ریپورتاژ آگهی
امامزاده سید السادات گلپایگان

امامزاده سید السادات گلپایگان

از جاذبه‌ های گردشگری مذهبی، می‌ توان به بارگاه «امامزاده سید السادات» گلپایگان اشاره كرد كه دارای پیشینه‌ ای متعلق به قرن ۸ هجری قمری است.
  • 1402/01/01
  • استان : اصفهان
  • شهر : گلپایگان
  • دسته : امامزاده های ایران
آدرس : اصفهان، گلپایگان جنب مسجد جامع، كوچه پشت بانك سپه
تلفن : 66059000-021

از جاذبه‌ های گردشگری مذهبی، می‌ توان به بارگاه «امامزاده سید السادات» گلپایگان اشاره كرد كه دارای پیشینه‌ ای متعلق به قرن ۸ هجری قمری است. ایوان، غرفه‌ ها در دو طبقه، گنبدی به ارتفاع ۹ متر، گلدسته، سه در ورودی و سنگ ‌نبشته‌ در ورودی، بخشهایی از این مكان مذهبی است كه با توجه به متن سنگ‌ نبشته، این مكان پیكر سه تن از فرزندان امام موسی كاظم (ع) به نام ‌های امامزاده اسحاق، امامزاده منصور و امامزاده رضا را میزبان است. به نظر می ‌رسد كه در زمان سلطنت فتحعلی شاه قاجار، این بارگاه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و به ‌شكل امروزی تبدیل شده است. از ویژگی ‌های چشمگیر اما‌مزاده سید السادات، گنبد فیروزه ‌ای آن است كه با كاشی ‌كاری هنرمندانه، بسیار زیبا جلوه می ‌كند. موقعیت قرارگیری بقعه در مجاورت مسجد جامع گلپایگان از دیگر ویژگی ‌های این مكان است.

این بقعه به مساحت سه هزار متر مكعب از دوره ایلخانی و قرن هشتم هجری قمری به یادگارمانده و دارای ایوان و غرفه های دو طبقه، گلدسته و گنبد دو پوش به ارتفاع نه متر است كه مناره آن با تزئیناتی آجری و كاشی های فیروزه ای از دوره ایلخانی خودنمایی می كند و گلدسته چوبی آن همچنان پابرجاست. بقعه دارای سه اتاق اصلی است و اتاق مركزی آن، شامل سه ضریح در سه گوشه اتاق است و دیوارهای آن به سه قسمت سنگ كاری، آینه كاری و نقاشی و خطاطی تقسیم شده و در چهار طرف ورودی به این بخش مركزی درب هایی با منبت اصیل شهرستان گلپایگان و با طرح هایی از گل و بلبل وجود دارد. سنگ نوشته ای به تاریخ های ۱۱۵۰ و ۱۲۴۰ هجری در گوشه ای از بخش مركزی امامزاده و خطاطی «مهدی منصوری» در سال ۱۳۷۰ شمسی، نوسازی ضریح ها در نیمه شعبان سال ۱۳۹۰ و ساخت گنبد دوم در حدود ۳۵ سال پیش و بازسازی گنبد در سال های اخیر از مورد توجه بودن این امامزاده حكایت دارد.

 

موقعیت مكانی
گلپایگان، جنب مسجد جامع، كوچه پشت بانك سپه

 

امامزاده سید السادات گلپایگان-UzPcN8PPqD

امامزاده سید السادات گلپایگان-JfpyURX4vX

امامزاده سید السادات گلپایگان-L17Um10hWN

امامزاده سید السادات گلپایگان-dEv4Q3uZ0z

امامزاده سید السادات گلپایگان-FR0Oilyg8g

امامزاده سید السادات گلپایگان-vY12NsVnkW