ریپورتاژ آگهی
جاهای دیدنی خمینی شهر اصفهان | شهری كوهستانی و خوش‌آب‌وهوا

جاهای دیدنی خمینی شهر اصفهان | شهری كوهستانی و خوش‌آب‌وهوا

بسیاری از افراد تمام جاهای دیدنی اصفهان را فقط محدود به شهر اصفهان می‌دانند. این در حالی است كه هر گوشه از این استان، یك جاذبه گردشگری تماشایی محسوب می‌شود. اگر به‌دنبال تجربه گردشگری به همراه ماجراجویی هستید، بهتر است از شهرهای كمتر شناخته‌شده اصفهان دیدن كنید.
  • 1403/01/08
  • استان : اصفهان
  • شهر : خميني شهر
  • دسته : مناطق تفریحی ایران
آدرس : اصفهان
تلفن : 66059000-021

بسیاری از افراد تمام جاهای دیدنی اصفهان را فقط محدود به شهر اصفهان می‌دانند. این در حالی است كه هر گوشه از این استان، یك جاذبه گردشگری تماشایی محسوب می‌شود. اگر به‌دنبال تجربه گردشگری به همراه ماجراجویی هستید، بهتر است از شهرهای كمتر شناخته‌شده اصفهان دیدن كنید. امروز قصد داریم با هم سری به خمینی شهر، یكی از شهرهای اصفهان بزنیم. این شهر را در گذشته با نام همایون شهر می‌شناختند و در ۱۲ كیلومتری شمال‌غرب اصفهان قرار دارد. با ما همراه باشید تا جاهای دیدنی خمینی شهر اصفهان را بهتر بشناسید.

با جاهای دیدنی خمینی شهر اصفهان بیشتر آشنا شوید

خمینی شهر شهری نسبتاً كوچك با ۱۷۵ كیلومترمربع مساحت است. این شهر در ۱۲ كیلومتری شمال‌غرب اصفهان قرار دارد. این شهر از شمال به شهرستان شاهین شهر و میمه، از شرق و شمال‌شرق به اصفهان، از غرب و شمال‌غرب به نجف آباد و از جنوب به فلاورجان محدود می‌شود. لازم به ذكر است این شهر ۱۶۵۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. به همین خاطر جزء مناطق خوش‌آب‌وهوا و نیمه‌كوهستانی به حساب می‌آید. میانگین دمای خمینی شهر در طول سال به ۱۶ درجه سانتیگراد می‌رسد. همچنین در هر سال این منطقه ۱۷۰ میلیمتر بارش را تجربه می‌كند. این شهر هوایی نسبتاً كوهستانی دارد و ۶۰ روز در سال هوا بسیار سرد است.

چشمه لادر

جاهای دیدنی خمینی شهر اصفهان | شهری كوهستانی و خوش‌آب‌وهوا-hLkU1ie9FL

چشمه لادر یكی از زیباترین جاهای دیدنی خمینی شهر به حساب می‌آید. این چشمه در بافت تاریخی خمینی شهر قرار دارد. جالب است بدانید قدمت بافت تاریخی خمینی شهر به دوران ساسانیان می‌رسد. بر اساس اسناد و كتب تاریخی، كهندژ پایتخت و مقر پادشاهان كیانی و ساسانی بوده است. این دژ عظیم و تاریخی در مسیر دسترسی به اصفهان قرار دارد. در نزدیكی كهندژ و در دل بخش تاریخی خمینی شهر، چشمه‌ای جوشان از دل كوهستان بیرون می‌زند. این چشمه در ۵ كیلومتری شهرستان خمینی شهر قرار دارد. دسترسی به این چشمه بسیار ساده است. پس می‌توانید همراه با اعضای خانواده از این چشمه بازدید كنید.

چشمه لادر در دل مناطق كوهستانی خمینی شهر واقع شده است. وسعت محوطه این چشمه به ۲۳۰هزار هكتار می‌رسد. در حقیقت چشمه لادر یك مجموعه تفریحاتی در خمینی شهر است. چشمه لادر از مجموعه‌ای چشمه كوچك و بزرگ به وجود می‌آید. از نظر فنی، آب این چشمه فراوان نیست؛ اما چشم‌اندازی خیره‌كننده را به وجود می‌آورد. این چشمه تقریباً در تمامی فصول سال پر آب است. پس می‌توان آن را یك جاذبه چهارفصل دانست. البته باید در نظر داشته باشید زمستان‌های مناطق كوهستانی خمینی شهر بسیار سرد و غیرقابل تحمل هستند. پس بهتر است فقط شش ماه اول سال را برای بازدید خود انتخاب كنید.

جالب است بدانید چشمه لادر فقط بخشی از جاذبه گردشگری آن منطقه به حساب می‌آید. در این منطقه كوهستانی، باغات میوه متعدد از جمله باغ انجیر و گردو به چشم می‌خورد. همچنین در دل كوهستان، می‌توانید كوهپیمایی كنید و به غارهای آن سرك بكشید. اگر اهل ماجراجویی باشید، این چشمه برای شما بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود.

اطلاعات بازدید

آدرس: استان اصفهان، ۵ كیلومتری شهرستان خمینی‌ شهر

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

بهترین زمان بازدید: ۶ ماه اول سال

خانه سرتیپ سدهی

جاهای دیدنی خمینی شهر اصفهان | شهری كوهستانی و خوش‌آب‌وهوا-cg27KnqFoh

خانه سرتیپ سدهی در لیست خانه های قدیمی ایران و فهرست آثار ملی كشورمان قرار دارد. این خانه یكی از زیباترین جاهای دیدنی خمینی شهر به حساب می‌آید. خانه سرتیپ سدهی یكی از زیباترین نمونه‌های معماری سنتی ایرانی است. در حقیقت زمانی كه حتی تصاویر این خانه را مشاهده می‌كنید، در دلتان می‌گویید كه «خانه» باید این باشد. انگار خانه‌هایی كه ما در آن زندگی می‌كنیم در برابر این خانه، بیشتر شبیه‌به زندان است. شاید به همین خاطر نیاكان ما زندگی بهتر و شادتری را تجربه می‌كردند. عظمت این خانه قجری، ما را یاد قصرهای سلطنتی می‌اندازد.

این بنا در محله لادره فروشان و بلوار توحید قرار دارد. فردی با نام « سرتیپ محمدحسن خان امینی سدهی» در این خانه زندگی می‌كرد. او فرزند یاور خان بود. پدر یاور خان جزء افراد نظامی و درجه‌دار در دوره قاجار به حساب می‌آمد. جالب است بدانید شخص سرتیپ سدهی، فرمانده اول فوج جلالی ظل السلطان، حاكم وقت اصفهان بود. در دوران انقلاب مشروطه و همچنین جنگ جهانی اول، وی مسئول حفظ امنیت اصفهان بود. بر اساس روایات مردم و اسناد تاریخی، وی تلاش بسیاری كرد تا در طی بحران، امنیت را در اصفهان حفظ كند.

حال پس از آن دوران سخت و طاقت‌فرسا فقط نام این سرتیپ و خانه مجلل او به‌جای‌مانده است. این خانه را می‌توان یكی از زیباترین خانه‌های تاریخی در تمام استان اصفهان دانست. تزئینات به‌كار‌رفته در این خانه به‌حدی تماشایی و زیبا هستند كه ساعت‌ها مات و مبهوت تماشای آن خواهید شد. اگر به‌دنبال یك لوكشین عالی برای عكاسی هستید، خانه سرتیپ بهترین موقعیت برای شما خواهد بود.

اطلاعات بازدید

آدرس: استان اصفهان، خمینی شهر، ابتدای خیابان توحید

ساعت بازدید: ۹ صبح الی ۱۶

هزینه بازدید: ۵هزار تومان

بهترین زمان بازدید: ۶ ماه اول سال

غار دستكند قهرمان

جاهای دیدنی خمینی شهر اصفهان | شهری كوهستانی و خوش‌آب‌وهوا-Uvv5Me6frp

غار دستكند قهرمان را می‌توان یكی از عجیب‌ترین جاهای دیدنی خمینی شهر دانست. این غار در ۱۲ كیلومتری غرب اصفهان و نزدیكی خمینی شهر قرار دارد. برای دسترسی به این غار باید خودتان را به بخش كم‌ارتفاع كوهستان برسانید. غار دستكنده دارای دهانه‌ای به قطر ۱۰ متر است. این غر در تمام بخش‌های مسیر خود حدود ۵ متر عرض دارد. پس اگر از حضور در فضاهای بسته فوبیا دارید، بهتر است از این جاذبه دیدن نكنید. فضای داخلی این غار بسیار عجیب و وهم‌انگیز است. قندیل‌هایی بسیار بزرگ بر روی سقف ایجاد شده‌اند. همچنین قندیل‌هایی عجیب نیز بر روی سطح زمین دیده می‌شوند. درباره قدمت این غار هنوز اطلاعات دقیقی در دست نیست؛ اما می‌توان گفت كه قدمت آن شاید به دوره سوم زمین‌شناسی باز گردد.

برای بازدید از این غار، حتماً باید تجهیزات كامل همراه داشته باشید. همچنین اگر با اصول غارنوردی آشنا نیستید، شاید این غار برای شما جاذبه مناسبی در خمینی شهر نباشد. البته افراد معمولی و آماتور نیز می‌توانند به‌صورت گروهی از بخش ابتدایی غار دیدن كنند. عكاسی در همین بخش ابتدایی غار می‌تواند هیجان‌انگیز باشد. همچنین فراموش نكنید در این غار انواع حشرات، دوزیست‌ها و خفاش‌ها زندگی می‌كنند. فضای داخل غار كاملاً تاریك است و فقط با نور چراغ می‌توانید جلوی خود را ببینید. پس با در نظر‌گرفتن همه این اوصاف اگر قصد بازدید از این غار را دارید، باید خودتان را برای ماجراجویی هیجان‌انگیز آماده كنید.

اطلاعات بازدید

آدرس: استان اصفهان، ۱۲ كیلومتری غرب شهرستان خمینی‌ شهر

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

بهترین زمان بازدید: ۶ ماه اول سال

آرامگاه ابن مردویه

جاهای دیدنی خمینی شهر اصفهان | شهری كوهستانی و خوش‌آب‌وهوا-Oh9STfq6Md

ابوبكر احمد بن موسى بن مردویه اصفهانى یكی از مفسران و مورخان اهل سنت بود كه در اصفهان زندی می‌كرد. با وجود آنكه ابن مردویه پیرو آیین اهل سنت بود؛ اما بیش از ۱۰۰۰ حدیث در دفاع از حضرت علی در طول عمر خود جمع‌آوری كرد. وی تلاش می‌كرد تا احادیث اهل بیت پیامبر از بین نروند و آن‌ها از منابع مختلف جمع‌آوری می‌كرد. وی در طول عمر خود كتابی در ذكر مناقب حضرت علی نیز به رشته تحریر در آورد. ابن مردویه فردی بسیار بزرگ، خوش‌نام و متدین بود. به همین خاطر پس از مرگ او، مقبره‌ای درخور برایش ایجاد كردند. این مقبره در بلوار امیركبیر و خیابان صفا خمینی شهر قرار دارد. لازم به ذكر است قدمت مقبره او به قرن ۴ و ۵ هجری قمری باز می‌گردد. پس می‌توان گفت كه این آرامگاه حدود ۱۰۰۰ سال قدمت دارد و جزء آثار تاریخی ایران است.

متأسفانه بخش‌های بسیاری از این آرامگاه آسیب دیده است. تقریباً می‌توان گفت چیز چندانی از آن آرامگاه بزرگ به جای نمانده است. در گذشته این مقبره یك گنبد زیبا و صحنی بزرگ داشت. در حال حاضر این آرامگاه به یك خرابه تبدیل شده است. با وجود این، هنوز هم بازدید از یك مقبره هزار ساله می‌تواند هیجان‌انگیز باشد.

اطلاعات بازدید

آدرس: استان اصفهان، خمینی شهر، بلوار امیركبیر ، خیابان صفا یا همان صفایی

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

بهترین زمان بازدید: ۶ ماه اول سال

مسجد جامع خوزان

جاهای دیدنی خمینی شهر اصفهان | شهری كوهستانی و خوش‌آب‌وهوا-nN2XoESiwr

مساجد جامع هر شهر و دیاری معمولاً جزء زیباترین و بزرگترین مساجد آن منطقه هستند. مسجد جامع خوزان یكی از زیباتری مساجد شهرستان خمینی شهر است. قدمت این مسجد به دوران سلجوقیان باز می‌گردد. در آن دوران دین اسلام بسیار همه‌گیر شده بود. به همین خاطر شاهد مساجد مختلفی در ایران هستیم كه قدمت آن‌ها به دوران سلجوقی باز می‌گردد. این مسجد، یك بنای چهار ایوانی بسیار زیبا است. بر اساس اسناد تاریخی، مسجد خوزان در زمان ابلخان مغول بنا شد. این مسجد جزء مساجد مهم و كاربردی در دوران خود بود. به همین خاطر در دوران صفوی، مصادف با سال ۱۰۶۸، تعمیرات بسیاری در این مسجد انجام شد. در دوران صفویه نیز اهمیت بسیاری برای اسلام قائل بودند و مساجد بسیاری را مرمت كردند.

همان طور كه می‌دانید، معمولاً مساجدی كه در دوران سلجوقی بنا می‌شدند، ظاهری ساده داشتند. در مساجد دوران سلجوقی خبری از تزئینات اسلیمی و ایرانی نیست. در حقیقت مناره، گلرسته و همچنین نقاشی‌های تزئینی با نقش گل، بته و طرح‌های اسلیمی در زیر نیم‌طاق‌های هر چهار ایوان اصلی صحن، در دوران قاجاریه انجام شده است. در آن دوران، شبستان زمستانی یا همان بیت الشتای مسجد نیز به‌صورت كامل تعمیر و بازسازی شد.

به لطف تلاش افراد در ادوار مختلف، این مسجد همانند هدیه‌ای به دست نسل ما رسیده است. تقریباً این مسجد حدود ۶۰۰ سال قدمت دارد؛ اما نام آن در فهرست آثار ملی ایران به چشم نمی‌خورد. مقرنس‌كاری، قطاربندی‌ها و تزئینات معقلی در كنار كاشی‌كاری جزء ویژگی‌های بارز مسجد جامع خوزان هستند. جالب است بدانید هنوز هم یاد خداوند متعال در این مسجد جریان دارد. این مسجد هنوز هم میزبان نمازگزاران در مراسم خاص همانند نماز عید فطر یا نماز جمعه است.

اطلاعات بازدید

آدرس: استان اصفهان، خمینی شهر خیابان شریعتی جنوبی كوچه، انقلاب اسلامی

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

بهترین زمان بازدید: ۶ ماه اول سال

ایوان یزدگرد

جاهای دیدنی خمینی شهر اصفهان | شهری كوهستانی و خوش‌آب‌وهوا-9Y6txeuNuK

یزدگرد یكی از مهم‌ترین و معروف‌ترین پادشاهان ایرانی بود. او در دوره سلطنت ساسانی مدیریت امور را به عهده داشت. از نام یزدگرد بسیاری به‌خوبی یاد می‌كنند. وی در قرن ششم هجری بر ایران سلطنت می‌كرد. آثار محدودی از دوران سلطنت او در نواحی مختلف كشور به‌جای‌مانده است. یكی از مهم‌ترین آثار دوران یزدگرد پس از قلعه یزدگرد كرمانشاه، ایوان یزدگرد است. ایوان یزدگرد یكی از جاهای دیدنی خمینی شهر به حساب می‌آید. این ایوان در ۳ كیلومتری شمال شهرستان خمینی شهر قرار دارد. این ایوان به محوطه‌ای بزرگ و باستانی تعلق دارد. محققان در صدد هستند تا مابقی ابنیه تاریخی مدفون در این محوطه را پیدا كنند. شاید به زودی شاهد بخش‌های بیشتری از محوطه باستانی ایوان یزدگرد باشیم.

اطلاعات بازدید

آدرس: استان اصفهان، خمینی شهر، ۳ كیلومتری شمال شهر

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

بهترین زمان بازدید: ۶ ماه اول سال

موزه دانشگاه صنعتی اصفهان

جاهای دیدنی خمینی شهر اصفهان | شهری كوهستانی و خوش‌آب‌وهوا-SnMC0PWrr4

دانشگاه صنعتی اصفهان یكی از معروف‌ترین دانشگاه‌های ایران به حساب می‌آید. پس از دانشگاه‌های صنعتی تهران همانند صنعتی شریف، امیركبیر و خواجه نصیر، دانشگاه‌های صنعتی مشهد و اصفهان در صدر بهترین دانشگاه‌های ایران قرار دارند. این دانشگاه یك سال پیش از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۶ افتتاح شد. یعنی در حدود نیم قرن از افتتاح این دانشگاه می‌گذارد. به همین خاطر موزه‌ای خاطره‌انگیز از این دانشگاه به وجود آمده است.

در این موزه می‌توانید شاهد عكس‌های تاریخی، اسناد قدیمی مربوط به سال‌های اولیه احداث دانشگاه، تكنولوژی‌های آموزشی گذشته، وسایل اداری قدییم، وسایل كارگاهی و آزمایشگاهی، كامپیوترهای قدیمی و سایر تجهیزات گذشته را مشاهده كنید. این موزه می‌تواند شما را به یاد دوران تحصیل خود در گذشته بیاندازد. همچنین موزه دانشگاه صنعتی اصفهان نشان‌دهنده پیشرفت تكنولوژی آموزشی در سال‌های اخیر است.

اطلاعات بازدید

آدرس: استان اصفهان، خمینی شهر، دانشگاه صنعتی اصفهان، پژوهشكده‌ی فولاد، پشت اداره كل آموزش و مركز معارف اسلامی

ساعت بازدید: روزهای زوج از ساعت ۸ الی ۱۱ و ۱۴ الی ۱۶ | روزهای فرد از ساعت ۸ الی ۱۲ و ۱۴ الی ۱۵ | روزهای پنجشنبه، جمعه و تعطیلات رسمی امكان بازدید از موزه وجود ندارد.

هزینه بازدید: رایگان

بهترین زمان بازدید: ۶ ماه اول سال