ریپورتاژ آگهی
جاهای دیدنی مباركه

جاهای دیدنی مباركه

مباركه (Mobarakeh) شهرستانی تاریخی و با آثاری از زمان ساسانیان كه نگین سبز استان اصفهان محسوب می شد. لیكن امروز بخاطر وجود صنایع فولاد و سیمان و صنایع شیمیایی، یكی از شهرستان‌های بسیار مهم، صنعتی و غبار آلود ایران در استان اصفهان محسوب میگردد.
  • 1402/12/12
  • استان : اصفهان
  • شهر : مبارکه
  • دسته : مناطق تفریحی ایران
آدرس : از شهرهای استان اصفهان
تلفن : 66059000-021

جاهای دیدنی مباركه

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری ایران توریسم جاهای دیدنی مباركه را به شما معرفی خواهیم كرد. برای آشنایی با مكان های دیدنی این شهر زیبا در استان اصفهان در ادامه با ما همراه باشید.

مباركه (Mobarakeh) شهرستانی تاریخی و با آثاری از زمان ساسانیان كه نگین سبز استان اصفهان محسوب می شد. لیكن امروز بخاطر وجود صنایع فولاد و سیمان و صنایع شیمیایی، یكی از شهرستان‌های بسیار مهم، صنعتی و غبار آلود ایران در استان اصفهان محسوب میگردد. مركز این شهرستان شهر مباركه است. شهرستان مباركه در ۵۰ كیلومتری جنوب غربی اصفهان، ۳۵ كیلومتری شمال غرب شهرضا و حدود ۴۵ كیلومتری شرق بروجن واقع شده‌ است. در ادامه با جاذبه های دیدنی این شهر بیشتر آشنا می شویم.

پارك ساحلی سرارود

پارك ساحلی و زیبای سرارود در محله سرارود مباركه و در حاشیه زاینده رود قرار دارد. سرارود از روستاهای شهرستان مباركه در استان اصفهان، كه در حاشیه رودخانه زیبای زاینده رود قرار گرفته است. یكی از آسیاب های قدیمی این روستا، اكنون تبدیل به یك سفره خانه سنتی شده است. پارك ساحلی سرارود یكی از جاذبه های دیدنی این روستا محسوب می شود كه در كناره های زاینده رود است و آب و هوای مطلوبی دارد. این پارك به وسعت ۲۰۰۰۰ متر مربع در سال ۱۳۷۰ توسط شهرداری مباركه احداث شد. گشت و گذار در پارك ساحلی سرارود به همراه آسیاب قدیمی دولت آباد كه با چرخش آب حركت می كند، وجود بیشه های زیبا، استخر قایقرانی و ویلاهای شهرداری از جمله ویژگی های این پارك بسیار زیباست.

جاهای دیدنی مباركه-kdVole325i

بوستان نقاشباشی

بوستان نقاشباشی در شهر مباركه از بلوار شهید نصوحی تا بلوار خلیج فارس و تا محل فرمانداری شهرستان مباركه ادامه دارد. این بوستان سرسبز و زیبا در زمینی به وسعت حدود ۳۰۰۰۰ متر مربع احداث شده است. با درختانی سر سبز وگل های قشنگ چشمان رهگذران را می نوازد. اداره فضای سبز شهر داری مباركه در فصلهای مختلف سال اقدام به كاشت گل های رز، مورت، پریكانتا، زرشك زینتی، رزماری، لا واندولا، یاس زرد، به ژاپنی، شب بو، جعفری، تاج خروس، همیشه بهار، شمعدانی، شاه پسند و… می نماید به همین خاطر شهر زیبای مباركه جلوه ای زیبا تر یافته است.

جاهای دیدنی مباركه-e8eKZSYiDZ

بوستان شهیدان زینلی

بوستان شهیدان والامقام زینلی در شهر مباركه از طرف بلوار خیام تا جاده مباركه به طالخونچه امتداد دارد و در دامنه كوه معروف به شاه كوچك قرار دارد. وسعت این بوستان زیبا كه شهر بازی شهر مباركه نیز می باشد ۵۰۰۰۰ متر مربع است. این بوستان در نزدیكی بقعه امامزاده عزالدین محمد یا شاه كوچك می باشد.

جاهای دیدنی مباركه-y5WOgqs51A

قلعه نهچیر

این قلعه كه در قسمت جنوب شرقی شهر قرار گرفته دارای عمارتها و دالانها و حیات های زیبا و با معماری سنتی می باشد كه در زمان شاه صفی الدین شكارگاه بوده و ستون های سنگی آن برای ساختمان حمامی آماده شده و هنوز پابرجاست. حتات میانی و حیات خلوت این بنا و اتاق های تو در تو، پستوها، دالانها، هشتی های ورودی و تمام خصوصیات این بنا از بهترین نمونه های خانه سازی مناطق مركزی ایران است و همچنین دو بادگیر برای اتاقهای نشیمن تعبیه شده است كه در خانه سازی این منطقه كمتر سابقه دارد و در سال 1376 در فهرست ثبت آثار ملی  ایران قرار گرفته است.

جاهای دیدنی مباركه-mszvZxiCmL

حمام نو

این حمام در مركز شهر مباركه قرار دارد و به عنوان رستوران و نمایشگاه سنتی  در حال استفاده است. قدمت آن نیز مربوط به دوران صفویه  و در سال 1386 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

جاهای دیدنی مباركه-7WaYJS2OIy

برج كبوترآباد و قلعه آسیاباد

برج های كبوتر ۱۰ قلو و ۱۸ قلو در محله لنج زیبا شهر مربوط به اواخر دوره قاجاریه از لحاظ سبك معماری در نوع خود كم نظیر است و در سال ۱۳۸۶ در فهرست ثبت آثار ملی ایران قرار گرفته است، در غرب مباركه و حاشیه زاینده رود واقع شده اند.

جاهای دیدنی مباركه-RCSxV11Rwo

غارهای تاریخی قلعه بزی مباركه

در شهر مباركه سه غار تاریخی وجود دارد كه از لحاظ باستان‌شناسی اهمیت بسیاری دارند. این غارها در كوه روستای حسن‌آباد، نزدیك قلعه بزی قرار گرفته‌اند. با تحقیقات بسیاری كه روی غارها انجام شده و با كشف ابزارهای سنگی، همچنین وجود استخوان‌های حیواناتی مانند كرگدن مشخص شد كه طول عمر غارها بیش از چهل‌هزار سال است و به دوران پارینه‌سنگی میانی باز‌می‌گردد. مجموعه غارهای بزی در آثار ملی ثبت شده‌اند.

جاهای دیدنی مباركه-1La7NnBtFt

روستای حوض ماهی

روستای حوض‌ماهی (Hoz Mahi) در نزدیكی شهرستان مباركه و در 80 كیلومتری جنوب استان اصفهان واقع شده است. این روستا دارای 573 نفر جمعیت است ؛نام این روستا از حوضی گرفته شده است كه در جنوب روستا و در نزدیكی كوهی به نام سكو پهن، قرار دارد. ابعاد این حوض تقریبا ۱۰ در ۱۰ متر و عمق آن نزدیك یك متر است، كه معمولاً آب تا نیمی از عمق آن را فرا گرفته است. آب این حوض از چشمه‌ای در كنار آن فراهم می‌شود كه تا كنون با وجود خشك‌سالی‌های متعدد جریان آب آن متوقف نشده است. این روستا از قدمتی بیش از 700 سال برخوردار است.

جاهای دیدنی مباركه-PKWlaH34OQ