ریپورتاژ آگهی
قوروت بادمجان

قوروت بادمجان

قوروت بادمجان یكی از غذاهای محلی استان خراسان جنوبی است. مواد لازم: كشك بیرجندی معروف به قروت ۵۰۰ گرم بادمجان ۲ عدد پیاز ۱ عدد متوسط روغن ۲ قاشق گردو ۱۰-۱۵ عدد نعنا داغ ۱ قاشق مرباخوری
  • 1400/11/13
  • استان : خراسان جنوبي
  • شهر : بيرجند
  • دسته : غذاهای محلی ایران

قوروت بادمجان یكی از غذاهای محلی استان خراسان جنوبی است.

مواد لازم:

كشك بیرجندی معروف به قروت ۵۰۰ گرم
بادمجان ۲ عدد
پیاز ۱ عدد متوسط
روغن ۲ قاشق
گردو ۱۰-۱۵ عدد
نعنا داغ ۱ قاشق مرباخوری
ادویه به دلخواه

روش تهیه:

كشك‌ها را در داخل یك ظرف ریخته و آب به آن اضافه می‌كنند تا خیس بخورد. همزمان با خیس خوردن كشك‌ها تعدادی گردو را كه بستگی به تعداد افراد خانواده كه تمایل به این غذا دارند و نیز بضاعت صاحب قرووت دارد مغز كرده و در داخل تقارچه می‌ریزند. سپس با سنگ گرد و مخصوصی این گردوها در تقارچه خورد شده وحسابی سائیده شده و تبدیل به پودر می‌گردند. گردوها را با این سنگ آنقدر بر گرد تقارچه می چرخانند و می‌سایند تا روغن جانشان بیرون بریزد این زمان است كه دست از سرشان بر می‌دارند و كشك‌ها را كه حالا حسابی خیس خورده‌اند به تقارچه اضافه می‌كنند نا دل گردو برای دقایقی به همسایگی آنها خوش گردد. ولی این دلخوشی دوامی ندارد و چرخش بر گرد تقارچه دوباره آغاز می‌گردد این بار هر دو باهم بعد از اضافه كردن كشك‌ها به تقارچه و مخلوط شدن آن با گردوها معمولا خانم خانه آستین را بالا زده و گردو و كشك‌ها را با همدیگر بر گرد تقارچه به چرخش در می‌آورد و به اصطلاح روستای گز وا می‌مالد. این چرخش و وامالیدن آنقدر ادامه پیدا می‌كند تا كشك بخشی از وجود خود را از خود جدا می‌نمایند. در این زمان است كه:

باید آب به كشك‌ها اضافه كرده تا در واقع ذرات جداشده از كشك‌ها در آب حل گردند سپس این آب قروت آلود را در ظرف جداگانه‌ای می‌ریزند. عمل فوق نسبت به تعداد قرووت خور و نیز میزان غلظت مورد علاقه قرووت خواران چند بار تكرار می‌گردد تا به میزان و غلظت مورد نظر برسند. حالا محلول قروت آمده است. در ظرفی پیازها را خورد كرده و باروغن سرخ می‌كنند روغن حیوانی یا با اصطلاح محلی روغن زرد یكی از عوامل مزه دهی به قرووت است و در صورت امكان، قرووت باید با این روغن تهیه شود. بعد از سرخ شدن پیازها محلول یا به عبارتی سوسپانسون قرووت را به آن اضافه می‌كند و بر روی اجاق باقی می‌گذارند تا حسابی داغ شود و تقریبا به مرحله جوشش برسد ولی قبل از اینكه شروع به جوشش كند آنرا از روی اجاق بر می دارقرووت خوشمزه آماده است اگر در كنار آن بادمجان و سبزی ریحان هم باشد كه نور علی نور است.

 

قوروت بادمجان-C2Yp4AL7eZ