ریپورتاژ آگهی
با گران‌ترین غذاهای جهان آشنا شوید

با گران‌ترین غذاهای جهان آشنا شوید

غذاهای دریایی معمولاً به روش‌های مختلفی با توجه به ذائقه غذایی مردمان هر كشوری سرو می‌شوند
 • 1401/06/20
 • استان : تهران
 • شهر : تهران
 • دسته : دانستنی های سفر
آدرس : تهران-تهران
تلفن : 66059000-021

غذاهای دریایی معمولاً به روش‌های مختلفی با توجه به ذائقه غذایی مردمان هر كشوری سرو می‌شوند. با این حال، اكثر این غذاها به صورت خام و سرد بر روی میز می‌آیند و در واقع به دلیل جلوگیری از هدر رفتن خاصیت‌های آن، از پختن آن‌ها صرف نظر می‌كنند و به صورت خام میل می‌كنند.

گران‌ترین غذای دریایی جهان می‌تواند برای برخی از افراد خوشمزه‌ترین طعم  و برای برخی دیگر مزه‌ای ناخوشایند داشته باشد. در واقع این خاصیت غذاهای دریایی است كه برخی از افراد عاشقانه آن را دوست دارند و برخی دیگر حتی نمی‌توانند آن‌ها را مزه كنند. برخی از غذاهای دریایی جزو غذاهای لوكس در سراسر دنیا به‌شمار می‌رود و قیمت بالایی نسبت به سایر غذاها در رستوران‌ها دارند. معمولاً در میز غذای خیلی از كشورها مانند ژاپن كه از چند بخش به دریاهای مختلف محدود شده‌اند، بشقاب‌های غذاهای دریایی بسیاری مشاهده می‌شود و ذائقه غذایی آن‌ها بیشتر غذاهای دریایی را می‌طلبد. از همین رو بشقاب‌های دریایی در این كشورها بسیار متنوع است و انواع و اقسام آبزیان و گیاهان دریایی را می‌توانید در وعده‌های غذایی آن‌ها مشاهده نمایید.

گران‌ترین غذای دریایی جهان تنها محدود به یك غذا نمی‌شود، چراكه انواع مختلفی از غذاها مانند ماهی‌ها، خاویار و سایر جانداران دریایی را شامل می‌شود و پخت و سرو هر یك از آن‌ها نیز از روش‌های خاصی پیروی می‌كند. در ادامه این راهنما قصد داریم تا به معرفی چند مورد از گران‌ترین غذاهای دریایی جهان بپردازیم. همراه الی گشت باشید تا با این غذاها بیشتر آشنا شویم.

گران‌ترین غذای دریایی جهان چیست؟

غذاهای دریایی معمولاً به روش‌های مختلفی با توجه به ذائقه غذایی مردمان هر كشوری سرو می‌شوند. با این حال، اكثر این غذاها به صورت خام و سرد بر روی میز می‌آیند و در واقع به دلیل جلوگیری از هدر رفتن خاصیت‌های آن، از پختن آن‌ها صرف نظر می‌كنند و به صورت خام میل می‌كنند. همچنین باید در نظر داشته باشید كه اغلب غذاهای دریایی دارای بوی خاصی هستند و ممكن است باب میل برخی افراد نباشد. گران‌ترین غذای دریایی جهان كه قصد داریم در ادامه به شما معرفی كنیم، بیشتر به دلیل نادر بودن آبزیانی كه در پخت آن‌ها به كار رفته است گران هستند و در این مطلب قصد داریم تا از غذاهایی با روكش‌های طلا نام بیاوریم! بنابراین برای آشنایی با این غذاهای لوكس و منحصربه‌فرد در ادامه با ما باشید.

 

با گران‌ترین غذاهای جهان آشنا شوید-lOcezdwwtY

ماهی تُن باله آبی

ماهی تن باله در صدر لیست گران‌ترین غذای دریایی جهان قرار دارد و یكی از نادرترین ماهی‌های موجود در دنیا به‌شمار می‌رود. طبق بررسی‌های انجام شده توسط IUCN ماهی تن باله آبی یكی از گونه‌های بسیار نادر و در معرض خطر انقراض می‌باشد و از همین رو شكار آن در بسیاری از مناطق دنیا غیر قانونی است! با این حال، در سال ۲۰۱۶ یك ماهی تن باله آبی به وزن ۲۲۱ كیلوگرم به قیمت باور نكردنی ۱.۵۸ میلیون دلار به فروش رسید و در سال ۲۰۱۹ نیز یكی دیگر از این ماهی با وزن ۲۷۷ كیلوگرم به قیمت بالای ۳.۱ میلیون دلار فروخته شد.

این ماهی به ویژه در كشور ژاپن جزو غذاهای لوكس و البته پرطرفدار به‌شمار می‌آید، دلیل پرطرفدار بودن آن طعم لذیذ و چربی بالای گوشت این ماهی می‌باشد و همچنین بسیاری بر این باور هستند كه ماهی تن باله آبی می‌تواند بهترین انتخاب برای سوشی به‌شمار بیاید.

 

با گران‌ترین غذاهای جهان آشنا شوید-gWDbpKPb9z

خاویار الماس؛ Almas Caviar

خاویار الماس را می‌توان الماسی در بین غذاهای دریایی دانست. همانطور كه می‌دانید انواع خاویار از قیمت بالایی برخوردار هستند، اما خاویار الماس را می‌توان گران‌ترین غذای دریایی جهان به‌شمار آورد، چراكه بسیار نادر بوده و متعلق به گونه خاصی نیست. خاویار الماس به دلیل رنگ شفاف و طلایی كه دارد به این نام شهرت داشته كه در واقع تخم ماهی‌های زال می‌باشد.

این نوع  خاویار در همه جای دنیا با نام خاویار الماس شناخته می‌شود، جالب است بدانید كه خواستگاه اصلی آن كشور ایران می‌باشد و همچنین خاویارهای زال ایرانی در جهان از شهرت بالایی برخوردار می‌باشند. قیمت حدودی كه برای این خاویار در نظر گرفته می‌شود ۱۵ هزار دلار برای ۴۵۰ گرم می‌باشد.

 

با گران‌ترین غذاهای جهان آشنا شوید-egYe93VPbz

خاویار فیل ماهی

نوع دیگر خاویار كه می‌تواند در لیست گران‌ترین غذای دریایی جهان قرار بگیرد، خاویار فیل ماهی است. این خاویار نیز بسیار نادر بوده و محل زندگی این نوع خاویار دریای خزر می‌باشد. خاویار فیل ماهی را می‌توان مانند سایر خاویارها به عنوان وعده صبحانه به همراه زرده تخم مرغ میل كرد، با این حال، عطر و طعم خاویار فیل ماهی نسبت به سایر خاویارها بهتر و لذیذتر می‌باشد. ظاهر این خاویار مشابه با خاویار سایر ماهی‌های خاویاری مانند سیبری، تاس ماهی و امپریال بوده و تخم‌های درشت و شفاف به رنگ سیاه می‌باشد. قیمت خاویار فیل ماهی در حدود ۵ هزار دلار در ۴۵۰ گرم تخمین زده شده است.

 

با گران‌ترین غذاهای جهان آشنا شوید-SqBHkwSizX

بچه مارماهی؛ Baby snake fish

شاید برای شما عجیب باشد كه چرا بچه مار ماهی باید در فهرست گران‌ترین غذای دریایی جهان قرار بگیرد! باید بدانید كه بچه مار ماهی در گذشته بیشتر یكی از غذاهای متداول برای قشر كارگر بوده است و در برخی موارد برای دام‌ها نیز مورد استفاده قرار میگرفته سات. اما امروزه با شكار بی‌رویه این جانداران، بچه مار ماهی جزو حیوانات نادر به حساب می‌آید كه گونه‌ای در حال انقراض است. اگرچه شكار بچه مارماهی‌ها در موارد بسیاری غیر قانونی به‌شمار می‌آید، اما این غذا در برخی از رستوران‌های جهان قیمتی بالغ بر ۲ هزار دلار دارند.

 

با گران‌ترین غذاهای جهان آشنا شوید-S6WSIFb4c3

شاه میگو فریتاتا؛ King Shrimp Frittata

شاه میگو فریتاتا یكی از غذاهای لوكس به‌شمار می‌آید كه خواستگاه آن كشور ایتالیا و شهر نیویورك می‌باشد. در واقع، فریتاتا یك املت بسیار ساده ایتالیایی بوده كه به عنوان صبحانه سرو می‌شود و ایتالیایی‌ها بسیار به آن علاقمند هستند. اما این غذا زمانی جذاب می‌شود كه خرچنگ و سایر مخلفات به آن اضافه شده و طعم و مزهٔ جدید و منحصربه‌فردی را رقم می‌زد. شاه میگو فریتاتا اولین بار در شهر نیویورك كشف شد، زمانی كه در این غذا خاویار سوروگا و شاه میگو به همراه ۶ تخم مرغ و سایر مخلفات با یكدیگر تركیب شدند و باعث ایجاد طعم جادویی شدند كه امروزه در رستوران‌های جهان قیمتی بالغ بر هزار دلار دارد.

 

با گران‌ترین غذاهای جهان آشنا شوید-fj743rn6wr

ماهی بادكنكی؛ Pufferfish

ماهی بادكنكی كه با نام فوگو هم شناخته می‌شود یكی از سمی‌ترین ماهی‌های جهان به‌شمار می‌رود كه مقداری از سم آن می‌تواند جان ۱۰ انسان را بگیرد و به همین دلیل است كه این ماهی در بسیاری از رستوران‌های جهان سرو نمی‌شود. اما چیزی كه باعث جذابیت ماهی بادكنكی شده است، طعم و مزه ویژه آن بوده كه در كشور ژاپن نیز از طرفداران بسیاری برخوردار است و از آن به عنوان تاپینگ سوشی استفاده می‌شود.

با گران‌ترین غذاهای جهان آشنا شوید-SfTiNZ85e5

سوپ بودا؛ The Buddah Jumps Over the wall fish soup

بشقاب بودا یكی دیگر از غذاهای لوكس در لیست گران‌ترین غذای دریایی جهان می‌باشد كه نام كامل آن، ” بودا از دیوار می‌پرد” یا به انگلیسی “the Buddha Jumps Over the Wall” می‌باشد. این غذا با نام عجیبی كه دارد یكی از لوكس‌ترین سوپ‌های جهان به‌شمار می‌رود كه خواستگاه آن كشور چین می‌باشد. بشقاب بودا در چین به صورت‌های مختلفی تهیه می‌شود، اما در كشور انگلستان به دلیل اضافه كردن تركیبات گران‌قیمت مانند خیار دریایی، قارچ گلی ژاپنی، بال كوسه ماهی و آلابون یكی از گران‌ترین غذای دریایی جهان به‌شمار می‌رود. یك كاسه از این سوپ در شهر لندن حدود ۱۷۰ هزار دلار قیمت دارد.

 

با گران‌ترین غذاهای جهان آشنا شوید-V6sR0QFUuO

شاه صدف كافین بِی؛ Coffin by kibg Oyster

این روزها صدف‌ها به یكی از محبوب‌ترین غذاهای دریایی تبدیل شده‌اند، با این حال این غذاها در گذشته بیشتر به عنوان غذاهای ارزان‌قیمت شناخته می‌شدند. شاه صدف كافین بِی كه خواستگاه آن‌ها كشور استرالیا می باشد، تنها در خلیج كافین استرالیا پیدا می‌شوند كه برخی از آن‌ها قیمتی بالغ بر ۱۰۰ دلار دارند. در برخی مواقع ممكن است وزن یك شاه صدف كافین بِی به ۱ كیلوگرم هم برسد! نحوه سرو شاه صدف كافین بِی به صورت خام و با كمی آبلیموی تازه می‌باشد.

با گران‌ترین غذاهای جهان آشنا شوید-LTA8id1Wbu

حلزون آبالون؛ Snail abalone

حلزون آبالون یكی از شناخته شده‌ترین و گران‌ترین غذاهای دریایی است كه گوشت طعم دار و لذیذی دارد كه صدف‌های این حلزون به رنگ رنگین كمان می‌باشند. جالب است بدانید كه حلزون‌های آبالون یكی از غذاهای محبوب در جنوب شرقی آسیا و آمریكای لاتین می‌باشند كه به دلیل صید بی‌رویه، امروزه به صورت نادر یافت می‌شوند و به همین دلیل جزو غذاهای دریایی گران محسوب می‌شوند.

با گران‌ترین غذاهای جهان آشنا شوید-RyvQyDZNQm

سؤالات متداول

گران‌ترین غذاهای دریایی كدم‌اند ؟

گـران‌ترین غذاهای دریـایی عبارت‌اند از :

 1. ماهی تُن باله آبی
 2. خاویار الماس
 3. خاویار فیل ماهی
 4. بچه مار ماهی
 5. شاه میگو فریتاتا
 6. ماهی بادكنكی
 7. بشقاب بودا
 8. شاه صدف كافین بِی
 9. حلزون آبالون

 گران‌ترین خاویار جهان چیست ؟

اما خاویار الماس را می‌توان گران‌ترین غذای دریایی جهان به‌شمار آورد، چراكه بسیار نادر بوده و متعلق به گونه خاصی نیست. خاویار الماس به دلیل رنگ شفاف و طلایی كه دارد به این نام شهرت داشته كه در واقع تخم ماهی‌های زال می‌باشند. قیمت حدودی كه برای این خاویار در نظر گرفته می‌شود ۱۵ هزار دلار برای ۴۵۰ گرم می‌باشد.

گران‌ترین غذای دنیا چیست؟

در رأس فهرست گران‌ترین غذای جهان، ماهی تن آبی است. قیمت این ماهی می‌تواند به بیش از ۵۰۰۰ دلار در هر پوند برسد. ماهی تن آبی با ارزش ۶۰۰ پوند به قیمت ۱.۸ میلیون دلار در بازار ماهی تو یوسو در توكیو در ژانویه ۲۰۲۰ فروخته شد.

با گران‌ترین غذاهای جهان آشنا شوید-ekGd3OsHUn