ریپورتاژ آگهی
جاهای دیدنی سنندج | معرفی ۱۴ مكان دیدنی سنندج

جاهای دیدنی سنندج | معرفی ۱۴ مكان دیدنی سنندج

همیشه وقتی سخن از مكان‌های تاریخی در كشور می‌شود، همه یاد اصفهان و شیراز می‌افتند و وقتی هم كه بحث به مكان‌های سرسبز و تماشایی می‌رسد ناخودآگاه شهر مازندران و گیلان به ذهنمان خطور می‌كند. غافل از اینكه در گوشه‌ای از ایران شهری به نام سنندج، هم از لحاظ تاریخی و هم از حیث طبیعی شرایطی استثنایی دارد.
  • 1403/01/11
  • استان : کردستان
  • شهر : سنندج
  • دسته : مناطق تفریحی ایران
آدرس : سنندج
تلفن : 66059000-021

چرا بازدید از جاهای دیدنی سنندج پیشنهاد می‌شود؟

شهر سنندج از قدمت و زیبایی طبیعی بسیار زیادی برخوردار بوده و كاملا مناسب یك مسافرت به یاد ماندنی است.
اكثر جاهای دیدنی سنندج بدون پرداخت هزینه خاصی در دسترس شما خواهند بود.

عمارت خسرو آباد سنندج

اگر تاكنون تماشای عكس‌ عمارت‌های وصف ناپذیر و كهن ایران شما را به وجد آورده باشد، مطمئنا شهر سنندج برایتان بسیار خوشایند خواهد بود. چرا كه این شهر پر از چنین عمارت‌های زیباست. عمارت خسرو آباد سنندج كه یكی از آنهاست نه تنها جزو آثار تاریخی بسیار ارزشمند و جاهای دیدنی سنندج است، بلكه با زیبایی حیرت انگیزی كه دارد به عنوان مكانی برای گرفتن عكس‌های زیبا برای گردشگران تلقی می‌شود. عمارت خسرو آباد سنندج به دوران قاجار تعلق دارد. طراحی شگفت انگیز این عمارت با آجركاری و حوض زیبایی كه در وسط حیاط آن قرار گرفته، منظره‌ای باورنكردنی در مقابل دیدگان هر گردشگر و بازدیدكننده‌ای قرار می‌دهد. البته از ورودی زیبا، گچ بری‌ها و سایر مولفه‌های مربوط به معماری عمارت خسرو آباد سنندج نیز نمی‌توان چشم پوشی كرد.

جاهای دیدنی سنندج | معرفی ۱۴ مكان دیدنی سنندج-dXlpyrspIa

عمارت آصف سنندج

به سراغ یك عمارت زیبای دیگر در مركز كردستان می‌رویم و این بار عمارت آصف سنندج را مورد بازدید قرار می‌دهیم. عمارتی كه یادگاری به جای مانده از دوران صفویان در شهر سنندج بوده و امروزه به عنوان یك موزه از آن استفاده می‌شود. البته عمارت آصف سنندج در دوران قاجار و پهلوی نیز تا حدودی توسعه یافت. عمارت آصف به قدری زیباست در برخی از عكس‌ها از آن به عنوان نمادی برای شهر سنندج استفاده می‌شود. بازدید از این عمارت، فرصت تماشای موزه خانه كرد را نیز در اختیار شما قرار خواهد داد. موزه‌ای كه از آن به عنوان بزرگ‌ترین موزه مردم شناسی ایران نیز یاد می‌شود و در داخلش می‌توان گستره بسیار وسیعی از عناصر مربوط به قوم كرد را مورد بازدید قرار داد. از این رو، بازدید از عمارت آصف سنندج می‌تواند هم شما را با این خانه اعیانی آشنا كند و هم فرصت ایده آلی برای شناخت هر چه بیشتر قوم كرد باشد.

عمارت وكیل سنندج

اگر تماشای دو عمارت قبلی تحسین و حیرت شما را برانگیخته باشد، شك نكنید كه بازدید از عمارت وكیل سنندج نیز برایتان بسیار جذاب خواهد بود. این عمارت یكی از چندین عمارتی هست كه از خانواده‌های قدیمی شهر سنندج در این شهر به یادگار مانده است. عمارت وكیل سنندج به خانواده وكیل تعلق دارد، در زمان زندیه ساخته شده است. جالب است بدانید كه خانواده وكیل در تاریخ شهر سنندج همواره اهمیت خاصی داشته‌اند و از این رو، خانه آنها نیز در این شهر بسیار مهم تلقی می‌شود. این خانه اعیانی و مجلل مثل سایر عمارت‌های سنندج دارای گچ بری‌ها، آجركاری‌ها و سایر طراحی‌های تماشایی است. لازم به ذكر است كه در بخش‌های مختلف عمارت وكیل سنندج می‌توان شاهد عمارت‌های كوچك‌تر و حمامی قدیمی نیز بود.

عمارت حبیبی سنندج

گچ‌بری‌ها، آیینه‌كاری‌ها، شكل ظاهری كلی و قدمتی بالغ بر ۱۴۰ سال باعث شده‌اند كه بخشی از هنر معماری و ارزش تاریخی شهر سنندج از زبان عمارت حبیبی این شهر روایت شود. عمارت حبیبی سنندج كه به نام منزل ملا لطف الله شیخ الاسلام نیز شناخته می‌شود، با تركیب حوض و فواره‌ها و بدنه كلی ساختمان، تصویری بسیار زیبا از هنر و خلاقیت ایرانی‌های سال‌های گذشته را به نمایش می‌گذرد. یك نكته بسیار جالب كه در مورد عمارت حبیبی سنندج وجود دارد، برخورداری این عمارت از بزرگترین ارسی‌های كشور است. همین موضوع باعث می‌شود كه گردشگران آگاه، توجه ویژه‌ای به نحوه ساخت عمارت حبیبی سنندج داشته باشند.

جاهای دیدنی سنندج | معرفی ۱۴ مكان دیدنی سنندج-Gj01l8eo8J

حمام خان سنندج

در ادامه بازدید از جاذبه‌‌های گردشگری سنندج شما می‌توانید به تماشای حمام خان این شهر بروید. حمام خان سنندج نیز مثل اكثر مكان‌های قدیمی این شهر به دوران قاجار تعلق داشته و دارای طراحی بسیار زیبایی است. برای دیدن حمام خان سنندج باید به بافت قدیمی این شهر بروید. جایی كه غیر از حمام خان، جاذبه‌های متنوع دیگری نیز وجود دارد. در حمام خان سنندج، كاشی كاری هنرمندانه‌ای كه انجام شده به احتمال بسیار زیاد شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. البته تزئینات سایر بخش‌های حمام نیز زیبایی خاصی دارند. ناگفته نماند كه در حمام خان سنندج بخش‌های مختلفی وجود دارد كه همگی نشانگر یك حمام اصیل ایرانی هستند.

حمام شیشه سنندج

اگر زیبایی و قدمت حمام خان سنندج اندكی شما را تحت تاثیر قرار داده باشد، مطمئن باشید تاثیر حمام شیشه سنندج برایتان بسیار بیشتر خواهد بود. دلیل استفاده از كلمه شیشه در نام گذاری این حمام، شیشه‌های رنگی متنوعی است كه در طراحی و تزئین آن به كار رفته و شكل فوق العاده زیبایی به این حمام بخشیده‌اند وگرنه قسمت‌های دیگر آن مانند هر حمام دیگری در آن از جنس سنگ، گچ و ملات است. البته تزئینات داخلی حمام شیشه سنندج فقط به همین مورد ختم نمی‌شود، بلكه اشكال هندسی به كار رفته در این حمام كه الهام گرفته از طبیعت و حیوانات وحش هستند، ظاهر بسیار زیبایی به آن بخشیده‌اند. ناگفته نماند كه مثل هر حمام ایرانی دیگر، حمام شیشه‌ای نیز دارای بخش‌هایی مثل ورودی، هشتی و آبنما است. حمام شیشه سنندج تا چند سال پیش از انقلاب اسلامی مورد استفاده مورد شهر قرار می‌گرفت اما امروزه صرفا به یك آثار باستانی تبدیل شده است.

مسجد جامع سنندج

بعد از تماشای عمارت‌های زیبا و كهن سنندج، علاقه مندان به تاریخ می‌توانند به سراغ یكی دیگر از گنجینه‌های قدیمی این شهر یعنی مسجد جامع سنندج بروند. مسجد جامع با قدمتی بالغ بر ۱۷۰ سال و معماری فوق العاده چشم نواز، توجه شما را به خود جلب خواهد كرد. این مسجد كه با نام دارالاحسان نیز شناخته می‌شود، شبستانی بسیار بزرگ و حیرت انگیز را در مقابل دیدگان شما قرار خواهد داد. در ساخت شبستان مسجد جامع سنندج، ۲۴ ستون به كار رفته است. نكته جالب در مورد تزئین ستون‌های مسجد جامع سنندج نیز استفاده از آیات قرآنی در قسمت سر ستون است كه زیبایی فوق العاده‌ای دارد.

آرامگاه امامزاده پیر عمر سنندج

مقبره یكی از پسران حضرت علی (ع) به نام سید عبدالصمد امروزه با نام آرامگاه امامزاده پیر عمر سنندج همواره پر از زائر است. البته در مجموعه آرامگاه امامزاده پیر عمر سنندج می‌توان مقبره افراد بزرگ دیگری را نیز مشاهده كرد. گفته می‌شود كه آرامگاه امامزاده پیر عمر سنندج قدمتی بالغ بر ۴۰۰ سال دارد. البته تمامی قسمت‌های بنای آن در یك زمان مشخص ساخته نشده است. بلكه در طول سال‌ها و قرن‌های مختلف بخش‌هایی به آن اضافه گردیده است. امروزه آرامگاه امامزاده پیر عمر سنندج با آجركاری، گچ بری و سایر مولفه‌های معماری بسیار زیبایی كه دارد، جدا از اهمیت تاریخی بسیار زیادش، به مكانی ایده آل برای علاقه مندان به هنر معماری تبدیل شده است. به همین دلیل، غیر از زائران مختلف، آرامگاه امامزاده پیر عمر سنندج معمولا بازدیدكنندگان فراوانی نیز دارد.

بازار سنندج

بازار سنندج نه تنها قلب اقتصادی این شهر است بلكه به عنوان یكی از مهم‌ترین آثار تاریخی آن نیز شناخته می‌شود. بنابراین حتما باید در سفر به سنندج، گشت و گذار در این بازار را جزو برنامه‌های خود قرار دهید. از بازار سنندج می‌توانید انواع سوغاتی‌های این شهر را نیز تهیه كنید تا دست خالی به منزل خود برنگردید. اگر هنگام گردش در بازار سنندج توجه ویژه‌ای به طرح و نقشه آن داشته باشید، متوجه خواهید شد كه این بازار برخلاف اكثر بازارهایی كه در ایران ساخته شده‌اند، شكل مستطیلی دارد. دلیل این اتفاق هم الهام گیری از میدان نقش جهان اصفهان برای ساخت بازار سنندج عنوان می‌شود. ناگفته نماند كه بازار سنندج به خاطر قدمت تاریخی‌ بسیار زیادش جزو آثار ملی ایران نیز به شمار می‌رود.

جاهای دیدنی سنندج | معرفی ۱۴ مكان دیدنی سنندج-L9w5svwz6E

موزه سنندج

یادگاری چشم نواز دیگری كه از دوران قاجار با نام عمارت سالار سعید در شهر سنندج به جا مانده است، امروزه با نام موزه سنندج میزبان بازدیدكنندگان و علاقه مندان می‌شود. این عمارت كه با پنجره‌های رنگی و معماری شاهكارگونه خود همه را حیرت زده می‌كند، در سال‌های بسیار دور به عنوان كتابخانه و دانشسرا نیز مورد استفاده قرار گرفته بود اما از سال ۱۳۵۴ خورشیدی، عمارت سالار سعید به موزه سنندج تبدیل شد تا جلوه گر گذر تاریخ در این شهر باشد. آثار و اشیائی كه در موزه سنندج می‌توان مورد بازدید قرار داد تماما از دل خاك ایران علی الخصوص استان كردستان كشف شده‌اند. این آثار به دوران ماقبل تاریخ، اسلام و سایر دوران‌ها تعلق دارند كه به خوبی در مورد آنها توضیح داده شده است. ضمنا، موزه سنندج گهگاه میزبان برگزاری نمایشگاه‌های موقت نیز می‌شود.

مجموعه تفریحی پارك آبیدر سنندج

اگر دقت كرده باشید در ابتدای این مطلب از سرسبز بودن شهر سنندج اندكی صحبت كردیم. اما اكنون می‌خواهیم كمی دقیق‌تر به این موضوع بپردازیم پس به سراغ مجموعه تفریحی پارك آبیدر سنندج می‌رویم. مجموعه‌ای بسیار زیبا و خوش آب و هوا كه به عنوان یك تفرجگاه كوهستانی در شهر سنندج طرفداران بسیار زیادی پیدا كرده است. اگر در مجموعه تفریحی پارك آبیدر سنندج به گردش بپردازید شاهد چندین چشمه پر آب و روان خواهید بود. طبیعت دلنشین و فضای آرامش بخش مجموعه تفریحی پارك آبیدر سنندج به همراه چشم انداز بی نظیری كه این پارك دارد، آن را به جاذبه‌ای مهم در شهر تبدیل كرده‌اند. بسیار جالب است بدانید كه شما در این مجموعه می‌توانید شاهد بزرگترین سینمای روباز جهان نیز باشید.

پارك جنگلی امیریه سنندج

پارك جنگلی امیریه سنندج یا به عبارت دیگر، باغ امیریه سنندج در دوران قاجار ساماندهی شده است. مسئول این كار شخصی به نام امیر نظام گروس بود. كسانی كه تجربه سفر به تبریز را داشته باشند، احتمالا عمارت امیر نظام گروس را در آنجا دیده باشند. وی كه حاكم و والی كردستان بود با ساخت باغ امیریه سنندج میراث ارزشمندی از خود به جای گذاشته است. در واقع، پارك جنگلی امیریه سنندج بخشی از پارك آبیدر است اما بدون تردید شما باید حساب این باغ را كاملا جدا بدانید. زیرا در داخل آن می‌توان ساعت‌ها به گردش پرداخت و از تماشای مجسمه‌هایی مثل مجسمه هادی ضیاالدینی و چوپان لذت برد. ناگفته نماند كه در قسمتی از پارك جنگلی امیریه سنندج یك رستوران بسیار خوب وجود دارد كه می‌توان میزبان یكی از وعده‌های غذایی شما باشد.

دریاچه سد قشلاق سنندج

كسانی كه بلیط هواپیما داخلی سنندج را در فصل تابستان تهیه كرده و مسافر این شهر می‌شوند، حتما باید بخشی از برنامه سفر خودشان را با گشت و گذاری در اطراف دریاچه سد قشلاق پر كنند. این دریاچه كه با نام وحدت نیز در شهر شهرت یافته است، فاصله چندان زیادی با سنندج نداشته و با ۱۰ دقیقه رانندگی می‌توان خود را آن رساند. جدا از منظره زیبایی كه دریاچه سد قشلاق سنندج در مقابل دیدگان شما قرار می‌دهد، امكان قایق سواری و ماهیگیری در این دریاچه، آن را به جاذبه‌ای ایده آل برای همه تبدیل می‌كنند.

جاهای دیدنی سنندج | معرفی ۱۴ مكان دیدنی سنندج-jVsArfg74M

روستای نگل سنندج


اطراف سنندج پر از روستاهای بزرگ و كوچك است كه گردش در هر یك از آنها می‌تواند بسیار خاطره انگیز باشد. اما در این میان، دهكده‌ای به نام روستای نگل سنندج از اهمیت خاصی برخوردار است. دلیل اهمیت بالای این روستا، وجود چندین جاذبه طبیعی آبشار، رودخانه و دریاچه نیست بلكه در این مكان می‌توان به تماشای یكی از مهم‌ترین موزه‌های استان كردستان به نام موزه نگل سنندج رفت. موزه‌ای زندگی مردم این منطقه از لحاظ معیشتی و اعتقادی را به خوبی در معرض دید قرار می‌دهد. پل و قلعه‌ای نیز در روستای نگل قرار دارند كه به ترتیب دوران صفوی و ساسانی ربط داده می‌شوند. لازم به ذكر است كه در موزه نگل سنندج قرآن بسیار ارزشمندی به نام قرآن نگل قرار گرفته كه حتما باید از آن بازدید كنید. مجموع این آثار ارزشمند با جاذبه‌های طبیعی بكر و بی نظیری كه در روستای نگل سنندج قرار گرفته‌اند، محیط این روستا را به مكانی ایده آل برای چند ساعت گردش و بازدید تبدیل كرده‌اند.