در سفر به شیراز كجا بریم؟

در سفر به شیراز كجا بریم؟

شهر شیراز مهد ادبیات پارسی و زیبایی‌های ماندگار تاریخی و طبیعی است و برای بسیاری سوال است كه در سفر به شیراز كجا بریم؟

  • 1401/06/15
  • استان : فارس
  • شهر : شيراز
  • دسته : دانستنی های سفر

آدرس : فارس - شیراز

تلفن : 66059000-021

شهر شیراز مهد ادبیات پارسی و زیبایی‌های ماندگار تاریخی و طبیعی است و برای بسیاری سوال است كه در سفر به شیراز كجا بریم؟

شهر شیراز مهد ادبیات پارسی و زیبایی‌های ماندگار تاریخی و طبیعی است كه می‌تواند یك مسافرت ایده‌آل را برای دوستداران سفر رقم بزند، اما مهم است كه بدانیم در سفر به شیراز كجا بریم؟

طبع گرم جنوب و رفتار صمیمی مردمان خوش‌برخورد و با محبت شیرازی‌ از دلایل دیگری است كه شیراز را به بهترین گزینه برای سفر بدل می‌كند. اما در این خصوص سوالی كه مطرح می‌شود این است كه در سفر به شیراز كجا بریم؟.. جهت پاسخ به این سوال در ادامه به معرفی چند مكان بی‌نظیر برای بازدید از شهر شیراز می‌پردازیم.

مسجد نصیرالملك

در سفر به شیراز كجا بریم؟ یكی از پاسخ‌های قطعی به این سوال مسجد صورتی است. مسجد نصیرالملك یك خانه مملو از رنگ و نقش و نگار است كه به فرمان میرزا حسن علی خان كه به نصیرالملك مشهور بود، ساخته شد. ساخت این بنا در حدود ۱۲ سال به طول انجامید.

قسمت شمالی مسجد نصیرالملك صحن بسیار بزرگی دارد كه ورودی آن طاق‌ نمای بزرگی را دارا است كه سقف آن با كاشی‌های رنگی تزئین شده است. به صورت كلی این مسجد دو در ورودی و دو شبستان شرقی و غربی دارد.

مسجد نصیرالملك یك ایوان شمالی و یك ایوان جنوبی دارد كه تقریبا شباهتی به یكدیگر ندارند. ایوان شمالی این مسجد زیباتر و خاص‌تر از ایوان جنوبی است.

مرمت مسجد نصیرالملك از سال‌ها پیش آغاز شد و همچنان كارشناسان و متخصصان سعی دارند كه مبتنی بر آخرین استانداردهای جهانی و به بهترین شكل ممكن این عمل را انجام دهند.مسجد نصیرالملك به علت زیبایی بی‌نظیر كاشی‌های مورد استفاده در آن و همچنین شیشه‌های رنگی پنجره‌ها، با نور آفتاب بازی می‌كند و داخل اتاقك را با رنگین كمان منعكس شده از نور خورشید بر روی شیشه‌ها، زینت می‌بخشد.

در سفر به شیراز كجا بریم؟-d7T9P1O4H9

در سفر به شیراز كجا بریم بهتر از آرامگاه حافظیه و سعدیه

یاد شعرای پارسی زبان ایران زمین، حافظ و سعدی مهم‌ترین دارایی‌های ادبیات كشور ما است كه با وجود تعلق خاطر تن حافظ و سعدی به تن خاك، باز هم یادشان با مفهوم عمیقی كه اشعارشان جاری می‌كند برای مردم زنده است.

دیدار از آرامگاه‌های حافظ و سعدی كه علاوه بر ارزش معنوی جنبه تاریخی و بنایی هم دارند می‌تواند بهترین گزینه برای بازدید در سفر به شیراز باشد.

حافظیه كه نام آرامگاه حافظ است در شمال شهر شیراز و جنوب دروازه‌ قرآن، در قبرستان‌ خاك مصلی شیراز قرار گرفته است. این مكان میعادگاه دوستداران حافظ است.

سعدیه نیز نام آرامگاه سعدی را به خود اختصاص داده است كه از جمله جاذبه‌های تاریخی و ادبی شهر شعر به شمار می‌آید. مدفن شاعر گران‌قدر سعدی در انتهای خیابان بوستان و در چند متری باغ دلگشا واقع است.

جالب است بدانید كه در اطراف سعدیه، بزرگان دیگری بنا بر وصیت خودشان دفن شده‌اند.

در سفر به شیراز كجا بریم؟-HHkeRSXpPU

دروازه قرآن

دروازه قرآن از جاذبه‌های تاریخی حائز اهمیت و مشهور شهر شیراز است كه تقریبا برای عموم مردم ایران زمین شناخته شده است.

دروازه‌ قرآن در شمال شرقی شیراز در بین دو كوه چهل مقام و باباكوهی قرار گرفته است. در حقیقت این بنا به عنوان خروجی شیراز به‌ سمت مرودشت محسوب می‌شود.

در نزدیكی دروازه‌ قرآن جاذبه‌های گردشگری مشهور شیراز مانند مقبره‌ خواجوی كرمانی، حافظیه و باغ جهان نما قرار دارند.

این دروازه‌ تاریخی در زمان عضدالدوله دیلمی ساخته شد. در آن هنگام قرآنی روی دروازه قرآن قرار داده‌اند تا افرادی كه قصد خروج از شهر را دارند، از زیر قرآن عبور كنند.

كریم خان زند این دروازه را مورد مرمت و بازسازی قرار داد و همچنین دو جلد قرآن در بالای یك اتاق قرار داد. این قرآن‌ها به "قرآن هفده من" مشهور هستند كه هم‌اكنون در موزه‌ پارس از آن‌ها نگهداری می‌شود.

باغ نارنجستان قوام

ابتدا لازم است بدانید كه زیبایی بی‌نظیر و فضای بكر و سرسبز باغ نارنجستان قوام غیرقابل توصیف است. این باغ به نام باغ قوام شناخته می‌شود كه در دوران حكومت ناصرالدین شاه به فرمان علی محمد خان ساخته شد.

مساحت باغ قوام ۳۵۰۰ متر مربع است و زیربنای ساختمان آن در حدود ۹۴۰ متر مربع تعریف می‌شود.

راهروهای موجود در ایران باغ در كنار درخت‌های نخل سر به فلك كشیده و گل‌های خوش عطر و رنگارنگ دلیلی برای ترغیب مسافران جهت دیدار از این باغ زیبا هستند.

در سفر به شیراز كجا بریم؟-v5VYlfzeyS

برای تفریح در سفر به شیراز كجا بریم

برای تفریح در سفر به شیراز كجا بریم؟ شهر شیراز به سبب اینكه یك منطقه توریستی است و سالانه تعداد زیادی از مسافران خارجی را میزبان می‌شود از اماكن و مراكز تفریحی و گردشگری بسیاری برخوردار است. شیراز یعنی وادی تمدن و هویت ایرانی كه با مراكز مدرنیزه‌ای كه در آن وجود دارد، می‌توان گفت به یك منطقه مكمل تبدیل شده است كه تاریخ دیرینه را در كنار پیشرفت كنونی جاری می‌كند.

باشگاه پینت بال جنگلی شهید چمران شیراز، شهربازی گاندو، باشگاه پینت بال سیمرغ، پارك كوهستانی دراك، لونا پارك، پارك جنت، پارك آزادی، مجموعه تفریحی ورزشی كوثر، لیزر تگ شیراز، پارك جنگلی پالایشگاه، كارتینگ شیراز و.. از جمله مكان‌هایی هستند كه شما می‌توانید با بازدید از آن‌ها در كنار ملاقات از اماكن تاریخی از شور و نشاط بازی‌های هیجان‌انگیز لذت ببرید.

در نهایت لازم است بدانید كه زیبایی‌های شیراز به موارد توضیح داده شده ختم نمی‌شود و توان قلم از شرح اماكنی كه شما می‌توانید در سفر به شیراز به آن‌ها مراجعه كنید خارج است.