ریپورتاژ آگهی
شهر كُنارتَخته

شهر كُنارتَخته

كُنارتَخته شهری در استان فارس ایران بین شهر كازرون و شهر برازجان از استان بوشهر است. كنارتخته مركز بخش كنارتخته و كمارج و از توابع شهرستان كازرون میباشد.
  • 1400/11/13
  • استان : فارس
  • شهر : كُنارتَخته
  • دسته : شهر-استان
آدرس : كُنارتَخته شهری در استان فارس ایران بین شهر كازرون و شهر برازجان از استان بوشهر است.
تلفن : 66059000-021

كُنارتَخته شهری در استان فارس ایران بین شهر كازرون و شهر برازجان از استان بوشهر است. كنارتخته مركز بخش كنارتخته و كمارج و از توابع شهرستان كازرون میباشد.

موقعیت جغرافیایی

این شهر در منتهی‌الیه جنوب غربی استان فارس و كنار مرز استان فارس با بوشهر واقع شده است. كنارتخته در مسیر جاده بین‌المللی شیراز – بوشهر واقع گردیده است . فاصله كنارتخته تا شیراز ۱۶۵ كیلومتر و فاصله تا بندر بوشهر ۱۱۰ كیلومتر است.

محلات

شهر كنارتـخته دارای چهار محله به نامهای بنكی، كمانكشی، گوریگاه و ترك آباد است. همچنین روستاهای زیادی از جمله جعفرجن/بنه سید/محل دین/چرون/رودك/كمارج/بناف/ مشایخ/پیر مهلت و … دارد. شهركنارتخته در سال ۱۳۶۹ با الحاق روستای گوریگاه به محله های كنارتخته ،كمانكشی و بنكی با درجه یك رسماً بعنوان یكی از شهرهای استان فارس تاسیس گردیده است .

شهر كنارتخته با وسعتی معادل ۶ كیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۱۴۵۰۰ نفر مركز بخش كنارتخته و كمارج در مجاورت استان بوشهر در ۵۱ درجه و۲۳ دقیقه طول شرقی و ۲۹ درجه و۳۱ دقیقه عرض شمالی و ۵۰۵ مترارتفاع از سطح دریا قرار دارد. فاصله این شهر تا مركز استان فارس «شیراز» ۱۷۵ كیلومتر و تا مركز استان بوشهر «بندر بوشهر» ۱۲۰ كیلومتر می باشد.منطقه دارای آب و هوائی گرم كه در فصل تابستان میانگین دما به ۴۰ درجه سانتیگراد می رسد و متوسط بارندگی در سال ۴۰۰ میلیمتر می باشد و با بهاری زیبا و سرسبز همه ساله در ایام نوروز پذیرای خیل كثیری از هم وطنان گرامی می باشد.

محصولات

محصولات آن خرما، جو و گندم و صیفی‌جات است كه انواع خرمای این دیار بسیار ممتاز و صادراتی است. اقتصاد این منطقه مبتنی بر كشاورزی است. بخش كنارتخته و كمارج با داشتن حدود ۹ هزار هكتار اراضی كشاورزی به صورت دیم و آبی و بالغ بر ۷۰ هزار هكتار مراتع و حدود ۱۲۰۰ هكتار سطح زیر كشت نخیلات، ۲۰ هزار رأس دام سبك و ۱۰۰۰ رأس دام سنگین و جایگاه ویژه ای در تولید محصولات زراعی و دامی و باغی دارد كه به وسیله سد انحرافی چرون بر روی رودخانه شاپور آبیاری میگردد. متأسفانه به دلیل پدیده خشكسالی در چند سال گذشته منابع آبی منطقه به شدت كاهش یافته است و كشاورزان دچار خسارات زیادی شده اند

آب و هوا

این منطقه یعنی كنارتخته كه جزئی از مناطق محروم كشور به شمار می‌آید بهاری كوتاه و بسیار زیبا دارد اما در تابستان از آب و هوایی بسیار گرم و تا حدودی شرجی برخوردار است،، پاییز در این منطقه تركیبی از تابستان و زمستان است، ایام زمستان كوتاه اما سرد و خشك می‌باشد . عموماً نوروز در كنارتخته از اوایل اسفند ماه شروع و تا اول سال نو ادامه دارد . بدلیل گرمای به وجود آمده مردم جهت گذراندن سیزده بدر مجبورند به مناطق خارج منطقه مراجعه نمایند امروز برابر با ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۱ هوا مانند گرمای تابستان نشان داده می شود

اماكن دیدنی كنارتخته

كاروانسرای قدیمی :ای كه در بازار قدیم و پشت حسینیه سیدالشهدا واقع شده كه قدمتش به دوره ی صفویه بر می گردد. آب انبار :كه در كنار حسینیه سیدالشهدا قرار داشت.

 

-gNZTXagfVW

شهر كُنارتَخته-2umGHF8Lal