ریپورتاژ آگهی
میدان امام

میدان امام

میدان امام درشهر اصفهان ،میدان امام حسین،خیابان سپاه واقع شده است.این میدان در سال 11 هجری قمری (دوره شاه عباس اول) تاسیس شده است.طول تقریبی این میدان 507 متر و عرض 158 متر می باشد.
  • 1401/01/31
  • استان : اصفهان
  • شهر : اصفهان
  • دسته : شهر-استان
آدرس : استان اصفهان, اصفهان-میدان امام درشهر اصفهان ،میدان امام حسین،خیابان سپاه واقع شده است
تلفن : 66059000-021

میدان امام درشهر اصفهان ،میدان امام حسین،خیابان سپاه واقع شده است.این میدان در سال 11 هجری قمری (دوره شاه عباس اول) تاسیس شده است.طول تقریبی این میدان 507 متر و عرض 158 متر می باشد.

میدان امام-ga6NZYjH7l

سه بنای مسجد امام ، مسجد شیخ لطف الله و سر در بازار قیصریه با طاقهای متحدالشكل به هم مربوط شده اند این میدان محل انجام مسابقات و بازی های معمول آن عصر (چوگان، قاپوق اندازی) بوده و سان و رژه سربازان بوده است. غرفه های دو اشكوبه محل داد و ستد و تجارت بوده دور تا دور این میدان را احاطه كرده است.

چهار طرف میدان چهار بازار قرار گرفته كه به وسیله مغازه های داخل میدان به میدان مربوط می شوند

قسمتهای دیدنی میدان عبارت است از:

چهار بنای معروف مسجد امام

مسجد شیخ لطف الله

عمارت عالی قاپو

سر در بازار قیصریه

 دو دروازه سنگی چوگان در شمال و جنوب میدان
میدان امام-VMKqtD6Qpz
 با انتخاب اصفهان به پایتختی و گسترش شهر به طرف جنوب، میدان عظیم امام با طول تقریبی 507 و عرض 158 متر در شرق گردشگاه چهارباغ به عنوان یكی از ویژگی های عصر صفوی مطرح گردید. در طراحی شهری این میدان به عنوان عضو اصلی گسترش شهر مورد توجه قرار می گیرد و تا مدتها بعد از بزرگترین و زیباترین میدان های جهان نامیده می شود.

میدان امام به جای میدان كوچكی كه از دوران تیموریان باقی مانده بود احداث گردید. به هنگامی كه دو مسجد امام و شیخ لطف الله و سردر بازار قیصریه ساخته شد این 3 بنا با طاقهای متحدالشكل به هم مربوط شدند و با پایان یافتن میدان و خاتمه تزئینات، كف آن شن ریزی و مسطح شد.

 از این زمان بود كه میدان برای انجام مسابقات و بازی های معمول آن عصر مانند چوگان و قاپوق اندازی مورد استفاده قرار می گرفت و سان و رژه سربازان و سپاهیان نیز در همین محل انجام می شد. دو ستون سنگی كه در جلو مسجد امام واقع شده و قرینه آنها نیز روبروی بازار قیصریه هستند بیانگر انجام بازی چوگان و سایر ورزش ها در میدان می باشند.

 « در گرداگرد كناره میدان نهری به عرض 3 متر و عمق 2 متر جریان داشت. در طول نهر ردیفی از درختان چنار بر رهگذران سایه می افكند. میدان روزها اغلب پوشیده از چادر دستفروشان بود و در طول روز افرادی از ملیت های مختلف نظیر انگلیسی، هلندی، پرتغالی، عرب، ترك، یهودی، ارمنی، روسی و هندی به این محل می آمدند ».

میدان امام-czGx2NUOAH

 شبها نیز میدان به محل تردد بازیگران، شعبده بازان، خیمه شب بازان، بند بازان و قصه گویان تبدیل می شد.
 

 به غیر از بناهای تاریخی چهارگانه كه در چهار سمت میدان قرار گرفته اند و به جز خیابان هائی كه از میدان می گذرند دور تا دور میدان را غرفه های دو اشكوبه احاطه كرده اند

این غرفه ها در آن روزگار به داد و ستد و تجارت اختصاص داشتند. همچنان كه امروز همین كاربری حفظ شده و انواع صنایع دستی و منسوجات كار اصفهان در آنها به مسافران و گردشگران عرضه می شود.

چهار طرف میدان، چهار بازار قرار گرفته كه به وسیله مغازه های داخل میدان به میدان مربوط می شوند. این بازارها در روزگار صفویه هر یك به شغلی اختصاص داشت.

میدان امام-bS9LQ2wjgk

بیشتر سیاحان و جهانگردانی كه از اصفهان مطلب نوشته اند بر شكوه و عظمت میدان نقش جهان تأكید كرده و از حضور سفرا و نمایندگان خارجی و سایر اتباع كشورهای دیگر در این میدان خاطراتی را ذكر كرده اند.

به نوشته برخی از این سفر نامه ها، بسیاری از مذاكرات تاریخی كه بین دولتمردان ایران و فرستادگان خارجی انجام می شد در همین میدان صورت می گرفت.

مقدمات احداث موزه بزرگ اسلامی در طبقه فوقانی میدان انجام شده و به زودی میدان بزرگ و با عظمت امام محلی برای نمایش و ارائه آثار اسلامی خواهد بود.

آنچه درباره میدان امام می توان گفت اینكه این اثر نفیس و با شكوه كه در دنیا از شهرتی چشمگیر و بی نظیر برخوردار است با مجموعه عناصر و عملكردهائی كه در نقش های سیاسی، مذهبی، اقتصادی، توریستی، و تفریحی داشته پیوسته در آسمان هنر و زیبائی ایران و جهان می درخشد. بطوری كه با جرأت می توان ادعا كرد كه این میدان همراه با فضاهای تكمیلی و عناصر مربوط به آن یعنی عمارت عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام، توحید خانه، سردر قیصریه و راسته بازارها به تنهائی با تمام زیبائی ها و جاذبه های جهانگردی ایران برابری می كند.