ریپورتاژ آگهی
زنجیر شدن پا‌های دختربچه قرون وسطایی برای جلوگیری از «بلند شدن از گور»

زنجیر شدن پا‌های دختربچه قرون وسطایی برای جلوگیری از «بلند شدن از گور»

صد آنلاین | باستان‌شناسان بریتانیایی می‌گویند بقایای جسد یك نوجوان ۱۵ ساله متعلق به قرون وسطی را یافته‌اند كه با حالتی متفاوت در گور گذاشته شده است. اسكلت این دختربچه در جریان حفاری‌ها در در یك سكونتگاه قرون وسطایی در نزدیكی روستای كانینگتون در شهر كمبریج شایر در جنوب انگلستان پیدا شده است.
  • 1402/06/02
  • استان : تهران
  • شهر : تهران
  • دسته : مكانهای تفریحی جهان
آدرس : بریتانیا
تلفن : 66059000-021

به گزارش صد آنلاین ، بنابر اعلام موزه باستان شناسی لندن، این نوجوان به حالت دمر در كف گودال گذاشته شده و موقعیت پا‌های او به هنگام دفن نشان می‌دهد كه مچ‌هایش به هم بسته شده بوده‌اند، امری كه بازگوكننده اقدامات احتیاطی افراد محلی برای اطمینان از عدم بازگشت او از قبر انجام شده است.

پیشتر در ۴۵ كیلومتری همین محوطه بقایای جسد یك زن متعلق به اواخر قرن هشتم تا نهم میلادی به دست آمده بود كه او نیز با صورت داخل قبر گذاشته شده بود. آن زن كه گمان می‌رود اعدام شده باشد، دست، سر، گردن و بخشی از ستون فقرات نداشت.

هرچند مردم انگلستان در دوره قرون وسطی از سنت‌ها و آداب تدفین مشخصی پیروی نمی‌كردند، با این حال در آن زمان معمول بود كه جسد متوفی به حالت خوابیده به پشت یا طاق‌باز در قبر قرار گیرد. این روش، اما برای افراد عجیب‌الخلقه، بیگانه یا مطرود در سده‌های آغازین قرون وسطی فرق می‌كرد.

زنجیر شدن پا‌های دختربچه قرون وسطایی برای جلوگیری از «بلند شدن از گور»-ucmcnhil3q

این اشخاص شامل كسانی می‌شدند كه ظاهر یا رفتارشان متفاوت با بقیه افراد جامعه بود، یا موقعیت اجتماعی پایینی داشتند و یا اشخاصی بودند كه قربانی مرگ‌های خشونت‌آمیز یا غیرمنتظره می‌شدند.

استخوان‌شناسان موزه باستان شناسی لندن در كنكاش محل دفن دختر، شواهدی پیدا كردند كه نشان می‌داد آن نوجوان از موقعیت اجتماعی پایینی برخوردار بوده است. آنان گمان می‌كنند كه او به طور ناگهانی یا غیرمنتظره جان سپرده است، چرا كه استخوان‌های او نشانه‌ای از بیماری طولانی و جدی را نشان نمی‌دهند.

به گفته كارشناسان او از سوء تغذیه در دوران كودكی رنج می‌برده و تجزیه و تحلیل ستون فقرات او نشان داد كه به بیماری مفصلی ستون فقرات مبتلا بوده است. معمولا وضع بیمار مبتلا با انجام كار‌های یدی سخت از سنین پایین بدتر می‌شود.

دان واكر، كارشناس استخوان‌شناسی انسانی در موزه باستان شناسی لندن، در این باره می‌گوید: «نحوه این تدفین فرصتی جالب، هرچند غم‌انگیز، برای مشاهده واقعیت‌های زندگی و مرگ كسانی فراهم می‌كند كه در گذشته به عنوان افراد بیگانه یا مطرود دیده می‌شدند.»

وی افزود: «ما احتمالاً هرگز نخواهیم فهمید جامعه‌ای كه در آن بزرگ شده به این زن جوان چگونه نگاه می‌كرده است، اما نحوه دفن او به ما می‌گوید كه تقریباً مطمئناً او را آدمی متفاوت می‌دیده‌اند.»

باستان‌شناسان می‌گویند گودال حاوی جسد در زیر یك تیرك چوبی بزرگ برای دروازه ورودی محوطه قرار داشته است و همین امر باعث شده بود محل دفن قابل توجه به نظر برسد.

باستان‌شناسان می‌گویند در انگلستان آن دوره هنوز دفن در محوطه كلیسا‌ها رایج نشده بود و از مرز‌ها و نواحی سرحدی برای تدفین‌های «مهم یا غیرمعمول» استفاده می‌شد.

آزمایشات علمی نشان می‌دهد این دختر نوجوان در بین سال‌های ۶۸۰ تا ۸۸۰ میلادی جان سپرده است. محققان تصور می‌كنند كاربری این سكونتگاه در طول قرن‌های ۸ و ۹ تمام شده است.

منبع: یورونیوز