ریپورتاژ آگهی
خیابان سپاه اصفهان

خیابان سپاه اصفهان

اولین جای دیدنی كه هر شخصی در سفر به اصفهان از آن بازدید می كند میدان امام یا نقش جهان است كه هر روز مملو از گردشگر است . این میدان چندین ورودی دارد
  • 1401/01/09
  • استان : اصفهان
  • شهر : اصفهان
  • دسته : مناطق تفریحی ایران
آدرس : منطقه 8 اصفهان
تلفن : 66059000-021

اولین جای دیدنی كه هر شخصی در سفر به اصفهان از آن بازدید می كند میدان امام یا نقش جهان است كه هر روز مملو از گردشگر است . این میدان چندین ورودی دارد كه یكی از این ورودی های اصلی و معروف این میدان خیابان سپاه اصفهان است .خیابانی است دیدنی و پر رفت و آمد نه تنها خود اصفهانی بلكه گردشگران ایرانی و خارجی از این خیابان در حال تردد هستند و برای دیدن میدان نقش جهان از آن عبور می كنند .خیابان سپاه اصفهان كوتاه و از شرق به غرب می باشد كه از میدان امام حسین (دروازه دولت ) آغاز شده و تا میدان می رسد . در اواسط این خیابان تقاطع شمال جنوبی قراردارد كه خیابان شمالی حكیم و خیابان جنوبی خیابان استانداری است .

خیابان سپاه اصفهان-Ujt7WdY2U1

این خیابان در زمان رضاخان تاسیس شد و خیابان سپه نام داشت. به این علت سپه نامیده‌ می‌شد كه محل تجمع سپاه بود و از طرفی بانك سپه نیز در آن واقع شده ‌بود. بعد از انقلاب، نام خیابان را به «سپاه» تغییر دادند كه صورت كامل لشكر و سپاه است.این خیابان به‌خاطر نزدیكی و راه‌داشتن به میدان نقش جهان، از گذشته اهمیتی ویژه داشته ‌است.قدیمی‌های خیابان سپه به خاطر نمی‌آورند كه تغییر چندانی در ظاهر این خیابان صورت گرفته باشد، به‌جز چند پاساژی كه اضافه‌شده‌اند یا ساختمان آتش‌نشانی مركزی كه پشت شهرداری بوده و حالا به پاركینگ شهرداری تبدیل‌شده است. این تغییرات و ویرانی بناهای قدیمی و ساختن بناهای جدید – بیش از همه پاساژ – بیشتر در كوچه و پس‌كوچه‌های خیابان سپه اتفاق افتاده است. خراب كردن خانه دوطبقه زیبا و قاجاری كازرونی‌ها در كوچه تلفنخانه كه حدود چهارهزارمتر بوده و تبدیل آن به پاساژی با حدود ۱۰۰ مغازه در معبری تنگ و ویرانی تلخ و تأسف‌برانگیز حمام تاریخی خسرو آقا برای ساخت خیابان حكیم از بارزترین نمونه‌های این ویرانی‌هاست.

همان ابتدای ورود به خیابان سپه از سمت دروازه دولت، روبه‌روی ساختمان شهرداری نشانه‌ای از ویرانی یك بنا دیده می‌شود؛ آنجا كه نخستین پمپ بنزین اصفهان توسط شهرداری خراب‌شد تا به ایستگاه مترو تبدیل شود؛ مكانی كه می‌توانست به‌عنوان یكی از نمادهای ورود زندگی مدرن به اصفهان حفظ شود.

خیابان سپه به‌عنوان خیابان مهمی كه به یكی از دهانه‌های میدان نقش‌جهان می‌رسد به‌جز نخستین پمپ بنزین، نخستین كارخانه برق اصفهان و نخستین تلفنخانه اصفهان را نیز در خود جای‌داده بود؛ بناهایی كه تلاشی در جهت حفظ و نگهداری از آنها صورت نگرفت تا كارخانه خصوصی برق عطاءالملك به پاساژ تبدیل شود و ساختمان تلفنخانه هم بنای مخروبه‌ای بیش نباشد.

خیابان سپاه اصفهان-9O4s7fbpGa

بناهای تاریخی خیابان سپاه

بناهای منحصربه‌فرد بسیاری در این خیابان هستند، مانند بانك تاریخی سپه، بانك ملی ایران، بانك شاهنشاهی (بانك تجارت)، تالار تیموری و كاخ پرشكوه چهل ستون و موزه تاریخ طبیعی اصفهان با بنایی بسیار زیبا و قدیمی و تالار تیموری.

گفتنی است بسیاری از افراد مشغول گشت‌وگذار در این خیابان، خریداران كیف و كفش هستند. بسیاری از اهالی شهر، كیف و كفش مناسبشان را از این خیابان می‌خرند كه در واقع بورس بزرگ كیف و كفش در كنار كارگاه‌های تولیدی آن‌هاست.چنانچه قدم‌زدن را از سمت راست خیابان سپاه آغاز كنیم، عمارت ارزشمند چهل‌ستون پس از ساختمان بزرگ شهرداری، اولین بنای تاریخی و زیبایی است كه به چشم می‌آید. چهل‌ستون بنایی است كه در عصر صفوی در اصفهان ساخته شده‌ است و امروزه تعداد زیادی از اهالی فرهنگ و تمدن را به‌سمت خود جذب می‌كند.

خیابان سپاه اصفهان-Gfg0xU7v1B

موزه تاریخ طبیعی اصفهان

موزه تاریخ طبیعی اصفهان با دایناسورهای تزیینی در میانه‌های حیاط زیبایش كنار تالار تیموری، دومین بنای ارزشمندی است كه در این سمت خیابان با آن مواجه می‌شویم و پس از گذركردن از آن و پشت‌سرگذاشتن خیابان كم‌عرض استانداری، ساختمان قدیمی بانك ملی ایران قرار گرفته است. از اینجا به‌بعد مغازه‌های جدیدكیف و كفش و صنایع دستی و هنری اصفهان و انواع خوردنی‌های خوشمزه، از آبمیوه و بستنی گرفته تا فست‌فودها، واقع شده‌اند.

 

خیابان سپاه اصفهان-riC1XJVznL

فروشگاه‌ها و پاساژهای خیابان سپاه
سمت چپ خیابان بیشتر، پاساژها و مغازه‌ها و رستوران‌های امروزی قرار گرفته‌اند؛ اما در كنار آن‌ها بناهایی به‌جامانده از گذشته نیز هنوز دیده می‌شوند. پاساژ چهل‌ستون، بانك رفاه، بانك قدیمی سپه، اداره كل امور مالیاتی استان اصفهان و بانك تجارت كه در گذشته بانك شاهنشاهی نامیده می‌شد، از نخستین بناهای ساخته‌شده در این خیابان هستند كه خوشبختانه هنوز وجود دارند.در میانه‌های راه به كوچه‌هایی فرعی هم می‌رسیم كه از شكل و ظاهرشان می‌توان قدمتشان را حدس زد. كوچه كاخ كه در گذشته «كوچه باغبونا» نامیده می‌شد، یكی از این مسیرهاست. كوچه تلفن‌خانه و كوچه كازرونی هم در گذشته چندین بنای تاریخی را در خود جای داده ‌بودند ولی متاسفانه اكنون اثری از آن‌ها نیست.

كازرونی‌ها از خانواده‌های ثروتمند اصفهان بودند كه چندین مسجد در چند ناحیه شهر بنا كردند و یكی از این مساجد به‌نام مسجد كازرونی در خیابان سپاه قرار گرفته ‌است. این بناها سمت چپ خیابان سپاه هستند و ما را به میدان نقش جهان می‌رسانند.از آنجا كه این خیابان محل تردد بسیاری از مسافران و گردشگران است، هتل‌های بسیاری نیز در نزدیكی‌اش ساخته شده ‌است، مانند هتل زیبا و سنتی اصفهان در خیابان حكیم، هتل جام فیروزه در خیابان سعدی، هتل آزادی در ابتدای خیابان مسجد سید.این خیابان علاوه بر رستوران‌های سنتی و قدیمی، رستوران‌های فست‌فودی امروزی نیز دارد.

 

خیابان سپاه اصفهان-mUNuY4xirb

در بیشتر مغازه‌ها و پاساژهای این خیابان، كفش و كیف فروخته می‌شود، چنانكه این خیابان به بورس كفش در اصفهان تبدیل‌شده است. پاساژ عصر طلایی، نخستین پاساژ در ابتدای خیابان سپه از سمت دروازه دولت كه تا همین دو سه سال پیش در فروشگاه‌های آن كیف و كفش فروخته می‌شد حالا به خاطر كسادی بیش از پیش بازار كفش، درنتیجه پرشدن بازار از كفش‌های چینی و لطمه تولیدكنندگان داخلی، خالی از كیف و كفش‌فروشی‌ها شده و بیشتر فروشگاه‌های لوازم‌آرایش و عطر فروشی در آن دیده می‌شود. علی غفار زاده، یكی از مالكان پاساژ عصر طلایی می‌گوید كه تا حدود هشت سال پیش آنقدر در این پاساژ رونق بود كه اگر مغازه‌ای امروز خالی می‌شد فردا مستأجر جدید به آن اسباب‌كشی می‌كرد، اما حالا از ۱۶ واحد همكف آن تنها شش واحد فعال است و ۱۰ واحد دیگر آن تعطیل‌اند.

در انتهای این مسیر، در سمت راست خیابان، بازارچه كوچك و زیبای نقش جهان با سردر زیبا و نمایی از كاشی‌های فیروزه‌ای در مقابل چشمانمان می‌درخشد و دو دهانه از بازار بزرگ اصفهان در بدو ورود به میدان امام، از راست و چپ این خیابان آغاز می‌شود. از اینجا پا به میدان نقش جهان می‌گذاریم كه خود حرف‌های بسیار و دیدنی‌های بی‌شمار دارد.

قدیمی‌های خیابان سپه می‌گویند كه در ظاهر این خیابان تغییر چندانی رخ نداده اما در كوچه و پس‌كوچه‌های آن تغییرات كم نبوده و نیست. در كوچه‌ها، بیشتر خانه‌های مسكونی وجود داشت اما به‌تدریج به‌ویژه بعد از انقلاب آن مناطق بیشتر وجه تجاری پیداكرده و پاساژهای مختلف در كوچه‌های تنگ یكی پس از دیگری سر برآورده‌اند. در كوچه سردار جنگ هم پلاك‌های بزرگی بوده كه خریداری‌شده و حسینیه بزرگی در حال ساخت است كه یكسر آن در كوچه سردار جنگ است و سر دیگرش در كوچه كنسولگری روسیه؛ بی‌آنكه به حجم ترافیكی كه در ایام عزاداری ایجاد می‌شود اندیشیده شود.

خیابان سپاه اصفهان-VGouN0YHg8