ریپورتاژ آگهی
معرفی ارژن یكی از پنج دشت دیدنی ایران

معرفی ارژن یكی از پنج دشت دیدنی ایران

، زیبایی های شهر تاریخی شیراز تمامی ندارد چرا كه اگر به هر نقطه از این خاك پربركت كه بنگرید محو طبیعت چشم نواز، آثار باستانی و مردمان مهربان و خونگرم آن می شوید.
  • 1401/06/17
  • استان : فارس
  • شهر : شيراز
  • دسته : دشت گل های ایران
آدرس : در فاصله ۶۰ كیلومتری شهر شیراز و ۲۰ كیومتری شهر كازرون قرار گرفته است.
تلفن : 66059000-021

دشت ارژن كه جزو پنج دشت دیدنی ایران است در منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان قرار گرفته است و از آن به عنوان محبوب ترین جاهای دیدنی شیراز یاد می شود. دشت ارژن در فاصله ۶۰ كیلومتری شهر شیراز و ۲۰ كیومتری شهر كازرون قرار گرفته است.

معرفی ارژن یكی از پنج دشت دیدنی ایران-VliqRZHstX

به گزارش سلام نو، زیبایی های شهر تاریخی شیراز تمامی ندارد چرا كه اگر به هر نقطه از این خاك پربركت كه بنگرید محو طبیعت چشم نواز، آثار باستانی و مردمان مهربان و خونگرم آن می شوید. دشت ارژن بخشی سرسبز و خوش آب و هوا و از محبوب ترین جاذبه های طبیعی شیراز است كه روستاهای دیدنی و زیبای آن شهرت زیادی دارد.  دشت ارژن شیراز تفرجگاه های زیبایی در نقاط مختلف خویش دارد همچون: چشمه فاطی در دشت قره چمن، چشمه خارنگان، چهل چشمه كرونی، شاه ابوالخیر، چشمه خونه حاجی در دهستان كوهمره سرخی، سر بهاره، آبشار چراب، چشمه سرخون، هفت برم و ...

معرفی ارژن یكی از پنج دشت دیدنی ایران-o18IJsDdMF

دشت ارژن كه جزو پنج دشت دیدنی ایران است در منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان قرار گرفته است و از آن به عنوان محبوب ترین جاهای دیدنی شیراز یاد می شود. دشت ارژن در فاصله ۶۰ كیلومتری شهر شیراز و ۲۰ كیومتری شهر كازرون قرار گرفته است. این دشت كه با نام دشت ارجن و یا دشت ارزن نیز شناخته می شود بخشی از شهرستان شیراز است اما در بین مردم محلی به همان نام كازرون شناخته می شود چرا كه تا چند سال پیش بخشی ار شهر كازرون بوده است. دشت ارژن در كنار ارتفاعات زاگرس قرار گرفته كه به زاگرس فارس شهره است و جزو ارتفاعات زاگرس جنوبی است. این دشت به دلیل پوشش گیاهی و جانوری ارزشمند خود در سال ۱۳۵۳ از طرف سازمان های بین المللی به عنوان یكی از ذخیره گاه های زیست كره انتخاب شده است.

معرفی ارژن یكی از پنج دشت دیدنی ایران-BeDsew256P

جاهای دیدنی دشت ارژن

در این دشت زیبا كه با انبوه درختان سرو و جنگل های زیبای بلوط آراسته شده است جلوه های طبیعی بسیار چشم نوازی به چشم می خورد. دریاچه زیبای ارژن و تالاب آن كه متاسفانه به سبب برداشت های نامتعارف و همچنین كاهش محسوس بارندگی ها در فصول گرم سال تا مرز خشكی كامل پیش می رود یكی از زیباترین بخش های این دشت وسیع و زیباست. ایت دریاچه آب شیرین و تالاب آن همه ساله میزبان پرندگان مهاجری است كه از اقصی نقاط جهان خودشان را به این دریاچه می رسانند. آبشار زیبای دشت ارژن كه به نام آبشار چرونیز شهره است نیز یكی دیگر از جاذبه های دیدنی و پرطرفدار این دشت وسیع است كه در چهل كیلومتری جاده پر تردد شیراز به كازرون قرار گرفته است. 

این دشت در زمره دشت های كازرستی قرار داشته و از این حیث جزو مناطق مورد علاقه زمین شناسان نیز هست. دشت محصور در بین ارتفاعات زاگرس بوده و سرتاسر آن را پوشش های گیاهی گوناگون فرا گرفته است. علاوه بر درختان بلوط، داغداغان، زالزالك و بادام در فصول پاییز و زمستان بخشی از این دشت وسیع به نرگس زاری بی بدیل تبدیل می شود كه تحسین هر بیننده ای را بر می انگیزد.  دشت ارژن تا چند دهه قبل زیستگاه شیر و آهوان ایرانی بوده است كه متاسفانه در این میان شیر ایرانی به كلی منقرض شده است. در سال های اخیر یك قلاده گوزن زرد در این منطقه رهاسازی شده است تا به زاد و ولد پرداخته و از خطر انقراض نجات یابد. مجموعه این زیبایی ها موجب شده كه امروزه، دشت ارژن به عنوان یكی از جاهای تفریحی شیراز شناخته شده، پذیرای گردشگران بسیاری باشد.

معرفی ارژن یكی از پنج دشت دیدنی ایران-z7OXXSZw4i

فاصله دشت ارژن تا شیراز

فاصله دشت ارژن تا شیراز نزدیك به ۹۰ كیلومتر است كه برای طی كردن این مسیر حدود ۲ ساعت به رانندگی نیاز دارد. برای دیدار از دشت دیدنی، از سمت شرق شهر شیراز حركت نموده و، پس از طی حدود ۵۰ كیلومتر از ابتدای اتوبانی كه به سمت كازرون و بوشهر میرود به این بهشت زمینی می رسید.

امكانات دشت ارژن شیراز

از امكانات دشت ارژن شیراز می توان به بازارچه محلی: با انواع لبنیات، ترشیجات و همچنین خوراكی های خانگی و دست ساز مردم همان منطقه جگركی‌ها و كباب‌زن‌های خیابانی: با طعم بی نظیر غذاهای كبابی كه غالبا از گوشت های تازه استفاده می نمایند. باغ‌رستوران‌ كه قطعا یكی از امكانات جذاب این منطقه، شكم گردی و باغ های سرسبز و چشم نواز با غذاهای لذیذ آن است كه پیشنهاد می نماییم در صورت سفر به دشت ارژن، حتما به رستوران صوفی دشت ارژن شیراز بروید.همچنین در نزدیكی آبشار دشت ارژن، رستورانی زیبا و مدرن با امكانات رفاهی تعبیه شده است كه بسیاری از مسافرین و اهالی شیراز را به سمت و سوی این دشت و گذران اوقاتی خوش جلب می نماید.