تنگه براق؛ جاذبه‌ای كمتر شناخته شده در نزدیكی شیراز

تنگه براق؛ جاذبه‌ای كمتر شناخته شده در نزدیكی شیراز

دیوار عمودی روی آن به عرض ۴۰ متر و ارتفاع تقریبی ۱۰۰ متر ایجاد می‌كند. بر روی دیوار صخره‌ای سمت چپ غار آهكی زیبایی وجود دارد كه آب از سقف آن به زمین می‌ریزد. دیواره و كف غار پوشیده از خزه است.

  • 1401/06/11
  • استان : فارس
  • شهر : شيراز
  • دسته : دره ها و تنگ های ایران

آدرس : تنگه براق دره‌ای زیبا در نزدیكی روستایی به همین نام در ۲۰ كیلومتری شهر سده در شهرستان اقلید در شمال غربی شیراز استان فارس قرار دارد.

تلفن : 66059000-021

دیوار عمودی روی آن به عرض ۴۰ متر و ارتفاع تقریبی ۱۰۰ متر ایجاد می‌كند. بر روی دیوار صخره‌ای سمت چپ غار آهكی زیبایی وجود دارد كه آب از سقف آن به زمین می‌ریزد. دیواره و كف غار پوشیده از خزه است.

تنگه براق دره‌ای زیبا در نزدیكی روستایی به همین نام در ۲۰ كیلومتری شهر سده در شهرستان اقلید در شمال غربی شیراز استان فارس قرار دارد. مردم ساكن این روستا به زبان لری و تركی صحبت می‌كنند. مهمترین شغل این افراد دامپروری و كشاورزی محصولاتی مانند گندم، غلات، سیب و هلو است.

 

تنگه براق؛ جاذبه‌ای كمتر شناخته شده در نزدیكی شیراز-frTnHvU3ZR

مادر طبیعت بسیار سخاوتمند است و به هر كجا كه نگاه كنید می‌توانید بخشی از این سخاوت را ببینید. دریاهای وسیع، دره‌های عمیق، جنگل‌های شلوغ، كوه‌های بلند و بسیاری از پدیده‌های دیگر بخشی از هدیه شگفت‌انگیز طبیعت هستند.

 

تنگه براق؛ جاذبه‌ای كمتر شناخته شده در نزدیكی شیراز-Si3gShb8rk

در میان دره‌ها می‌توانید بیشتر این مناظر را با هم ببینید و به همین دلیل است كه گردشگران جذب این نوع مكان‌ها می‌شوند. تصور كنید دره‌ای عمیق پر از درختان سرسبز بلند، نهر جاری رودخانه‌ای زلال، آبشارهای جاری از صخره‌ها و چشمه‌های جوشان از صخره‌ها... اگر از دیدن این تصویر زیبا خوشحال می‌شوید، می‌توانید از تنگ براق دیدن كنید.

فاصله سده تا تنگه براق ۹۰ كیلومتر و تا شیراز ۱۹۰ كیلومتر است. این روستا در ارتفاع ۱۹۴۰ متری از سطح دریا واقع شده و در فصل بهار و تابستان دارای آب و هوای معتدل است اما در پاییز و زمستان خنك است و به دلیل قرار گرفتن در منطقه كوهستانی چشم انداز بسیار زیبایی دارد.

 

تنگه براق؛ جاذبه‌ای كمتر شناخته شده در نزدیكی شیراز-j0UC1DgZXT

این دره در میان درختان سر به فلك كشیده با فواره‌های مختلف و رودخانه‌ای خروشان، غارهای زیبا، چرتكه‌های آبشاری و ستون‌های آهكی معلق قرار گرفته كه مناظر چشم نواز و بدیعی را خلق می‌كند.

 

گیاهان در حال رشد روی جان پناه‌ها و صخره‌ها پاسیوهای طبیعی می‌سازند، رودخانه پرآبی كه در دره جاری است به رودخانه كر می‌رود. رودخانه، جان پناه كوه‌ها را بریده و صخره‌هایی با جان پناه‌های عمودی روی آن به عرض ۴۰ متر و ارتفاع تقریبی ۱۰۰ متر ایجاد می‌كند. بر روی دیوار صخره‌ای سمت چپ غار آهكی زیبایی وجود دارد كه آب از سقف آن به زمین می‌ریزد. دیواره و كف غار پوشیده از خزه است.

 

تنگه براق؛ جاذبه‌ای كمتر شناخته شده در نزدیكی شیراز-d6W2G7TJr7

در اثر فرسایش سنگ‌ها زیبایی‌های زیادی در مسیر این دره دیده می‌شود كه هیولایی مانند فیل، آب دریاچه‌های طبیعی و صخره‌های زیبا است.

استخر بزرگی در این دره وجود دارد كه افراد زیادی آن را برای غواصی و شنا انتخاب می‌كنند. چند سال پیش ایرانی‌ها چندان آن را نمی‌شناختند، اما اخیرا هر هفته بازدیدكنندگان زیادی را به خود جذب می‌كند.

بهترین زمان برای سفر به این تنگه از اواسط بهار تا اواسط تابستان است و اگر دوست دارید طبیعت بیشتری را ببینید باید از جاده كامفیروز استفاده كنید.