ریپورتاژ آگهی
موزه نان در مشهد

موزه نان در مشهد

به منظور ترویج فرهنگ استفاده از نان‌های سنتی و آشنایی نسل جوان با تولید این‌گونه نان‌ها این موزه به همت بخش خصوصی ایجاد شده است
  • 1400/11/27
  • استان : خراسان رضوي
  • شهر : مشهد
  • دسته : موزه های ایران
آدرس : شهر مشهد
تلفن : 66059000-021

موزه نان از جاهای دیدنی استان خراسان رضوی در مشهد است كه در كیلومتر ۱۷ بزرگراه آسیایی واقع شده است. به این منظور برای دسترسی، بعد از سه‌راه فردوسی، باید به كوچه شهید یزدی وارد شوید و پس از هماهنگی با نگهبانی داخل كارخانه گندم دشت بروید. موزه نان مشهد در این كارخانه قرار دارد.

این موزه كه موزه نان مشهد با تكیه بر معماری سنتی و با هدف فعالیت فرهنگی و سیاست تبلیغاتی شركت متولی آن و نیاز كارفرما طراحی شده است. اساس طراحی موزه معماری سنتی- ایرانی با استفاده از ساده‌ترین مصالح (آجر ایرانی، كاهگل، چوب و گچ) و هنر استادكاران در خلق رسمی‌بندی و گره چینی‌ها و... است. با توجه به ابعاد سالن (۲۰/۵×۲۷ متر)، طول آن تبدیل به چهار فضا شده كه به‌ترتیب فضای ورودی موزه، فضای خاك، فضای آب، فضای آتش و قسمتی نیز به‌منظور گالری عكس نان طراحی شده است.

موزه نان در مشهد-GtVWwLfliy

نان سنتی یكی از مظاهر فرهنگ و هویت ما در زمینه تغذیه طی قرون مختلف است كه در مقایسه با نان‌هایی وارداتی از میزان سلامت بالایی برخوردارند، بر همین اساس به منظور ترویج فرهنگ استفاده از نان‌های سنتی و آشنایی نسل جوان با تولید این‌گونه نان‌ها این موزه به همت بخش خصوصی ایجاد شده است. در این موزه : مراحل تهیه آرد شامل بذرافشانی، گندم چینی، خرمن‌كوبی، ابزار تهیه نان شامل دستاس، آسیاب آبی، آسیاب بادی، انواع نان شامل سنگك، نان تنوری ساج و نان تنوری سفال هم‌چنین رقص اپر كه یكی از آیین‌های خراسانی است و منطبق با باورهای زراعی مردم منطقه است به نمایش درآمده است. موزه نان با تكیه بر معماری سنتی با هدف فعالیت فرهنگی و سیاست تبلیغاتی شركت ونیاز كارفرما مطرح شده است. در طراحی موزه اساس طراحی با معماری سنتی-ایرانی با استفاده از ساده ترین مصالح(آجر ایرانی، كاهگل، چوب و گچ) و هنر استاد كاران در خلق رسمی بندی و گره چینی ها و . . . مورد نظر قرار گرفته است. با توجه به ابعاد سالن(۲۰/۵*۲۷) متر فضای طولی ۲۷ متر، تبدیل به چهار فضا گردیده كه به ترتیب فضای ورودی موزه، فضای خاك، فضای آب، فضای آتش و قسمتی نیز جهت گالری عكس نان طراحی شده است. در فضای خاك اشاره ای به مراحل سه گانه كاشت، داشت، برداشت محصول گندم شده كه در یك زمین كشاورزی باچند مانكن و تجهیزات كشاورزی با مقیاس كوچك و تصویری نیز به صورت پس زمینه زمین كشاورزی و منازل مسكونی روستایی را تا بینهایت نمایش میدهد. در فضای آب،شیوه های مختلف سنتی تولید آرد از گندم بصورت آسیاب آبی،آسیاب بادی(آسباد)، دستاس و . . . طراحی گردیده است. در فضای آتش نیز انواع روش های سنتی پخت نان از قبیل نان سنگك،تنور ایستاده،تنور زمینی و ساج و . . . طراحی گردیده است.

 

ساعات بازدید و بلیط موزه نان مشهد

موزه نان مشهد تنها در روزهای غیرتعطیل فعالیت دارد. ساعات بازدید این موزه از ۷ تا ۱۴:۳۰ است. در سال ۱۳۹۹، برای بازدید از موزه نیاز به پرداخت هزینه نیست و بازدید از آن رایگان است. 

 موزه نان در مشهد-mSKLC6d9kL

پرسش‌های متداول

موزه نان مشهد كجاست؟

موزه نان مشهد در كیلومتر ۱۷ بزرگراه آسیایی قرار دارد. برای دسترسی به موزه، بعد از سه‌راه فردوسی، باید به كوچه شهید یزدی وارد شوید و پس از هماهنگی با نگهبانی داخل كارخانه گندم دشت بروید.

در موزه نان مشهد چه می‌توان دید؟

در این موزه مراحل تهیه آرد شامل بذرافشانی، گندم چینی، خرمن كوبی، ابزار تهیه نان شامل دستاس، آسیاب آبی، آسیاب بادی، انواع نان شامل سنگك، نان تنوری ساج و نان تنوری سفال و همچنین رقص اپر، یكی از آیین‌های خراسانی و منطبق با باورهای زراعی مردم منطقه، به نمایش درآمده است.

چه روزها و ساعاتی می‌توان از موزه نان مشهد بازدید كرد؟

موزه نان مشهد تنها در روزهای غیرتعطیل فعالیت دارد. ساعات بازدید این موزه از ۷ تا ۱۴:۳۰ است.

هزینه ورودی برای بازدید از موزه نان مشهد چقدر است؟

در سال ۱۳۹۹، برای بازدید از موزه نان مشهد نیاز به پرداخت هزینه نیست و بازدید از آن رایگان است

 موزه نان در مشهد-VkxQbsoXCJ

موزه نان در مشهد-XKohEQhJMb

موزه نان در مشهد-0XojlLEUvUموزه نان در مشهد-UIcxrxsdd4

موزه نان در مشهد-fTfT7QXup8

موزه نان در مشهد-Pu9Jg75s4Z

موزه نان در مشهد-Y6Ane0Xe7u

موزه نان در مشهد-ymoddjlb1D

موزه نان در مشهد-32V8gOfglO

موزه نان در مشهد-UjWWy9xWoZ