ریپورتاژ آگهی
دلفین‌های جزیره هنگام

دلفین‌های جزیره هنگام

هنگام یكی از جذاب‌ترین مقصدهای گردشگری جنوب ایران است و مسافران زیادی برای دیدن دلفین‌های جزیره هنگام به آن سفر می‌كنند.
  • 1401/07/02
  • استان : هرمزگان
  • شهر : جزیره هنگام
  • دسته : مناطق تفریحی ایران
آدرس : جزیره هنگام یكی از با شكوه‌ترین جزیره‌هایی است كه در دل خلیج همیشه فارس قرار دارد
تلفن : 66059000-021

هنگام یكی از جذاب‌ترین مقصدهای گردشگری جنوب ایران است و مسافران زیادی برای دیدن دلفین‌های جزیره هنگام به آن سفر می‌كنند.

جزیره هنگام یكی از با شكوه‌ترین جزیره‌هایی است كه در دل خلیج همیشه فارس قرار دارد و بسیاری برای تماشای دلفین‌های این جزیره به آن سفر می‌كنند. هنگام تنها 33 كیلومتر مربع مساحت دارد و فاصله اندك 2 كیلومتری آن با بزرگ‌ترین جزیره ایران سبب شده تا شمار زیادی از مسافران قشم برای گردش و دیدن جاذبه‌های هنگام به این جزیزه كوچك سفر كنند و مدتی را به خوشی و شادمانی در هنگام زیبا و شگفت‌انگیز سپری كنند و سفری پر بار را پشت سر بگذارند.

بهترین زمان دیدن دلفین‌های جزیره هنگام

تماشای دلفین‌های جزیره هنگام از جذاب‌ترین قسمت‌های سفر هر مسافر و گردشگری به هنگام است چرا كه بازیگوشی و شنای این موجود باهوش در آب‌های خروشان خلیج همیشه فارس تصویری بی‌بدیل در ذهن هر بیننده‌ای می‌سازد. هر زمان برای سفر به هنگام بهترین زمان است و مشخص كردن آن به سلیقه و خواست مسافر بستگی دارد، اما به طور معمول برای دیدن دلفین‌ها نیاز است دریا مواج نباشد و محیط خلوت و كم‌صدا باشد تا این آبزی‌های زیبا احساس امنیت كنند و در نزدیكی قایق‌ها شنا.

با توجه به اینكه دلفین‌های جزیره هنگام، پستاندارانی باهوش و پر جنب‌وجوش هستند از اواسط پاییز تا اواسط اردیبهشت بیشتر دیده می‌شوند چرا كه برای تولید مثل خود را به آب‌های گرم خلیج همیشه فارس می‌رسانند و بیشتر در نواحی جزیره هنگام حضور دارند. دلفین‌ها به مرور به سمت دریای عمان و اقیانوس راهی می‌شوند و به همین دلیل بسیاری پیشنهاد می‌كنند در این بازه زمانی كه به لحاظ آب‌وهوایی نیز زمان مطلوبی به حساب می‌آید به هنگام سفر و بومیان نیز توصیه می‌كنند صبح زود برای دیدن نمایش بی‌نظیر دلفین‌ها به دریای آرام و صاف مراجعه كنیم.

جاذبه‌های گردشگری جزیره هنگام

هنگام با وجود وسعت كم، دیدنی‌های زیادی را در خود جای داده و در كنار جاذبه‌های طبیعی و گردشگری، حیات وحش درخور توجهی دارد. در ادامه تعدادی از جاهای دیدنی و گونه‌های كم‌یاب جزیره هنگام را بر می‌شماریم:

ساحل نقره‌ای هنگام: این ساحل زیبا و دیدنی در شمال جزیره هنگام قرار و با رفتن به آن گمان می‌كنید به جای شن، در این ساحل نقره وجود دارد. نیاز به توجه است كه زیبایی‌های منحصر به فرد هر نقطه، در همان جا جلوه دارد و متأسفانه سال‌های اخیر بسیاری از مسافران با به شعف آمدن از دیدن این ساحل مقداری از شن‌های آن را برداشته و با خود برده‌اند.

آثار دوران استعمار: جزیره هنگام نیز مانند دیگر جزیره‌ها و مناطق جنوب كشور به دلیل داشتن موقعیت خاص متأسفانه مورد توجه دیگران بوده و مدت‌ها در اشغال و استعمار پرتغالی‌ها قرار داشته، از این رو در جزیره هنگام شاهد انبار ذغال، تلگراف‌خانه و تأسیساتی از این قبیل هستیم و كشتی به گل نشسته پرتغالی‌ها نیز در ساحل این جزیره دیده می‌شود.

جبیر: از گونه‌های حیات وحش هنگام است كه شباهتی به آهو گواتردار ایرانی دارد و با بدن ظریف و كوچك خود در زیستگاه مهم جزیره به چشم می‌خورد.

خاردم مصری: نوعی سوسمار به شمار می‌آید كه در بین اعراب قدیم به نحوی منبع تغذیه محسوب می‌شده، این گونه چندان زیستگاهی در خاورمیانه ندارد و جزیره هنگام به عنوان زیستگاه جدی خاردم مصری است.

لاك‌پشت پوزه عقابی: این لاك‌پشت دریایی بسیار نایاب است و با 80 كیلوگرم وزن و 1 متر طولی كه دارد در سواحل خلیج همیشه فارس از جمله سواحل جزیره هنگام تخم‌گذاری می‌كند.

لازم به ذكر است بازار جزیره هنگام از جالب‌ترین نقاط این جزیره به حساب می‌آید و در كنار دلفین‌های جزیره هنگام بسیار دیدنی است چرا كه در این مكان امكان تعامل با بومی‌ها و محلی‌های جزیره فراهم می‌شود و فروش دست‌سازه‌ها و اقلام سنتی در آن رایج است.