ریپورتاژ آگهی
سفر به روستایی خوش آب و هوا حوالی تهران/ ناصرالدین‌شاه اینجا عاشق شد

سفر به روستایی خوش آب و هوا حوالی تهران/ ناصرالدین‌شاه اینجا عاشق شد

صد آنلاین | ناصرالدین شاه امامه را دوست داشت و تابستان‌­ها چند هفته­‌ای در آن اردو می­زد و به تفرج و شكار در روستا مشغول می‌شد. در یكی از سفرها، شاه در آنجا دختر چوپانی ۱۶ ساله به نام فاطمه را دید. ناصرالدین شاه با او به گفت‌وگو پرداخت و از بیان او خوشش آمد.
  • 1402/05/26
  • استان : تهران
  • شهر : شمیرانات
  • دسته : مكانهای تفریحی جهان
آدرس : تهران شمیرانات
تلفن : 66059000-021

صد آنلاین | ناصرالدین شاه امامه را دوست داشت و تابستان‌­ها چند هفته­‌ای در آن اردو می­زد و به تفرج و شكار در روستا مشغول می‌شد. در یكی از سفرها، شاه در آنجا دختر چوپانی ۱۶ ساله به نام فاطمه را دید. ناصرالدین شاه با او به گفت‌وگو پرداخت و از بیان او خوشش آمد.

به گزارش صد آنلاین ، آدرس خیلی سرراست است: «استان تهران، شهرستان شمیرانات، بخش رودبار قصران، شرق شهر فشم، روستای امامه»، آدرس دقیق‌تر می‌شود از روستاهای بزرگ بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات، در دامنه‌های البرز مركزی استان تهران است. این روستای ییلاقی و كوهستانی از دو آبادی «امامه بالا» و «امامه پاپین» تشكیل شده است و در شرق شهر تهران در میانه راه اصلی تهران به شمشك و نرسیده به فشم قرار دارد. فاصله روستای امامه تا تهران حدود ۵۵ كیلومتر (یك ساعت)، تا شهر فشم حدود ۱۶ كیلومتر (۱۰ دقیقه) و تا شهر لواسان ۱۸ كیلومتر (نیم ساعت) است.

این روستا از ییلاق های تهران است و آب و هوای بسیار خوبی نسبت به پایتخت دارد. در امامه می توانید جاذبه‌های تاریخی و طبیعی از قلعه مازیار تا چشمه‌های آب را ببینید. علاوه بر گردشگری و لذت بردن از آب و هوای این روستا، داستانی تاریخی نیز باعث شهرت این روستا شده است.

ناصرالدین شاه امامه را دوست داشت و تابستان‌ها چند هفته‌ای در آن اردو میزد و به تفرج و شكار در روستا مشغول می‌شد. در یكی از سفرها، ناصرالدین شاه در آنجا دختر چوپانی ۱۶ ساله به نام فاطمه را دید. پادشاه با او به گفت‌وگو پرداخت و از بیان او خوشش آمد.

یك ماه بعد از بازگشت به تهران دستور می‌دهد او را به كاخ بیاورند و لقب «انیس الدوله» را به او می‌دهد. انیس الدوله دختری یتیم بود و به همراه عمو و دو برادر خود زندگی می‌كرد.

ناصرالدین شاه، فاطمه را به دربار برد و به جیران سپرد تا آداب و رسوم قصر نشینی را به او بیاموزد. پس از مرگ جیران، ناصرالدین شاه با فاطمه ازدواج كرد.با مرگ جیران (سوگلی قبلی شاه) خانه و اثاث او به انیس‌الدوله سپرده می‌شود و او به تدریج مقام و نفوذ لازم را پیدا می‌كند.

ورود یكی از اهالی روستا به كاخ شاه اتفاق‌های زیادی برای این روستا رقم زد. از آبادی بیشتر روستا و ساخته شدن جاده گرفته تا معافیت پسران روستا از خدمت نظام.

 

سفر به روستایی خوش آب و هوا حوالی تهران/ ناصرالدین‌شاه اینجا عاشق شد-mDMwm523fV

قلعه مازیار یا قلعه امامه (قلا)، در شمال شرقی امامه بالا در امتداد رودخانه بافاصله حدود سه كیلومتر از جاده اصلی در ارتفاعی صخره‌ای قرار دارد. از قلعه‌های مستحكم منطقه است كه در ساخت آن از سنگ لاشه، ملات، ساروج و گچ سنتی استفاده شده است كه در گذشته برای ساخت قلعه‌ها از آن‌ها استفاده می‌كردند. حوادث روزگار از جمله عوامل طبیعی و انسانی باعث شد تا بخش‌های زیادی از این بنا تخریب شود. بر اساس نمونه سفال‌های پیدا شده از سطح و پیرامون قلعه امامه، قدمت آن حداقل به دوره اوایل اسلام می‌رسد.

در مسیر رسیدن به قلعه، چشمه كوچكی به نام «امبیشه» و یك آب‌انبار در كنار آن به چشم می‌خورد كه تجربه بازدید از آن‌ها و گوش سپردن به صدای آب جاری، خالی از لطف نخواهد بود. اگر عبور از مسیر قلعه مازیار برای شما مشكل است، نمای دور قلعه را از روی پل باغ تنگه تماشا كنید.

 

سفر به روستایی خوش آب و هوا حوالی تهران/ ناصرالدین‌شاه اینجا عاشق شد-cYYIiDmaF1

چشمه پیر حمزه در ارتفاعات مهرچال از دیگر دیدنی های روستای امامه است؛ چشمه‌ای كه یكی از تامین‌كننده‌های اصلی آب شرب روستا به شمار می‌رود و اهالی روستا احترام ویژه‌ای برای آن و امامزاده منتسب به آن قائل هستند.

برای دسترسی به چشمه پیر حمزه باید به جاده امامه بالا بروید و پس از عبور از پل باغ تنگه، با در پیش گرفتن مسیر سمت چپ (به‌سمت غرب)، خود را به آن برسانید. مسیر دسترسی به این چشمه مسیر آسانی نیست و تقریبا دو تا سه ساعت پیاده‌روی دارد.


برای اقامت چه باید كرد؟

بافت روستایی امامه در سال‌های اخیر كمی نونوار شده. گرچه در مسیر رسیدن به این روستا حتما ویلاهای پر زرق و برق چشمتان را می‌گیرد، اما در دل روستا محدودیت‌های ساخت و ساز دست اهالی را ساخت اقامتگاه بومگردی و ... بسته است. بعید است برای شب‌مانی در امامه ویلا یا خانه‌ای اجاره‌ای به چشمتان بخورد.

اما برای این كار می‌توانید روی هتل معروف روستای میگون كه در همسایگی امامه است حساب كنید. یا خودتان را به مركز لواسان برسانید كه فاصله چندانی با روستا ندارد و می‌توان سراغی از بومگردی یا هتل و سوییت اجاره‌ای را در آن گرفت.