ریپورتاژ آگهی
آبشار چیكان

آبشار چیكان

آبشار چیكان یا چیكون در سپیدان فارس واقع است. این آبشار در ۱ كیلومتری غرب روستایی به همین نام واقع شده است. روستای چیكان در دهستان كمهر، بخش اردكان از توابع شهرستان سپیدان استان فارس قرار دارد.
  • 1403/04/11
  • استان : فارس
  • شهر : سپیدان
  • دسته : مناطق تفریحی ایران
آدرس : ۴۵كیلومتری شمال اردكان فارس، نزدیك آبشار مارگون
تلفن : 66059000-021

آبشار چیكان: نگینی در دل زاگرس

آبشار چیكان، كه به نام آبشار چیكون نیز شناخته می‌شود، یكی از جاذبه‌های طبیعی و بكر استان فارس است كه در ۷۰ كیلومتری شمال غربی سپیدان و در نزدیكی روستای چیكان واقع شده است. این آبشار با ارتفاع حدود ۳۰ متر و عرض تاج ۴ متر، در دامنه كوه‌های زاگرس و در منطقه‌ای سرسبز و خنك قرار گرفته و منظره‌ای چشم‌نواز را به وجود آورده است.

آبشار چیكان-HEuNPNw6Rc

آبشار چیكان یا چیكون در سپیدان فارس واقع است. این آبشار در ۱ كیلومتری غرب روستایی به همین نام واقع شده است. روستای چیكان در دهستان كمهر، بخش اردكان از توابع شهرستان سپیدان استان فارس قرار دارد.

این روستا در نزدیكی روستای مارگون واقع است.
قبل از رسیدن به روستای مارگون به یك سه راهی رسیده، كه یك سمت آن به روستای مارگون میرود و سمت دیگر پس از عبور از گردنه شاه قلی به روستای چیكان می رسد. مسیر این روستا آسفالت شده است.
آبشار چیكان در یك كیلومتری قبل از روستا واقع شده است. آبشار كوچكی است و اطراف آن هم جای چندان وسیعی نیست. از كوه كنار این آبشار میتوان به بالای آبشار رسید. آبشار چیكان در ارتفاع ۲۳۱۳ متری از سطح دریا واقع شده است.

آبشار چیكان-Z3aEq90GPV

در این منطقه آبشار دیگری در نزدیكی روستای مورزیان قرار دارد كه در تنگه زیبای جنوب روستا قرار دارد.
این آبشارها در فصل زمستان یخ زده و مناظر بسیار زیبایی خلق می كنند. از دیگر دیدنی های این منطقه آبشار معروف مارگون در مسیر دسترسی به این آبشار است.

آبشار چیكان-hMMq4MyjDg

راه رسیدن به آبشار چیكان:
دسترسی به این آبشار از طریق كیلومتر ۲۹جاده یاسوج به اقلید، جاده آبشار مارگون، جاده فرعی اسفیان، پس از عبور از گردنه شاه قلی، قبل از روستای چیكان در سمت جنوب جاده امكانپذیر است. همچنین از طریق روستای گرمه شهرستان كامفیروز نیز قابل دسترسی است كه جاده ای خاكی دارد.

گردشگران عزیز می توانند از آبشار مورزیان و آبشار زیبای مارگون كه در نزدیكی آبشار چیكان قرار دارند نیز بازدید نمایند

آدرس: ۴۵كیلومتری شمال اردكان فارس، نزدیك آبشار مارگون

آبشار چیكان-hffKdt4fMv

نكاتی برای بازدید از آبشار چیكان:

  • بهترین زمان برای بازدید از آبشار چیكان فصل بهار و اوایل تابستان است كه هوا خنك و مطبوع است.
  • مسیر دسترسی به آبشار خاكی است، به همین دلیل پوشیدن كفش مناسب ضروری است.
  • به همراه خود آب آشامیدنی و تنقلات كافی ببرید.
  • از ریختن زباله در طبیعت خودداری كنید.
  • به حقوق و حریم خصوصی اهالی روستا احترام بگذارید.

آبشار چیكان با طبیعت بكر و سرسبز، هوای خنك و مطبوع، و مناظر چشم‌نواز، مقصدی ایده‌آل برای گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت است.