ریپورتاژ آگهی
تالاب فوق‌العاده سوستان

تالاب فوق‌العاده سوستان

تالاب‌گردی از كارهای هیجان‌انگیز در سفر محسوب می‌شود از این رو با ما همراه باشید و درباره تالاب فوق‌العاده سوستان بدانید.
  • 1402/04/20
  • استان : گيلان
  • شهر : لاهيجان
  • دسته : تالاب و دریاچه های ایران
آدرس : استان گیلان، لاهیجان، سوستان
تلفن : 66059000-021

 استان گیلان به عنوان یكی از استان های گردشگری ایران توانسته عده زیادی از مردم را به خود جذب نماید. یكی از شهر های توریست پذیر گیلان كه دارای تالاب های زیبایی می باشد، لاهیجان است. این شهر مناطق دیدنی زیادی دارد و یكی از این مكان های جذاب تالاب سوستان می باشد. موضوع این بار مقاله ما مربوط به همین تالاب بوده تا بتوانید با داشتن اطلاعات مهم درباره آن به بهترین شكل ممكن به این مقصد سفر كنید.

پوشش گیاهی موجود در منطقه سیستان

در اطراف تالاب سوستان می توانید جنگل های زیادی را ببینید كه دارای درختان سر به فلك كشیده بوده و شامل توسكا، بید و ماز و… می باشند. یكی از موارد جالب تالاب وجود پسته دریایی است كه طعم آن مشابه پسته بوده و حتی شامل ویتامین هایی نظیر C و B و هم چنین فسفر و پتاسیم می شود. این پسته ها درست در پایان فصل رویش نیلوفرهای آبی به دست می آیند و برداشت آن ها از انتهای مرداد است. سعی كنید این پسته ها را نخرید چرا كه امكان كم شدن نیلوفرهای آبی وجود دارد و فروش بی رویه باعث آسیب رسیدن به این گل و رویش مجدد آن خواهد شد.

تالاب فوق‌العاده سوستان-OWlRaD9Ugm

آب و هوای تالاب سیستان

از آنجا كه این تالاب فاصله چندانی با لاهیجان ندارد، آب و هوای آن نیز تفاوت چندانی نمی كند. پس اگر می خواهید برای دیدن این جاذبه گردشگری اقدام نمایید سعی كنید دمای هوا را مد نظر قرار دهید. در فروردین و مهر ماه دمای هوا معتدل و خنك تر از باقی ماه ها می باشد پس برای سفر این موضوع را در نظر بگیرید كه در زمستان ممكن است با برف و بادهای شدید مواجه شوید و در تابستان نیز هوای به شدت گرم و مرطوب شما را آزار خواهد داد. رطوبت نیز در اكثر اوقات سال به طور میانگین بین ۷۵ تا ۸۰ درصد بوده كه حتی گاهی به ۱۰۰ هم می رسد.

با توجه به اینكه جاذبه های مختلف سوستان در زمان های مختلفی از سال رخ می دهند، بهتر است بدانید برای دیدن كدام مورد قصد بازدید از تالاب را دارید. اگر می خواهید برای دیدن گل های نیلوفر آبی اقدام كنید بهتر است از ابتدای خرداد ماه تا انتهای شهریور به این ناحیه بروید چرا كه این زمان مدت رویش گل ها و شكوفایی آن ها می باشد.

تالاب فوق‌العاده سوستان-c3Yy7g8MZl
ولی همان طور كه گفته شد اگر بر طبق آب و هوا می خواهید زمانی مناسب برای سفر خود برگزینید، اردیبهشت و مهر ماه و حتی تا اواسط آبان زمان مناسب برای شماست. تابستان به دلیل شرجی بودن هوا ممكن است برای شما آزار دهنده باشد ولی می توانید مناطق ییلاقی نزدیك به این شهر را برای اقامت انتخاب كنید تا اذیت نشوید. در نیمه دوم سال آب تالاب بسیار بیشتر شده و حتی برای ماهیگیری نیز مناسب می باشد. پرندگان مهاجر در این فصول تعدادشان كمتر بوده ولی زیبایی های طبیعی این دو فصل با رنگ های پاییزی و سپیدی برف بسیار جذاب است.

دیدنی های تالاب سوستان

این تالاب به عنوان یكی از دیدنی های لاهیجان دارای جذابیت هایی است كه نباید تماشای آن ها را از دست بدهید. لازم به ذكر است كه این تالاب به دلیل نداشتن امكانات رفاهی در اطراف خود نمی تواند بیشتر از چند ساعت شما را سرگرم كند. هم چنین این تالاب امكان قایق سواری نیز در آن وجود ندارد. ولی می توانید از دیگر تفریحات و دیدنی های این تالاب بهره ببرید.

تالاب فوق‌العاده سوستان-9OFV7AN9jB
ماهیگیری: یكی از تفریحات مسافرانی كه به این تالاب می روند، ماهیگیری بوده كه البته بهتر است برای حفظ ماهیان این منطقه ماهی گیری را كمی محدود تر نمایید. در تالاب سوستان چند گونه ماهی وجود دارد كه در تابستان به دلیل كاهش میزان آب، ماهی های آن نیز كم می شود.

پرندگان: تالاب سوستان در فصوص پاییز و زمستان میزبان پرندگان مهاجر است كه اگر در نیمه دوم سال به این منطقه بروید می توانید پرندگان مهاجری همانند چنگر و خوتكا را نیز تماشا كنید.

گل های نیلوفر آبی: از زیبا ترین گل هایی كه در این تالاب می توان به آن اشاره نمود، گل نیلوفر آبی است كه مورد علاقه بسیاری از افراد برای تماشا می باشد و یك گل آبزی بوده كه چیدن آن آسیب بدی به تالاب و اكوسیستم وارد می كند. نیلوفر آبی به غیر از تالاب سیستان در نقاط دیگری مثل تالاب های آب شیرین آفریقا، استوا، هند و سریلانكا نیز رویش دارد و این مناطق نیز همانند تالاب سیستان ایران دارای نیلوفر آبی هستند. این گل به عنوان یكی از نماد های ایران باستان و كرمانشاه به حساب می آید.

تالاب فوق‌العاده سوستان-7zu1ce5ugH
برای رسیدن به تالاب سوستان چند مسیر پیش روی شماست كه نزدیك ترین آن ها ۶ كیلومتر در حدود ۱۵ دقیقه زمان می برد. برای این منظور از خیابان استقلال لاهیجان به طرف شیرودی رفته و بعد از آن به خیابان تربیت معلم رفته و سپس به طرف سوستان بروید. پس از مدتی به سمت كوچه شقایق ۵ رفته و مقصد خود را پیدا كنید. از تهران تا تالاب سیستان ۳۴۰ كیلومتر فاصله خواهید داشت و باید ابتدا وارد آزادراه قزوین-رشت شده و این جاده را ادامه دهید و بعد از ورود به جاده سیاهكل، به طرف خیابان تربیت معلم رفته و وارد كوچه شقایق ۵ شوید تا به مقصد برسید.