین در سال های اخیر توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان مورد مرمت قرار گرفته است.

 

 

چهار طاقی الزین-ORx5n2IyLC