ریپورتاژ آگهی
غاری منحصر به فرد در چهار محال و بختیاری

غاری منحصر به فرد در چهار محال و بختیاری

غارها از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های طبیعی هر مقصدی به شمار می‌روند به همین دلیل با ما همراه باشید و درباره غاری منحصر به فرد در چهار محال و بختیاری بدانید.
  • 1402/03/17
  • استان : چهارمحال و بختياري
  • شهر : كوهرنگ
  • دسته : غارهای ایران
آدرس : شمال شرقی استان چهارمحال و بختیاری، شهرستان كوهرنگ، شهر چلگرد
تلفن : 66059000-021

غار یخی چما، از آن دسته جاذبه‌های گردشگری است كه علاوه بر زیبایی منحصربه‌فرد، با هوای بسیار خنك و سرمای زمستانی خود، حرف‌های بسیاری برای گفتن به بازدیدكنندگان خود دارد. غار یخی چما از جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری است.

غار یخی چما؛ منحصر به فرد و تماشایی

نام غار یخی، چما یا «چی ما» است كه از گویش عشایر بختیاری ساكن منطقه برگرفته شده است. «چم» به معنی مرغزار و جوشش آب در محل و «چما» نیز جمع كلمه چم است. در واقع این نام‌گذاری به‌دلیل مراتع سرسبز و خوش آب و هوای منطقه و چشمه آب شیرین و گوارای آن است. غار یخی چما به‌دلیل قرار گرفتن در دره‌ای عمیق و انباشته شدن برف‌ها طی هزاران سال ایجاد شده است.

زاویه دره و تابش خورشید به آن، سبب شده است كه این برف‎‌ها هر سال آب نشده و دائمی باقی بمانند. با گرم شدن كره زمین و خشك‌سالی‌های پیایی، كم‌كم بخشی از برف‌های دره آب شده و با جاری شدن آن، به مرور زمان غار چما شكل گرفته است. تشكیل این غار به‌صورت طبیعی، باعث ایجاد قندیل‌ها و طرح و نقش‌های بسیار چشم‌نواز روی دیواره‌ها و سقف آن شده است.

غاری منحصر به فرد در چهار محال و بختیاری-iQW6lZvH2q

رودخانه این غار شگفت‌انگیز در گذشته‌های دور، منبع تامین آب عشایر اطراف كوهرنگ بوده است. امروزه نیز یكی از بزرگ‌ترین منابع تامین‌كننده آب شیرین جنوب كشور، همین رودخانه است. بخشی از آب رودخانه، حاصل آب شدن یخ‌های طبیعی غار است. این رودخانه با پیوستن به سد كوهرنگ، نقش بسیار مهمی در توسعه و رونق كشاورزی، دام‌داری و تامین آب شرب روستاهای اطراف منطقه ایفا می‌كند.

اهمیت آب شیرین تامین شده از غار یخی چما، كه درصد ناچیزی از املاح نمكی در خود دارد، ایجاد حیات برای بسیاری از گونه‌های بومی و موجودات زنده منطقه است. در فصل‌های گرم و كم بارش، ضحامت لایه‌های یخی غار كاهش می‌یابد. این موضوع تردد در غار را خطرناك می‌كند و طی سال‌های اخیر، سبب وقوع حوادثی برای گردشگران شده است؛ پس حتما در بازدید از غار یخی چما، به این نكته توجه ویژه داشته باشید.به گفته برخی از كاوشگران طول غار یخی چما به حدود دو تا سه كیلومتر می‌رسد كه البته به‌دلیل گرم و سرد شدن هوا طی فصول مختلف، این عدد متغییر است. این مكان زیبا سردترین غار ایران است و در فصول سرد سال، دمای آن به چند درجه زیر صفر نیز می‌رسد.

غاری منحصر به فرد در چهار محال و بختیاری-TB1Bu9sqCH

نمونه‌های شبیه غار چما را در كشورهای روسیه و ایسلند نیز می‌توان یافت. شما با سفر به این غار، خود را به تماشا و لمس بزرگ‌ترین و شیرین‌ترین چشمه آب ایران و یخچال برفی با ارتفاع ۵۰ متر، حتی در گرم‌ترین فصل سال دعوت می‌كنید.

ویژگی‌های منحصربه‌فرد غار چما، آن را به یكی از كم‌نظیرترین نقاط گردشگری ایران تبدیل كرده است. نوشیدن از آب خنك و گوای چشمه غار چما از لذت‌های فراموش‌نشدنی این سفر خواهد بود. بازدید از چند متر اول غار، نیاز به تجهیزات خاصی ندارد و همه می‌توانند به‌راحتی در آن قدم بزنند؛ اما برای بازدید از قسمت‌های داخلی، باید تجهیزات كامل و ضد آب به‌همراه داشته باشید.

غار یخی چما محل مناسبی برای گردشگری و تفریحات تابستانی و زمستانی است. سطح وسیع برفی و یخی غار چما، محل تفریح جوانان عشایری منطقه است و حتی طی سال‌های گذشته مسابقات اسكی تابستانه در این محل برگزار می‌شود. چند سالی است كه برگزاری ورزش‌های زمستانی نیز در یخچال‌های طبیعی چلگرد رونق گرفته است.

غاری منحصر به فرد در چهار محال و بختیاری-ci9YLMLf66

 محل قرارگیری غار یخی چما

غار یخی چما، یكی از شگفت‌انگیزترین و دیدنی‌ترین غارهای ایران است كه در شمال غربی استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد و از جاهای دیدنی كوهرنگ محسوب می‌شود. این غار در نزدیكی روستای شیخ علیخان و ۲۵ كیلومتری چلگرد، از توابع شهرستان كوهرنگ واقع شده است.

كوهرنگ، به‌معنای كوه‌های رنگارنگ، خود نشان از زیبایی بسیار این منطقه دارد. غار چما بزرگ‌ترین منبع آب شیرین كشور است. استان چهار محال و بختیاری از مهم‌ترین مراكز اكوتورسیم كشور محسوب می‌شود. شهر كرد، مركز این استان، به بام ایران معروف است.

غار یخی چما در شمال قله قنبركش قرار دارد كه از قلل مهم شمال غربی زرد كوه است. از شهركرد تا غار حدود ۱۱۳ كیلومتر راه را باید طی كنید. در مسیر از كنار آبشار علیخان خواهید گذشت كه پرخروش و زنده در جریان است. آبشار شیخ علیخان و غاریخی چما، به‌دلیل منحصربه‌فرد بودن در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده‌اند.

در مسیر رسیدن به غار یخی چما، حدود ۱۲ كیلومتر راه خاكی پیش روی شما است و پیمودن آن زمان بیشتری می‌برد. در این راه احتمالا شاهد سیاه چادرهای عشایر خواهید بود. شما می‌توانید از صنایع دستی و محصولات غذایی‌شان خرید كنید.

غاری منحصر به فرد در چهار محال و بختیاری-C2HESQSvdq

كوه‌های چهارمحال و بختیاری همیشه آسمان آبی و زیبا و هوا خنك و مطبوع دارند. این خطه از كشور عزیزمان ایران، همچون بهشتی، میزبان گردشگران خسته از آلودگی شهرها و گرمای هوای تابستان است. ساكنان این منطقه بسیار بخشنده و مهمان‌نواز هستند.

برای دسترسی به غار یخی چما، از شهر كرد به‌سمت كوهرنگ حركت كنید. بعد از شهرستان گوهرنگ، وارد جاده چلگرد به روستای سرآقا سید شوید. غار چما در ۹۲ كیلومتری شهر كرد و تقریبا ۲۵ كیلومتری جاده چلگرد به روستای سرآقا سید است. شهر چلگرد، میان كوه‌های بلند زاگرس و زردكوه قرار دارد.

بعد از ۲۵ كیلومتر و گذشتن از كنار آبشار و روستای زیبای شیخ علیخان، به نزدیك غار می‌رسید. شهر چلگرد تا آبشار ،حدود ۱۲ كیلومتر فاصله دارد كه بهترین محل برای صرف یك صبحانه مفصل خواهد بود. از چلگرد تا غار حدود یك ساعت راه با خوردو پیش روی شما است.