ریپورتاژ آگهی
دیدنی های آزادشهر

دیدنی های آزادشهر

آزادشهر یكی از شهرهای استان گلستان است، این شهر از شمال به شهرستان گنبد كاووس، از شرق به شهرستان مینودشت، از غرب به شهرستان رامیان و از جنوب به استان سمنان و شهرستان شاهرود منتهی می شود.
  • 1402/10/14
  • استان : گلستان
  • شهر : آزادشهر
  • دسته : مناطق تفریحی ایران
آدرس : از شهرهای استان گلستان
تلفن : 66059000-021

دیدنی های آزادشهر

آزاد شهر یكی از شهرهای استان گلستان است، این شهر از شمال به شهرستان گنبد كاووس، از شرق به شهرستان مینودشت، از غرب به شهرستان رامیان و از جنوب به استان سمنان و شهرستان شاهرود منتهی می شود. قدیمی‌ترین نام این شهر قبل از شكل ‌گیری یورونجل به معنای علف‌های هرز بود، چون رویش علف‌های هرز در این منطقه ی جنگلی رشدی فوق العاده ای داشتند. نام های بعدی این شهر قره تیكان و شاه پسند بود. دشت شاه ‌پسند در گذر سده‌ها و هزاره های گذشته محل استقرار گروه‌ها و اقوام مختلفی بوده ‌است، آثار و بقایای مكان های باستانی كه به صورت پراكنده در اطراف این شهر دیده می شوند، حكایت گر آن دوره ها می باشند. در ادامه همراه توریسم  باشید تا با دیدنی های آزادشهر بیشتر آشنا شوید.

پل غزنوی آزادشهر

پل غزنوی، در روستایی با همین نام در بخش چشمه‌ ساران آزادشهر، یكی از جاذبه‌های تاریخی این شهر است. ساكنین غزنوی در سال ۱۲۸۸ به این شهر مهاجرت و آنجا را به آبادی تبدیل كرده‌اند. ساختمان پل در كنار رود و طبیعت سرسبز اطرافش محیطی زیبا برای ثبت خاطرات سفر به آزادشهر است. یكی دیگر از آثار تاریخی نزدیك به پل غزنوی قزقلعه است كه در روستای كاشیدار قرار دارد. این دژ با كاربری  دفاعی و روی ارتفاعات روستا ساخته شده است.

دیدنی های آزادشهر-NyzI7nAyYu

پارك جنگلی سوجاق

تفرجگاه جنگلی سوجاق در مسیر جاده جنگلی بن قلعه ، قرار گرفته است كه چشمه های فراوان ، درختان تنومند و سر به فلك كشیده این منطقه را به تفرجگاهی بكر و دیدنی بدل كرده است.

دیدنی های آزادشهر-zN2tGI5C26

زیتون تپه آزادشهر

زیتون تپه در نزدیكی و تقریبا چسبیده به شهر آزادشهر در استان زیبای گلستان است . تپه ای با ارتفاع نسبتا كوتاه كه با پیاده روی حدود 20 دقیقه تا نیم ساعت به طول می انجامد تا به بالای آن برسیم ولی در بالا تمام شهر آزاد شهر و راه منتهی به گنبد و گرگان دیده می شود و زیبایی خاصی دارد.

دیدنی های آزادشهر-nXLcSp84RF

زیارتگاه آق امام

این زیارتگاه بر قله ی كوه آق امام و در ۶ كیلومتری ضلع شمالی شهرستان آزادشهر واقع شده است و متعلق است به حضرت محمد ابن زید ابن اسماعیل ابن حسن بن علی بن ابیطالب ( ع ) كه با بردارش حسن معروف به ‹‹ داعی كبیر ›› در سال ۲۵۰ هـ . ق سلسله ی زیدیه علویان را در طبرستان ( مازندران ) فعلی تشكیل دادند.

دیدنی های آزادشهر-Apg7jHDIGR

روستای فارسیان شهرستان آزادشهر

روستای فارسیان یكی از منطقه های نمونه گردشگری آزادشهر است. این روستای كوهستانی آب و هوایی معتدل دارد و در تابستان برای ییلاق بسیار مناسب است. بافت سنتی روستا، چشمه های ایشی، چنار و دیو، گورستان تاریخی و آسیاب از جاذبه های دیدنی روستای فارسیان اند.

دیدنی های آزادشهر-BHgnartGRG

آبشار كوهمیان

كوهمیان در گویش محلی به معنی در میان كوه است. روستای كوهمیان از توابع آزادشهر است كه طبیعتی زیبا و كوهستانی دارد. این روستا در كوهپایه بخشی از رشته كوه البرز قرار گرفته است. آبشار گل سنگی كوهمیان یكی از جاذبه های تماشایی این روستا است. حوض آبشار در روزهای گرم سال محیط مناسبی برای آب تنی و بازی كودكان است.

دیدنی های آزادشهر-wKnmqFObK4

موزه ی مردم شناسی آزاد شهر

این موزه بخش های مختلفی دارد كه از میان آن ها می توان به بخش های معرفی البسه و ابزارهای سنتی مردم بومی و محلی، مشاغل بومی و سنتی، آداب و رسوم محلی( جشن ها، بازی های محلی و مراسم عزاداری) و ظروف سنتی اشاره كرد. این موزه در خیابان شهید بهشتی آزاد شهر قرار دارد.

دیدنی های آزادشهر-iBVwHMSA0R