ریپورتاژ آگهی
روستا و چشمه دو خواهران شازند

روستا و چشمه دو خواهران شازند

روستای دو خواهران در فاصله ده كیلومتری با شهرستان شازند و چهل كیلومتری مركز استان مركزی می باشد.این روستا دارای اقلیمی كوهستانی می باشد.
  • 1401/01/10
  • استان : مرکزي
  • شهر : شازند
  • دسته : روستاهای ایران
آدرس : ده كیلومتری با شهرستان شازند و چهل كیلومتری مركز استان مركزی
تلفن : 66059000-021

روستای دو خواهران در فاصله ده كیلومتری با شهرستان شازند و چهل كیلومتری مركز استان مركزی می باشد.این روستا دارای اقلیمی كوهستانی می باشد.طبیعت این روستا به مساحتی به طول و عرض سی هكتار است و پوشش گیاهان دارویی و درختان میوه و دیگر انواع پوشش گیاهی در سه فصل بهار، تابستان و پاییز قابل مشاهده می باشد.

روستای دوخواهران شهرستان شازند با كد شناسایی ۰۰۰۷۰۲ به ثبت اداره كل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان مركزی رسیده است.

روستا و چشمه دو خواهران شازند-yhOtOaPrV6

چشمه دو خواهران

در جاده شازند به آستانه، واقع در كیلومتر شش جاده شازند به نورآباد، چشمه‌ای به نام چشمه دوخواهران قرارگرفته است. علت نام‌گذاری نیز اعتقاد اهالی به پنهان شدن دو خواهر از نوادگان امام علی در داخل این غار می‌باشد.این چشمه در بالای روستای دو خواهران قرار دارد و برای عامه مردم و اهالی روستا جنبه تقدس و زیارتی دارد.چشمه دو خواهران در شرق دشت آستانه در دامنه جنوب غربی رشته كوه راسبند (كوه دو خواهران ) در ارتفاع ۲۳۶۰متری از سطح دریا قرار دارد .
كیفیت آب این چشمه بسیار خوب است و زمین‌های كشاورزی روستای دو خواهران را آبیاری می‌كند. در مسیر این چشمه تا روستای دو خواهران درختان كهنسالی چون گردو، صنوبر و بید به چشم می‌خوردكه چشم انداز زیبایی به این منطقه داده است.‏این چشمه یك چشمه كارستی است كه قسمتی از آب كوه مرتفع دو خواهران را زهكشی می‌نماید .

 

روستا و چشمه دو خواهران شازند-3RojbvZTRS

با توجه به موقعیت و ارتفاع بالای این چشمه در گرمای تابستان این مكان هوای خنك و مطبوعی دارد و آب چشمه نیز در تابستان خنك و گوارا با كیفیتی عالی است .هر ساله در فصل تابستان معمولاروزهای جمعه یا تعطیل تعدادی از اهالی شهرستان و یا استان از نقاط مختلف برای تفریح و یا احیانا زیارت به این مكان می‌آیند.

از نكات قابل توجه، ارتفاع و عمق تونل‌های طبیعی آب چشمه است. تونل اول حدود ۲ متر ارتفاع و حدود ۸ متر عمق و تونل دوم حدود ۲ متر ارتفاع و بیش از ۱۰ متر عمق دارد و حجم آب فراوانی را به بیرون هدایت می‌كند.

این دو تونل معروف به غار دو خواهران می‌باشد .كه طبق اعتقاد اهالی روستای دو خواهران و همچنین عده ای از مردم منطقه فقط باید خانم‌ها داخل این غار شوند چون معتقدند كه دو خواهران از نوادگان امام علی (ع) در داخل این غار غایب و مخفی شده اند و به همین خاطر این مكان زیارتی دارد . در كل چشمه دو خواهران از نقاط كم نظیر طبیعی و دیدنی استان به شمار می‌رود.

روستا و چشمه دو خواهران شازند-0SNE6Yblls