ریپورتاژ آگهی
جاهای دیدنی جاده چالوس

جاهای دیدنی جاده چالوس

اگر از شهر چالوس به سمت جنوب غربی خود حركت كنیم؛ در تلاقی كلاردشت و آغاز ارتفاعات البرز، جایی در دل سرد جنگلی كوهستانی، آبشاری بكر وجود دارد كه سالانه انبوه گردشگران داخلی و خارجی را محو زیبایی خود می‌كند.
  • 1401/08/30
  • استان : مازندران
  • شهر : چالوس
  • دسته : مناطق توریستی ایران
آدرس : مازندران - چالوس
تلفن : 66059000-021

آبشار اكاپل؛ یك دیدنی بكر و باورنكردنی

اگر از شهر چالوس به سمت جنوب غربی خود حركت كنیم؛ در تلاقی كلاردشت و آغاز ارتفاعات البرز، جایی در دل سرد جنگلی كوهستانی، آبشاری بكر وجود دارد كه سالانه انبوه گردشگران داخلی و خارجی را محو زیبایی خود می‌كند. چه برای بازدیدی كوتاه و یك روزه، چه با هدف كمپ كردن، این آبشار انتخابی بی‌نقص است. زیرا علاوه بر زیبایی و شكوه خود، در منطقه‌ای واقع شده كه ظرفیت تفرجگاهی بالایی دارد. به عنوان مثال، فاصله این آبشار از دریاچه ولشت تنها سی كیلومتر است و در این بین نیز می‌توان از جلوه رودهای فصلی كوچك، ارتفاعات سر به فلك كشیده، حیات جانوری جذاب و بافت گیاهی دست نخورده بهره برد.

پل زغال چالوس؛ یادگاری مهندسان قرن گذشته

در شمال كشور، رودخانه‌ای وجود دارد كه از غرب مازندران، در ارتفاعات كندوان آغاز شده و در بستر خشن كوهستان، میزبانی از ماهی‌های آزاد، سوف و سفید را به عهده می‌گیرد. در نهایت پس از طی بیش از هفتاد كیلومتر مسافت، این رود از شهر چالوس به دریای مازندران ریخته و به همین دلیل، رود چالوس نامیده می‌شود. در سال ۱۳۰۷ شمسی، ۱۷ كیلومتری جاده كندوان، جایی بین شهر چالوس و مرزن آباد، پل زغال توسط پهلوی اول احداث می‌شود تا عبور و مرور با سرعت و امنیت بالاتری صورت گیرد.

حالا پس از این همه سال، پل زغال چالوس نه تنها بهره‌برداری راهبری دارد، كه به لطف قدمت، منظره زیبا و جلوه خارق العاده‌ای كه روی رود ایجاد كرده، یكی از ویژه‌ترین جاهای دیدنی چالوس به شمار می‌آید. به خصوص اگر به صورت انفرادی و با خودروی شخصی سفر می‌كنید؛ می‌ارزد تا راه خود را به طرف این پل متمایل سازید. حركت شما روی رود سركش و زلال چالوس، با همراهی منظره جنگلی و كوه‌ها لحظاتی فراموش نشدنی خلق می‌كند.

یك پیشنهاد ویژه؛ پارك جنگلی فین چالوس 

اگر از چالوس به سمت تهران حركت كنیم، پس از هفت كیلومتر به یك پارك جنگلی محشر می‌رسیم كه نه تنها در شمال، كه در كل ایران از زیباترین مقاصد گردشگری به شمار می‌آید. پارك جنگلی فین با كلبه و كومه‌های سنتی به بازدیدكنندگان اسكان داده و نیلوفران مردابی خود را پیش چشم آن‌ها قرار می‌دهد. در فضای جنگلی خود رودخانه دارد و آرامش خاص جنگل را از طریق نجوای پرندگان به گوش آن‌ها می‌رساند.

نكته جالب اینكه امكانات رفاهی نظیر رستوران و زمین‌های بازی، خللی در تركیب طبیعی پارك ایجاد نكرده‌اند و همچنان حضور در این فضای جنگلی دلپذیر است. هرچند كه اكثرا زمان مناسب برای حضور در جاهای دیدنی چالوس و شمال فروردین و اردیبهشت معرفی می‌شود، اما به دلیل بافت گیاهی ویژه پارك فین، تقریبا تمامی ماه‌های سال زیبایی‌های خاص خود را خواهند داشت.

تله كابین نمك آبرود؛ حضور در ارتفاع ۵۰ متری

در سمت غربی چالوس و به طور دقیق، كیلومتر ۱۲ جاده چالوس به تنكابن، با شهرك توریستی نمك آبرود ملاقات می‌كنید. اگرچه در این پارك توریستی شهربازی، پینت بال و كارتینگ نیز وجود دارد، اما شهرت اصلی آن به خاطر دو خط تله كابین است كه دل هر گردشگری را آب انداخته و وسوسه حضور در ارتفاع پنجاه متری را به آدمی می‌اندازد.

برای استفاده از تله‌كابین نمك آبرود باید بین ساعات ۸ الی ۲۰ در شهرك حضور داشته باشید و هزینه‌ای ۳۰ هزارتومانی به ازای هر نفر را تقبل كنید. در عوض، خط یك، شما را با سرعت ۳ متر بر ثانیه، در ارتفاعات چهار الی پنجاه متری، حدود ۱۵ دقیقه سواری داده و خط دو، منظره بكر دیو حمام را زیر پاهای شما قرار می‌د‌هد. با هر سن و سلیقه‌ای، در شهرك توریستی نمك آبرود سرگرم خواهید بود و به همین خاطر، نام این تله‌كابین با شایستگی در بین جاهای دیدنی چالوس قرار گرفته است.

دریاچه ولشت چالوس؛ دور از قیل و قال دنیا

در قسمت معرفی آبشار اكاپل اشاره كردیم كه در فاصله سی كیلومتری آن به سمت چالوس، دریاچه‌ای وجود دارد كه جان می‌دهد برای كمپ كردن و اقامت در دل طبیعت. حال اگر بخواهیم به طور دقیق آدرس دهیم، باید بگوییم بین شهر چالوس و آبشار اكاپل، دریاچه‌ای وجود دارد به نام ولشت كه از نظر زیبایی منظره، آب و هوا، بكر بودن و هرآنچه كه فكرش را بكنید؛ كم نظیر است.

دریاچه ولشت تنها از طریق چشمه‌هایی كه در دل خود دارد تغذیه شده و با بارش‌های آسمانی تقویت می‌شود. از این رو، جوش و خروش زیادی را در سطح آن مشاهده نخواهید كرد و با ایستادن در كنار دریاچه، حیات آبی معجزه‌مانند شمال، حضور پرندگان مهاجر و بومی، چرای اسب‌ها و سكوت طبیعت همراه شما خواهند بود.

اگر با اتومبیل شخصی خود سفر می‌كنید؛ عمده راه آسفالت است و تنها پس از روستایی به نام كردی چال، با كمی خاكی مواجه خواهید شد. اما روی هم رفته ملاقات با صد و پنجاه هزار مترمربع آب شیرین، قرار گرفته در گودی ارتفاعات سرسبز با مهی در بالای سر، چیزی نیست كه به بهانه راه خاكی از دست برود. در آخر اینكه، دریاچه ولشت یكی از معروف‌ترین جاهای دیدنی چالوس است كه به ویژه در فصل‌های گرم، حال و هوایی ویژه دارد.

كاخ چای‌خوران چالوس؛ یك چایی در خدمت باشیم!

اگرچه امروزه این كاخ حكم موزه دارد و برای بازدید عموم قرار داده شده؛ اما در روزگار پهلوی اول برای صرف چای و رفع خستگی بین مسیر مورد استفاده قرار می‌گرفته است. سه نكته باعث تمایز این بنا در شمال كشور شده و امثال من و شما را به خود جلب می‌كند؛ اول اینكه فوق العاده قدیمی است و در عین حال برخلاف سایر بناهای باستانی كشور پابرجا مانده؛ دوم اینكه با اصول معماری غربی ساخته شده و در آخر اینكه، علی رغم روح تجمل‌گرایی در معماری آن روزگار، كاخ چای‌خوران فوق العاده ساده و به دور از تجمل كار شده است.

برای مشاهده گچبری‌های زیبا، بالكن دلباز، سرستون‌های باستانی وكاشی‌كاری‌های هنرمندانه كاخ چای‌خوران چالوس، باید به جنوب میدان معلم، جنب ساختمان دادگستری مراجعه كنید.

نمك آبرود چالوس تنها تله كابین نیست

در همین نوشته و در بندهای بالا تله كابین نمك آبرود را به عنوان یكی از جاهای دیدنی چالوس معرفی كردیم. به طور اجمالی نیز اشاره داشتیم كه حضور در نمك آبرود از منظره بی‌نظیر دریای مازندران از بلندی‌های البرز هم فراتر می‌رود. اما خالی از لطف نیست كه به طور اختصاصی بیان كنیم، یك سورتمه هیجان‌انگیز با سرعت ۲۵ كیلومتر بر ساعت كه در دل جنگل تعبیه شده، كارتینگ و ماشین چهارچرخ، پینت بال، پل معلقی كه یاد فیلم‌های جیمزباند را تداعی می‌كند، سینما، مجموعه پروازی، دلفین‌های آكواریوم به همراه یك شیر دریایی بامزه، پیست دوچرخه سواری و تفرجگاه ساحلی تمیز و دست نخورده كه امكان شاتل، جت اسكی، هاور كرافت و بسیاری دیگر را فراهم می‌كند؛ سایر جاذبه‌های نمك آبرود هستند.

هزینه بلیط سرویس‌های بالا بین ۱۰ الی ۳۰ هزارتومان متغیر است و برای اقامت در نمك آبرود نیز انتخاب‌های متنوعی از قبیل سوئیت و هتل‌های چندستاره در اختیار بازدیدكنندگان قرار می‌گیرد.

راما اسپا چالوس جایی برای دریافت ماساژ

اگر از آن دسته افرادی هستید كه دوست دارند آرامش جسمی و روحی توامان دریافت كنند؛ كافی است از چالوس به سمت ساحل دریای مازندران حركت كرده و نرسیده به نوشهر، سری به راما اسپا چالوس بزنید. ماساژ درمانی، زالو درمانی، ماهی درمانی و حتی طب سوزنی، خدماتی هستند كه به طور تخصصی در این مركز به مراجعه كنندگان ارائه می‌شود. از نكات مهم درباره این مركز می‌توان به فعالیت ۲۴ ساعته و در اختیار داشتن مدارك بین المللی از سراسر دنیا اشاره كرد.

جمع بندی و كلام آخر

در این نوشته به طور اجمالی جاهای دیدنی چالوس را معرفی كردیم. ناگفته پیداست كه در این شهر باصفای شمالی، جاذبه‌ها به این موارد محدود نمی‌شوند و هدف ما تنها پیشنهاد چند جاذبه به عنوان نمونه بوده است. اگر شما به چالوس سفر كنید؛ همسنگ آبشار اكاپل با انبوهی از آبشارها نظیر سواسره و هریجان آشنا خواهید شد؛ یا همانند دریاچه ولشت، می‌توانید از دریاچه سد دریوك و مرداب هسل دیدن كنید. با این تفاسیر، بی‌صبرانه مشتاقیم تا تجارب خود از سفر چالوس را با ما درمیان قرار دهید تا در این نوشته روز به روز با جاهای بكر و ناب بیشتری غنی شود.

جاهای دیدنی جاده چالوس-GwrbhG1KMa