ریپورتاژ آگهی
آنچه یك مسافر باید در مورد گمرك بداند

آنچه یك مسافر باید در مورد گمرك بداند

در تمام كشورهای جهان، مسافران پروازهای خارجی باید از بخش گمرك فرودگاه عبور كنند و ماموران گمرك اجازه دارند تمام بارهای شما را از نظر تجاری یا مسافری بودن بررسی كنند.
  • 1400/11/07
  • استان : تهران
  • شهر : تهران
  • دسته : اخبار گردشگری
آدرس : گمرگ ایران
تلفن : 66059000-021

در تمام كشورهای جهان، مسافران پروازهای خارجی باید از بخش گمرك فرودگاه عبور كنند و ماموران گمرك اجازه دارند تمام بارهای شما را از نظر تجاری یا مسافری بودن بررسی كنند و در صورتی كه شما بیش از میزان اعلام شده، وسایل نو به همرا داشته باشید، ممكن است مجبور به پرداخت جریمه شوید.

 

آنچه یك مسافر باید در مورد گمرك بداند-tTGyFxt8eh

معمولا در پروازهای بین‌المللی قبل از رسیدن به مقصد، به شما فرم‌های مربوط به گمرك داده می شود. آنها را با دقت و صداقت پر كنید. توجه داشته باشید در صورت ارائه اطلاعات نادرست، دچار مشكل خواهید شد. این فرم معمولا به زبان انگلیسی است و اگر برای پركردن آن، مشكل دارید از یكی از افراد همراه كه به وی اطمینان دارید، درخواست كمك كنید.

در گمرك همه فرودگاه‌ها، شما با ۲ خروجی رو به رو خواهید شد؛ كانال سبز و كانال قرمز.

كانال سبز

كانال سبز بازرسی ندارد و مخصوص كسانی است كه نیازی به اظهار كالای همراهشان ندارند. در گمرك‌های ایران، مسافران خروجی می توانند علاوه بر وسایل سفر و لوازم شخصی، كالاهای ایرانی به هرمیزان و كالای غیرایرانی تا سقف مقرر در آیین‌نامه مسافران ورودی را همراه داشته باشند مشروط بر آن‌كه هر دو گروه كالا جنبه تجاری پیدا نكند.

كانال قرمز

كانال قرمز ویژه مسافرانی است كه بارهای همراهشان از نظر قوانین گمركی نیاز به بررسی دارد؛ معمولا در این بخش، شما باید چمدان‌هایتان را باز كنید تا مامور گمرك آنها را بررسی كند. در صورتی كه وسایل نو همراه شما از میزان مجاز و تعیین‌شده بیشتر باشد باید جریمه بپردازید. عموما در همان فرودگاه شعبه بانكی وجود دارد كه شما می‌توانید میزان جریمه تعیین‌شده را پرداخت كنید و با ارائه قبض پرداختی، بار خود را پس بگیرید.
آنچه یك مسافر باید در مورد گمرك بداند

برای بررسی بیشتر این قوانین سری به سایت گمرك جمهوری اسلامی ایران زدیم و شما می‌توانید چكیده قوانین تعیین‌شده و سایر اطلاعات ضروری خود را كه برای شما جمع‌آوری كردیم در این بخش مطالعه كنید.

بر اساس قوانین ایران، خارج كردن اشیای عتیقه و كتب خطی ممنوع است. خروج انواع خشكبار به همراه مسافر به مقداری كه جنبه تجاری نداشته باشد بلامانع است، اما حداكثر مقدار مجاز پسته برای خروج به ازای هر گذرنامه ۱۰ كیلوگرم و زعفران به ازای هر گذرنامه ۱۰۰ گرم است. البته توجه داشته باشید خروج پسته، مغز پسته و زعفران برای مسافران عتبات عالیات و سایر اماكن مقدسه ممنوع است.

خروج فرش دستباف به همراه مسافر تا سقف ۲۰ متر مربع مجاز بوده و محدودیتی از نظر تعداد قطعات فرش همراه مسافر در سقف متراژ ذكر شده وجود ندارد.

خروج فرش همراه مسافر علاوه بر مرزهای هوایی از مرزهای زمینی و دریایی نیز مجاز است. فرش‌های نفیس و سایر اشیایی كه دارای ارزش‌های تاریخی و میراث فرهنگی هستند، مستثنا هستند. البته توجه داشته باشید خروج فرش همراه مسافر به مقصد كشورهای زیارتی عراق، سوریه و عربستان‌سعودی ممنوع است.

خروج زیورآلات شخصی همراه مسافر، حداكثر تا میزان ۱۵۰ گرم از انواع مصنوعات طلا مجاز خواهد بود. خروج مصنوعات و ظروف نقره به عنوان هدیه و سوغات توسط مسافر حداكثر تا میزان ۳ كیلوگرم مجاز است مشروط بر این كه اشیای مذكور از زمره آثار فرهنگی و تاریخی محسوب نشود.

براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران، ورود برخی كالاها یا صدور آنها به طور كلی ممنوع است. بعضی از این كالاها عبارتند از
آنچه یك مسافر باید در مورد گمرك بداند

۱‌‌ـ‌ مشروبات الكلی ۲‌‌ـ‌ وسایل قمار ۳‌‌ـ‌ اسلحه سرد و گرم و مواد محترقه و منفجره ۴‌‌ـ‌ مواد مخدر ۵‌‌ـ‌ نشریات، تصاویر، فیلم، عكس و هر كالایی كه مغایر شوونات مذهبی و ملی كشور باشد ۶‌‌ـ‌ سایر كالاهایی كه منع شرعی و قانونی دارد یا ورود و صدور آن به موجب جدول تعرفه گمركی ممنوع شناخته شده است.

یخچال، یخچال فریزر، فریزر، تلویزیون و رادیو ضبط (به استثنای رادیو ضبط پرتابل) از فهرست كالاهای مسافری با معافیت گمركی حذف شده است.

این ممنوعیت شامل كالای همراه مسافران عادی مبادی مجاز ورودی و مناطق آزاد تجاری صنعتی هم می‌شود.

ممنوعیت ورود كالاهای مذكور شامل آن دسته از مسافران ورودی می‌شود كه از معافیت مسافری استفاده نمی‌كنند و در عوض اقدام به خرید از فروشگاه‌های شاهد در مبادی ورودی كشور می‌كنند.

ورود و ترخیص اقلام مخابراتی «تلفن بی‌سیم و…» منوط به ارائه مجوز از وزارت ارتباطات است.

ورود و ترخیص گیاهان « گل، نهال و… » و انواع بذر نیاز به ارائه مجوز از قرنطینه نباتی دارد.

ارسال تمامی آثار صوتی (اعم از CD و نوار) كه دارای مجوز تكثیر از مركز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند، به خارج از كشور و از تمامی مبادی خروجی، با رعایت تمامی مقررات و ضوابط گمركی به هر میزان مجاز است.

ارسال نوارهای كاست فاقد مجوز تكثیر نیز با تشخیص و مجوز ادارات كل فرهنگ و ارشاد اسلامی بلامانع خواهد بود.

خروج آثار صوتی و تصویری و رایانه‌ای و آثار مكتوب شامل كتاب و مطبوعات با رعایت سایر مقررات (تجاری نبودن) از طریق واحدهای پستی بلامانع است.