ریپورتاژ آگهی
زیباترین تالار تاریخی اصفهان / تالار اشرف با نفیس‌ترین تزئینات

زیباترین تالار تاریخی اصفهان / تالار اشرف با نفیس‌ترین تزئینات

بازدید از بعضی بناها به دلیل زیبایی وصف نشدنی آن، به یادماندنی خواهد بود از این رو با ما همراه باشید و درباره زیباترین تالار تاریخی اصفهان بدانید.
  • 1402/05/10
  • استان : اصفهان
  • شهر : اصفهان
  • دسته : مكانهای تفریحی جهان
آدرس : اصفهان – خیابان استانداری
تلفن : 66059000-021

عمارت تالار اشرف اصفهان پذیرای اقوام مختلف در دوره های مختلف تاریخ اصفهان بوده است و كاربردهای متفاوتی هم داشته است. بنا به گفته های شاردن سیاح فرانسوی ساخت تالار اشرف را به اواخر دوره سلطنت شاه سلیمان دانسته ودر این مكان به محل برگزاری تاجگذاری شاه سلیمان اشاره می كند.

عده ای دیگر گفته اند كه این تالار در زمان اوایل جنگ جهانی اول به صورت انبار علوفه بوده است و سپس محل استقرار نظامیان روسی و بعد از آن مكان استقرار دسته موزیك نظامی بوده كه خوشبختانه درآن دوران تزئینات زیبای عمارت در زیر گچ مخفی و از دسترس نظامیان خارج شده بود.

تالار زیبا و تماشایی اشرف در اصفهان

دلیل نام گذاری این تالار با نام اشرف این است كه اشرف افغان این عمارت را برای سكونت خویش برگزیده بود اما در این مورد وجه تسمیه مشخصی وجود ندارد و عده ای آن نام را به شاه عباس دوم نسبت می دهند.

زیباترین تالار تاریخی اصفهان / تالار اشرف با نفیس‌ترین تزئینات-GxLiV3mp1x 

اتاق ها و تالارهای زیبایی در تالار اشرف اصفهانی وجود دارد كه تزئینات نفیس و زیبایی در آن ها كار شده است. كاخ اشرف در اصفهان برای سكونت پادشاه و خانواده و دربارش مورد استفاده قرار می گرفت. هنوز تالار مركزی و یكی از اتاق های بزرگ عمارت اشرف پابرجاست و تزئینات آن سالم باقی مانده است.

فضای عمارت اشرف اصفهان مجلل بوده و گچ بری های لاجوردی و طلاكاری شده در آن صورت گرفته است. طاق های عمارت بلند و از مقرنس كاری های طلاكاری زیبا پوشیده مستور شده است. به هنگام ورود به فضای كاخ اشرف اصفهان در سقف مركزی یك ترنج زیبا از طلای خالص مشاهده می نماییم كه بسیار خوش منظر و شكیل است.

در تالار اشرف اصفهان، این بنای تاریخی اصفهان در و پنجره های گوناگون و زیبایی وجود داشته، كه در حال حاضر همگی نابود شده اند. سازه این تالار با چوب بست انجام شده و بام این بنا بروی پایه های بلند كه به طلا آراسته شده قرار داده شده است.

زیباترین تالار تاریخی اصفهان / تالار اشرف با نفیس‌ترین تزئینات-fRHJHE6ire 

در طی زمان شكاف و درز هایی در بدنه تالار اشرف در اصفهان ایجاد شده بود كه با مرمت این بنا از خطرات احتمالی دیگر جلوگیری شده است. شهرت بیشتر عمارت تالار اشرف اصفهان به خاطر نقاشی های زرنگار و گچبری های پركاری است كه در این فضای باشكوه صورت گرفته است.

تالار اشرف اصفهان یكی از جاذبه های تاریخی اصفهان می باشد كه در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ۱۰۶ به ثبت آثار ملی در آمد و حتما در تور اصفهان گردی از این مكان بازدید كنید.

وضعیت فعلی زیباترین تالار تاریخی اصفهان

در اواخر دوره قاجار، مرمت هائی در آن صورت گرفت و از ویرانی نجات یافت. پس از این تعمیرات بود كه به اداره معارف وقت اختصاص یافت.

بعد از دوران قاجار تعمیرات بیشتری در عمارت به عمل آمد و نقاشی هائی كه از زیر گچ خارج شده بودند به وسیله استادكاران و نقاشان برجسته و هنرمند اصفهان ترمیم شدند. شهرت این عمارت بیشتر به خاطر نقاشی های زرنگار و گچبری های پركار آن است.

زیباترین تالار تاریخی اصفهان / تالار اشرف با نفیس‌ترین تزئینات-b0KabpAgUd 

در حال حاضر تالار اشرف یكی از بناهای استانداری اصفهان است به عبارتی از سال ۱۳۸۳ تاكنون اداره تشریفات و امور بین ‌الملل استانداری اصفهان در آن تالار مستقر است كه در زمان سفرهای خارجی از مهمان‌ها در آن مكان پذیرایی می ‌شود و برخی از دیدارها و مذاكرات استاندار با نمایندگان كشورهای خارجی در تالار اصلی آن انجام می شود.

در حال حاضر نمونه‌ هایی از هنر قالی اصفهان، كار گروهی از هنرمندان برجسته این رشته در تالار اشرف به نمایش گذاشته شده و تالار اشرف تبدیل به تالارموزه قالی اصفهان شده است تا به هنگام دیدار استاندار با هیات‌های خارجی مبلغ هنر درخشان اصفهان به مهمانان عالی رتبه خارجی باشد.

هماانطور كه گفته شد تالار اشرف اصفهان در اختیار استانداری اصفهان است و برای بازدید عموم آزاد نیست در صورت تمایل به دیدن این اثر تاریخی كشور خود می بایست با «اداره تشریفات و امور بین الملل» و «حراست» استانداری اصفهان هماهنگ نمایید.

 

زیباترین تالار تاریخی اصفهان / تالار اشرف با نفیس‌ترین تزئینات-5pZypWRGfF