ریپورتاژ آگهی
پل یونسی

پل یونسی

پل یونسی مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان گن‌آباد، بخش بجستان، روستای یونسی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۴۹۶ به‌عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است
  • 1400/11/12
  • استان : خراسان رضوي
  • شهر : بجستان
  • دسته : پل های تاریخی ایران
آدرس : در شهرستان گن‌آباد، بخش بجستان
تلفن : 66059000-021

پل یونسی مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان گن‌آباد، بخش بجستان، روستای یونسی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۴۹۶ به‌عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این پل بر روی رودخانه فصلی كالب شو در ۲۰۰ متری روستای یونسی از توابع بخش بجستان شهرستان گناباد ساخته شده و ظاهرا از آثار دوره صفویه است كه در دوره های بعد تعمیراتی در آن صورت گرفته است. پل یونسی دارای ۹ دهانه به ابعاد مختلف است پایه های پل در جهت مخالف جریان آب به صورت مثلثی ساخته شده اند. بر بالای پایهها و حدفاصل چشمه های اصلی پل دهانه های كوچكتری جهت كاهش وزن پل صرفه جویی در مصالح و عبور دادن آبهای طغیانی تعبیه كرده اند مصالح پل آجر و ملات ساروج وگچ است. در نزدیكی پل بقایای آب انباری با پوشش گنبدی و مصالح آجرو ساروج وجود دارد و به نظر میرسد كه پل و آب انبار مزبور در دوره صفویه در مسیر راه كاروان رو بوده است. پل یونسی در سالهای اخیر بازسازی شده است.

پل یونسی-j9iKAfrFUS

پل یونسی-Bi1taJ8ifb