ریپورتاژ آگهی
الیگودرز

الیگودرز

بررسی‌های تاریخی نشان می‌دهند، پیش از شكل‌گیری شهر فعلی الیگودرز، در محل كنونی آن شهری با همین نام وجود داشته كه به علل نامعلوم از بین
  • 1400/11/10
  • استان : لرستان
  • شهر : اليگودرز
  • دسته : مناطق توریستی ایران
آدرس : استان لرستان- الیگودرز
تلفن : 66059000-021

بررسی‌های تاریخی نشان می‌دهند، پیش از شكل‌گیری شهر فعلی الیگودرز، در محل كنونی آن شهری با همین نام وجود داشته كه به علل نامعلوم از بین رفته است. مردم این دیار، مذهب شیعه قدیم (علوی) داشته‌اند و خانقاه آن، مركز تعلیمات دینی قزلباشان و درویشان بوده است.

شاه اسماعیل صفوی در یكی از سفرهای خود از این خانقاه دیدن كرده است. در كوه‌ها و تپه‌های الیگودرز، آثاری از قبیل آجرهای مكعب مستطیل و ظروف سفالی و فلزی مربوط به قرن هفتم هجری به دست آمده است.هسته اولیه شهر الیگودرز در درجه اول در اثر رودخانه‌ها، قناتها و چشمه‌ها پدید آمده است.

موقعیت ارتباطی از عوامل مهم دیگر در ایجاد و گسترش این شهر بوده است. به طوری كه یكی از راههای مهم اصفهان به غرب كشور از فریدن، الیگودرز، گاپله و بروجرد می‌گذشت. همچنین این منطقه، نواحی بختیاری را به فلات مركزی ایران (اراك، خمین، گلپایگان، خوانسار) متصل كرده است.

جاذبه‌های دیدنی

اشتران كوه
غالیه كوه
كوه تمندر

شهرستان الیگودرز یكی از شهرستان‌های استان لرستان است كه از شمال به شهرستان خمین (استان مركزی) ازنا و دورود، از خاور به فریدن و فریدون شهر (استان اصفهان)، از جنوب خاوری به فارسان (استان چهار محال و بختیاری)، از جنوب به دزفول (استان خوزستان) و از باختر به خرم آباد محدود است. یش از تشكیل شهر فعلی الیگودرز، شهری با همین نام، در محل كنونی آن وجود داشته‌است كه مردم آن مذهب علوی (شیعه‌قدیم) داشته‌اند و قزلباشان و درویشان آن ها در خانقاهی كه مركز تعلیمات دینی شهر بوده؛ پرورش می‌یافته‌اند. شاه اسماعیل صفوی در یكی از سفرهای خود از این خانقاه دیدن كرده است. این شهر كه بقایایی از آن از قبیل آجرهای مكعب مستطیل و ظروف سفالی و فلزی (در قرن هفتم هجری) در كوه ها و و تپه های الیگودرز به دست آمده است، به دلایل نامعلومی از بین رفت. عامل اصلی تشكیل هسته اولیه شهر الیگودرز، وجود رودخانه‌ها، قنات‌ها و چشمه‌ها بوده است. عامل دیگر برای ایجاد و گسترش این شهر، موقعیت ارتباطی آن بوده است؛ به گونه ای كه یكی از راه های مهم اصفهان به باختر كشور از فریدن، الیگودرز، گاپله و بروجرد می گذشت.درنهایت متصل شدن نواحی بختیاری به فلات مركزی ایران (اراك، خمین، گلپایگان و خوانسار) نیز، توسط این منطقه بر اهمیت شهر الیگودرز افزوده است.
مركز شهرستان الیگودرز از نظر جغرافیایی در ۴۹ درجه و ۴۱ دقیقه درازای خاوری و ۳۳ درجه و ۲۳ دقیقه پهنای شمالی و ارتفاع ۱۹۸۰ متری از سطح دریا قرار دارد. الیگودرز در ۱۳۵ كیلومتری خرم آباد – مركز استان لرستان – قراردارد. آب و هوای آن معتدل و بارندگی شهر به طور متوسط ۲۷۰ میلی‌متر در سال است. مسیرهای دسترسی به این منطقه عبارتند از:
ـ جاده درجه یك به سوی جنوب خاوری الیگودرز ـ داران به درازای ۹۵ كیلومتر و الیگودرز به اصفهان به درازای ۲۳۳ كیلومتر
ـ راه الیگودرز ـ دورود به سوی شمال باختری به درازای ۶۰ كیلومتر و ۷۹ كیلومتر تا دوراهی خرم آباد ـ بروجرد.
ـ راه الیگودرز ـ خمین به درازای ۵۲ كیلومتر.
اساس اقتصاد شهرستان الیگودرز را كشاورزی و دام‌داری تشكیل می‌دهد. اقتصاد الیگودرز بیش تر بر پایه كشاورزی استوار است، تا جایی كه باغ های میوه و تاكستان‌ها، شهر را در میان گرفته اند. آب مورد نیاز برای كشاورزی و باغ‌داری از چشمه ها و كاریزها و چاه های ژرف شهر فراهم می شود. محصولات كشاورزی شهر عبارتند از: گندم، جو، انگور، بنشن، سیب زمینی، سویا و علوفه كه از این محصولات گندم، جو و لوبیا صادر می شوند. پرورش گوسفند، بز و گاو و تولید فراورده های دامی، به خصوص لبنیات از دیگر مشاغل اهالی الیگودرز به شمار می آید. پرورش طیور نیز به صورت سنتی و صنعتی در این شهرستان رواج دارد. معادن سنگ های مرمریت و چینی این شهر به مرحله بهره برداری رسیده و محصولات معدنی آن جزو صادرات این شهر به حساب می آید.

 

الیگودرز-veWdXiZtcv

الیگودرز-vBGxmlfxu4