ریپورتاژ آگهی
دریاچه برم فیروز

دریاچه برم فیروز

دریاچه برم فیروز در ارتفاع سه هزار و سیصد و پنجاه متری ارتفاعات برم فیروز واقع شده و در فاصله ۱۹ كیلومتری شمال اردكان فارس قرار دارد. برم در لغت به معنی محل جمع شدن آب میباشد
  • 1403/03/27
  • استان : فارس
  • شهر : اردکان
  • دسته : مناطق تفریحی ایران
آدرس : ۱۹كیلومتری شمال اردكان فارس
تلفن : 66059000-021

دریاچه برم فیروز: نگینی در ارتفاعات زاگرس

دریاچه برم فیروز، كه به دریاچه فیروز نیز معروف است، یكی از زیباترین دریاچه‌های طبیعی ایران است كه در ارتفاعات زاگرس، در جنوب غربی استان فارس و در 15 كیلومتری شهرستان سپیدان واقع شده است. این دریاچه با ارتفاع 3350 متر از سطح دریا، بلندترین دریاچه دائمی ایران است و به دلیل آب زلال و فیروزه‌ای رنگ خود، نام برم فیروز را به خود گرفته است.

 دریاچه برم فیروز-MmdjVUMvpe

دریاچه برم فیروز در ارتفاع سه هزار و سیصد و پنجاه متری ارتفاعات برم فیروز واقع شده و در فاصله ۱۹ كیلومتری شمال اردكان فارس قرار دارد.

برم در لغت به معنی محل جمع شدن آب میباشد.

دریاچه برم فیروز در كوهی به همین نام واقع شده است. بلندترین نقطه این كوه كه قله ریزبلند نام دارد ۳۷۲۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بنابراین دومین قله مرتفع استان فارس و اولین قله مرتفع شهرستان سپیدان محسوب می شود.

در واقع در كنار این دریاچه دو كوه بلند قرار دارد كه نام كوه بلندتر، كوه ریز بلند (riz boland) است كه نزد كوهنوردان به قله برم فیروز مشهور شده و دقیقا در شمال دریاچه قرار گرفته است.

دریاچه برم فیروز-9WC2jdLKEh

كوه دیگر كوه قلاگرد (ghalagerd) است با ارتفاع حدود ۳۶۵۰ متر كه بصورت یك كوه جدا قرار گرفته و كمی از دریاچه فاصله دارد.

این دریاچه در فصول گرم سال و با آب شدن برفها تشكیل می شود. این منظره زیبا در فصل زمستان به دلیــــل وجود برف بسیار، كاملا نامشخص و یخ زده می باشد. در بهار و تابستان در مجاورت این دریاچه می توان سبزه زاری زیبا را كنار سپیدی برف مشاهده نمود.

دریاچه ای پر آب در یك طرف، برف زیبایی كه نیمی از دور دریاچه را سفید كرده است و در كنار نیمی دیگر از دریاچه گل و سبزه وجوی های كوچك كه از دریاچه منشا گرفته اند و همچنین كوه های اطراف پوشیده از برف، منظره های زیبایی را بوجود می آورند.

دریاچه برم فیروز-ZHcbf7NfCx

دریاچه برم فیروز یكی از نقاط دیدنی استان فارس است كه دیدن آن برای كسانی كه توانائی یك كوه پیمائی نیمه سبك و ۱ ساعته را دارند خالی از لطف نیست و این مشكل را به خاطر افزایش سریع ارتفاع و شیب بسیار زیاد آن بایستی متحمل شد.

كوه برم فیروز به دلیل بارش سالانه قابل توجه (حدود ۱۰۰۰ میلی متر) كه اغلب به صورت برف دریافت می كند، منبع طبیعی آب تعدادی از چشمه های شهرستان سپیدان است. برای مثال می توان به چشمه پرآب و معروف شش پیر اشاره كرد كه مطالعات دانشگاه شیراز نشان می دهد، یكی از منابع اصلی این چشمه كوه برم فیروز است.

دریاچه برم فیروز-SX0dLIsRcP

بهترین زمان سفر به دریاچه برم فیروز:

بهترین زمان سفر به دریاچه برم فیروز از اردیبهشت تا مهرماه است. در این فصل‌ها هوا خنك و دل‌انگیز است و می‌توانید از طبیعت بكر و سرسبز این منطقه لذت ببرید.

مسیر دسترسی به دریاچه برم فیروز:

برای دسترسی به دریاچه برم فیروز از شیراز باید به سمت سپیدان حركت كنید و از آنجا به سمت روستای برم فیروز بروید. از روستای برم فیروز تا دریاچه حدود 2 ساعت پیاده‌روی در میان كوه‌ها و دشت‌ها لازم است.

دریاچه برم فیروز-eSkL1qr777

نكات مهم:

  • قبل از سفر به دریاچه برم فیروز از وضعیت آب و هوا اطلاع پیدا كنید.
  • لباس و كفش مناسب برای پیاده‌روی در كوهستان به همراه داشته باشید.
  • غذا و آب آشامیدنی كافی به همراه داشته باشید.
  • به طبیعت احترام بگذارید و از ریختن زباله در محیط زیست خودداری كنید.

دریاچه برم فیروز-AKZjMbIvSc

دریاچه برم فیروز یكی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی ایران است كه هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌كند. اگر به دنبال تجربه‌ای متفاوت و خاطره‌انگیز هستید، حتما به دریاچه برم فیروز سفر كنید و از طبیعت بكر و چشم‌نواز این منطقه لذت ببرید.

در طول زمستان منطقه و دریاچه بدلیل سرمای زیاد پوشیده از برف است. برای دیدن آن اواخر اردیبهشت تا اواخر خرداد پیشنهاد میشود تا زیبائی های طبیعت را بتوان بیشتر نظاره گر بود.

علاقمندان می بایست توانایی لازم در حد یكساعت كوهپیمایی نیمه سبك را داشته باشند تا بتوانند از زیباییهای طبیعت برم فیروز لذت كافی را ببرند.

آدرس: ۱۹كیلومتری شمال اردكان فارس