ریپورتاژ آگهی
مناره بازار گسكر

مناره بازار گسكر

مناره بازار گسكر از جمله آثار دوره قاجاریه است و در روستای مناره بازار در نزدیكی شهر صومعه‌سرا در استان گیلان قرار دارد.
  • 1400/11/10
  • استان : گيلان
  • شهر : صومعه سرا
  • دسته : برج های تاریخی ایران
آدرس : گیلان- صومعه سرا- روستای مناره بازار
تلفن : 66059000-021

مناره بازار گسكر از جمله آثار دوره قاجاریه است و در روستای مناره بازار در نزدیكی شهر صومعه‌سرا در استان گیلان قرار دارد.

بخش گسكرات در قسمت غرب استان گیلان و در ۳۰ كیلومتری غرب شهرستان رشت قرار گرفته است.

این مناره آجری یكی از زییاترین و تاریخی‌ترین آثار استان گیلان است و در ۹ كیلومتری غرب شهرستان صومعه سرا، بر سر راه دهكده جاده كنار به مناره بازار بنا شده است.

مناره گسكر شكلی شبیه مخروط داشته و مقطع این مناره دایره‌ای شكل بوده كه با حركت به سمت بالا از قطر آن كاسته می‌شود. ارتفاع مناره ۲۹ متر، محیط آن در سطح زمین ۴۰/۱۸ متر، قطر آن در قسمت پائین ۷ متر و در قسمت فوقانی به ۳۵/۲ سانتیمتر می‌رسد.

ارتفاع اولیه مناره ۲۹ متر بوده، اما بر اثر شرایط جوی و آب و هوایی منطقه همچنین زلزله سال ۱۳۶۹ بخشی از آن فرو ریخت اما امروزه حدود ۲۰ متر از مناره بر جا مانده است.
مناره آجری گسكر از آجر و ملات ساروج ساخته شده و تنها تزیین این مناره دو ردیف آجركاری تزئینی با نقوش هندسی است.

تنها درب ورود به مناره در قسمت جنوب غربی آن قرار دارد و راه‌پله‌های مارپیچی آن با یك ستون در وسط تنها راه رسیدن با بالای مناره است.

ارتفاع پله‌های مارپیچ مناره ۲۵ سانتی متر است و عرض پله ها در قسمت دیواره مناره به ۴۰ سانتیمتر و در قسمت ستون نگه دارنده پله‌ها به ۱۵ سانتی متر می‌رسد.

دو نورگیر به ابعاد ارتفاعی یك متر، عمق ۳۰/۱ سانتیمتر و پهنای ۱۰ سانتی متر در مناره قابل مشاهده است. نور گیر اول در ارتفاع ۶ متری از سطح زمین قرار گرفته است.
نورگیر دوم همراه با فرو ریختن دیواره از بین رفت با مرمت مناره، این نورگیر به شكل و اندازه نورگیر اول ساخته شد.

مناره بازار گسكر در سال ۱۳۷۸ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۲۶۸۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 

مناره بازار گسكر-jAOERZ840j

مناره بازار گسكر-0fn95AtfLD

مناره بازار گسكر-24EDCkBHWb