ریپورتاژ آگهی
نخستین خیابان مدرن ایران كجاست؟

نخستین خیابان مدرن ایران كجاست؟

اولین ها همواره به عنوان خاص ترین و مهم ترین موضوعات در حوزه های مختلف به شمار می روند و همواره اولین ها در خاطرات مانده و جایگاه ویژه ای در بین مردم دارند.
  • 1402/03/17
  • استان : قزوين
  • شهر : قزوين
  • دسته : اخبار گردشگری
آدرس : قزوین - خیابان سپه
تلفن : 66059000-021

به صورت كلی قزوین یكی از شهرهای خاص ایران از نظر جاذبه های توریستی، تاریخی و گردشگری است و همین مسئله باعث شده تا افرادی كه عاشق بازدید از جاذبه های تاریخی هستند قزوین را به عنوان یكی از مقصدهای خود انتخاب كرده و به این شهر زیبا سفر كنند.

یكی از مهم ترین و هیجان انگیز ترین جاذبه های گردشگری در این شهر خیابان سپه است كه به عنوان اولین خیابان ساخته شده در ایران شناخته می شود. امروزه این خیابان با نام شهدا نامگذاری شده و شما می توانید در سفر به شهر قزوین از این خیابان زیبا و جذاب دیدن كنید.

نكته جالبی كه باید به آن توجه كنید این است كه این خیابان در دوره صفوی و زمانی كه قزوین به عنوان پایتخت صفویان انتخاب شده بود، ساخته شد و حالا به عنوان یكی از جاذبه های گردشگری بسیار مهم این شهر به حساب می آید.

نخستین خیابان مدرن ایران كجاست؟-4JPbWz48Eq

خیابان سپه قزوین در سال ۱۳۸۷ به عنوان اولین خیابان ایران در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و پس از آن بود كه این مجموعه محبوبیت بسیار زیادی در بین گردشگران و توریست های داخلی و خارجی پیدا كرد. امروزه نیز شاهد حضور گردشگران مختلفی در طول سال در شهر قزوین هستیم و این گردشگران به دنبال آن هستند تا بتوانند از خیابان سپه به عنوان اولین خیابان در ایران بازدید كنند.

اگر بخواهیم نگاهی به تاریخچه خیابان سپه به عنوان اولین خیابان در ایران انداخته و در مورد آن صحبت كنیم باید گفت كه این مجموعه در زمان شاه طهماسب صفوی در شمال محله قدیم یا همان حصار شاپور به وجود آمد. همزمان با ایجاد خیابان شاهد احداث عمارت و خانه های مختلفی در اطراف آن و همچنین عمارت دولتخانه، حرمسرا، باغ های شرقی و غربی در این منطقه بودیم.

نكته دیگری كه باید به آن توجه كنید این است كه نام این خیابان از نام محله ای در هرات گرفته شده است كه شاه طهماسب در دوران ولیعهدی خود در هنگام سفر به شهر هرات در این منطقه ساكن بود و به همین دلیل نام خیابان ساخته شده در ایران را سپه گذاشت.

 نخستین خیابان مدرن ایران كجاست؟-hrYQoIYCFd

موضوع دیگری كه باید به آن توجه داشته باشید این است ك در دوران پادشاهی شاه صفی، این خیابان از سمت جنوب امتداد داده شد و به گورستان جنوب شهر قزوین رسید. بعدها محله ای كه خیابان سپه در آن قرار داشت را محله خیابان نامیدند.

همچنین در زمان ناصرالدین شاه در قسمت جنوبی خیابان از مقابل مسجد جامع قزوین تا چهار راه سپه كنونی مهمان خانه های بزرگ، چاپارخانه و تلگراف خانه به وجود آمد. موضوع دیگری كه باید به آن اشاره كنیم این است كه مهمان خانه و چاپارخانه ای كه اطراف اولین خیابان در ایران وجود داشت، در سال ۱۳۱۰ خورشیدی خراب شد و حالا سبزه میدان بر روی این منطقه ایجاد شده است.

جذابیت خیابان سپه قزوین

در كنار این كه خیابان سپه به عنوان اولین خیابان در ایران شناخته می شود، موضوع مهمی كه باید به آن توجه داشته باشید این است كه این خیابان نخستین فضای شهری در ایران بود كه متفاوت از میادین، میدانچه ها و یا گذرگاه های طبیعی بود.

 نخستین خیابان مدرن ایران كجاست؟-NE71Axa3oI

همین مسئله باعث افزایش اهمیت و محبوبیت این خیابان شده است، چرا كه در گذشته اكثر گذرگاه های مورد استفاده در كشور ایران به صورت طبیعی بودند و بیشتر به عنوان یك مسیر مستقیم برای رفت و آمد به حساب می آمدند اما خیابان سپه قزوین كاملا طراحی شده بود و همین مسئله باعث اهمیت تاریخی آن شده است.

پیشنهاد ما این است كه به دلیل اهمیت تاریخی خیابان سپه قزوین، زمانی كه به این شهر زیبا و خاص سفر كردید، حتما زمانی را برای بازدید از این مجموعه اختصاص دهید. البته با وجود این كه امروزه این خیابان دستخوش تغییرات گوناگونی شده است اما باز هم شما می توانید از این بخش از شهر قزوین دیدن كرده و لحظات فوق العاده ای را در آن سپری كنید. شهرداری قزوین تلاش كرده تا بخش هایی از این خیابان را همچنان به حالت قدیمی خود نگه دارد و شما می توانید از این بخش ها دیدن كنید.

اگر قصد دارید تا از خیابان سپه قزوین بازدید كنید، لازم است تا به چند مسئله بسیار مهم توجه داشته باشید. در وهله اول باید به این نكته اشاره كرد كه این خیابان در منطقه یك شهر قزوین قرار دارد و بازدید از آن رایگان بوده و شما می توانید به راحتی از این خیابان دیدن كنید.

 نخستین خیابان مدرن ایران كجاست؟-usoOambrfr

مسئله مهم دیگری كه باید به آن توجه داشته باشید این است كه مدت زمان پیشنهادی برای بازدید از این جاذبه گردشگری و توریستی ۱ تا ۲ ساعت است و شما می توانید در این مدت به راحتی از بخش های مختلف این خیابان دیدن كنید.

همچنین اگر به سراغ خیابان سپه قزوین رفتید، پیشنهاد ما این است كه پس از بازدید از این خیابان سری به خانه تاریخی یزدی، خانه تاریخی امینی ها، امامزاده شازده حسین زده و… زده و از این جاذبه های توریستی و گردشگری زیبا و خاص شهر قزوین نیز بازدید كنید.