ریپورتاژ آگهی
قلعه رامرود

قلعه رامرود

مجموعه قلعه‌های روم ورامرود مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است
  • 1400/11/09
  • استان : سيستان و بلوچستان
  • شهر : زابل
  • دسته : قلعه های باستانی ایران
آدرس : قلعه رامرود، این قلعه در ۹۵ كیلومتری جنوب غربی شهرستان زابل و در محدوده تاسوكی قرار دارد.
تلفن : 66059000-021

قلعه رامرود، این قلعه در ۹۵ كیلومتری جنوب غربی شهرستان زابل و در محدوده تاسوكی قرار دارد. مجموعه قلعه‌های روم ورامرود مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان زابل، ۳ كیلومتری جاده زابل به زاهدان، منطقه تاسوكی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۳۹۴۳ به‌عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است در رامرود آثار استقرار انسانی از دورانهای بسیار قدیم تا دوران اسلامی وجود دارد. بقایای یك قلعه كوچك بسیار مخروبه از جمله این آثار است.

اما در این جا نیز كشتزارهای قدیمی آثار و بقایای پیشین را از بین برده است و تنها از روی نشانه های بسیار نا محسوس می توان به وجود این آثار پی برد. در مجموع به نظر می رسد كه زمانی این منطقه آباد و پر رونق بوده است و صرف نظر از برخی آثار بسیار فرسوده ای كه امروزه تقریبا قابل بررسی نیستند می توان به قدمت این محل پی برد.

در مجموع و با قضاوت از روی آنچه كه ظاهرا باقی مانده است تنها می توان گفت كه آثار باقی مانده در رامرود قدیمیتر از قلعه مچی است و چنانكه تیت نیز اظهار كرده است حتی ممكن است این جا محل رام شهرستان ساسانی بوده باشد اما از آنجا كه خرابی های وارده بر اثر فعالیتهای كشاورزی و همچنین فرسایش باد در این جا بسیار شدید بوده پیش از انجام یك بررسی فشرده و دقیق در محل نمی توان با قاطعیت این نظریات را پذیرفت.

پیشینه تاریخی

محمداعظم سیستانی در كتاب سیستان بعد از اسلام، در مورد قلعه آورده است: قلعه فرخ و قلعه ترقون و خرابه‌های كندرك در امتداد قلعه رامرود، آثار تاریخی متعلق به بعد از دوره تیمور می‌باشد در این منطقه وجود سفال‌های دور ایلخانی و دوره تیموری و همچنین كشف چینی‌های آبی، سفید و ظروف زرین فام دوره صفوی، نشان از آبادی این منطقه در آن زمان را دارد.

 

قلعه رامرود-5mBj5nslH9