ریپورتاژ آگهی
جاهای دیدنی تایباد

جاهای دیدنی تایباد

ایْباد از شهرهای كهن استان خراسان و مركز شهرستان تایباد است اكنون در غرب استان خراسان رضوی در نزدیكی مرز ایران و افغانستان قرار دارد
  • 1402/09/11
  • استان : خراسان رضوي
  • شهر : تايباد
  • دسته : مناطق تفریحی ایران
آدرس : از شهرهای استان خراسان رضوی
تلفن : 66059000-021

جاهای دیدنی تایباد

تایْباد از شهرهای كهن استان خراسان و مركز شهرستان تایباد است اكنون در غرب استان خراسان رضوی در نزدیكی مرز ایران و افغانستان قرار دارد.این شهر در ۶۰ كیلومتری جنوب تربت جام و ۲۲۵ كیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع شده‌است.شهر تایباد با سابقه و قدمت طولانی خود و دارا بودن آثار و بناهای تاریخی از جمله شهرهای كهن ایران به حساب می‌آید. این شهر در مسیر ارتباطی تربت جام، فریمان، سنگان، خواف، تربت حیدریه به مشهد متصل می‌شود.محدوده شهرستان تایباددر سالیان گذشته شاهد پیش آمدها و حوادث تاریخی فراوان بوده‌است. از جمله حوادث مهم گذشته حمله قوم مغول، اسكندر، عرب‌ها، تاتارها، تركمن‌ها به این منطقه بوده‌است. در گوشه و كنار این شهر و روستاهای اطراف این شهرستان تركیبی از تیره‌های تیموری، جلالی، یوسفی، یعقوبی، یحیایی و رسولی وجود دارد.  در ادامه همراه ایران توریست باشید تا با جاهای دیدنی تایباد بیشتر آشنا شوید.

مزار مولانا زین الدین ابوبكر تایبادی

مهمترین شاخص تاریخی شهر تایباد ایوانی رفیع و مزین به كاشیكاری و كتیبه های زیباست كه امروزه در كنار گورستان قدیمی شهر در خیابان مولانای غربی واقع است و موید ارادت و توجه به شخصیت عرفانی مولانا زین الدین ابوبكر تایبادی از مشایخ صوفیه و عرفای سده هشتم هجری است.مدفن مولانا زین الدین ابوبكر در میان محوطه این مجموعه تاریخی قرار دارد كه درخت پسته كهنسالی سایه های خود را بر آن گسترده است.در مجاورت آن نیز مسجد و ایوانی زیبا به انضمام دو حجره دو طرفه در طرفین و با فضای داخلی به صورت شاه نشین صلابت خاصی به این مجموعه بخشیده است.از ویژگیهای مهم این بنا كتیبه آجری بر زمینه كاشی فیروزه ای ایوان به خط ثلث به قلم جلال الدین محمدبن جعفر است.معماری بنا در سال 848هجری قمری به پایان رسیده و بانی آن ‘پیر احمد خوافی’ وزیر بادرایت شاهرخ تیموری بوده است.در ابتدای ورود به مجموعه، آب انباری وجود دارد كه ساختار معماری آن بدون پاشیر است و با رشته پلكان به صورت مستقیم به داخل مخزن منتهی می شود.بنایی واقع در میانه گورستان مجاور این مكان نیز منسوب به آرامگاه شیخ علی پدر زین الدین ابوبكر است.

جاهای دیدنی تایباد-jLC0HjwbpZ

غیاثیه شاهرخ

مدرسه خرگرد از ابنیه قرن نهم هجری قمری است كه در روستای خرگرد خواف‌ واقع شده و در سال ۸۴۸ هجری قمری احداث شده است. بانی مدرسه خواجه غیاث‌الدین پیراحمد خوافی‌وزیر سلطان شاهرخ بهادر تیموری است و معماران آن استاد قوام‌الدین و غیاث‌الدین شیرازی بوده‌اند. این‌ مدرسه چهارگوش چهار ایوان دارد و شامل ۳۲ حجره فوقانی و تحتانی است و صحن و حجره‌های آن دو طبقه است.

جاهای دیدنی تایباد-ifUB0VAV8N

میل آجری كرات

میل آجری كرات از آثار دوران سلجوقی است و در سر راه كاروان‌ها قرار داشته كه از ایالات قهستان به سمت شرق در حركت بوده اند و این میل علامتی برای راهنمایی كاروان‌ها و مسافران تجاری و بازرگانی بوده است. شكل ظاهری مطّبق این مناره، با دیگر مناره‌ها مقداری تفاوت دارد و بسیار شبیه مناره جام در شرق شهر هرات است. میل كرات دارای ۲۵ متر ارتفاع و ۲۰ متر محیط قاعده است و دارای ساختار دو قسمتی می‌باشد، به طوری كه بخش تحتانی ۸ ضلعی و بخش فوقانی آن استوانه است.قسمت‌های فوقانی میل كرات با ارتفاع حدود ۱۰ متر به شكل استوانه است كه قدری كج شده است. آجر كاری و نقوش هندسی آجری هنوز روی این میل مشخص است.

جاهای دیدنی تایباد-a7ImKIySaJ

رباط عباس آباد

این رباط تاریخی در فاسله ۲۸ كیلومتری شمال غربی شهر تایباد و بر كناره راه قدیمی این شهر به تربت جام قرار دارد. بنای مزبور مشتمل بر دو حیاط،به انضمام ایوان، ایوانچه، اتاقكهاو آب انبار می باشد و بقایای معماری آن حكایت از گذشته ای با عظمت در سایه امنیت دارد. فضای داخلی اتاق ها در عین سادگی مكان مناسبی برای اقامت كاروانیان و مسافران خسته از راه بوده است. از دیگر ویژگی های این رباط وجود عنصر تدافعی (سنگ انداز) در بخش فوقانی ورودی آن است و در مجموع بنای آن از یادگارهای معماری دوره صفوی است.

جاهای دیدنی تایباد-bs3EI0gkM5

رباط سنگی

بقایای این رباط سنگی كه به فاصله كمی از میل تاریخی كرات و آن سوی جاده تایباد به خواف قرار دارد ،در گذشته توقفگاه كاروانیان و مسافران این ناحیه بوده است. قرائن معماری و آوارهای باقی مانده از رباط نشان می دهد ورودی بنا دارای طاقی سرپوشیده است كه به حیاط مركزی آن منتهی می گردد و آبگیری سنگی نیز برای تامین آب مصرفی كاروانیان و احشام در آن تعبیه شده بود . سفالهای پراكنده پیرامون این رباط سنگی موید بنیان اثر در دوره سلجوقی و استفاده از آن تا دوران تیموری است.

جاهای دیدنی تایباد-ngUowHfQth

آرامگاه خواجه عبدالله

شیخ‌الاسلام ابواسماعیل عبدالله بن ابی‌منصور محمد معروف به «پیر هرات» و «پیر انصار» و «خواجه عبدالله انصاری» و «انصاری هروی»، دانشمند و عارف بود.وی از اعقاب ابوایوب انصاری است كه صحابه پیغمبر بود. مادرش از مردم بلخ بود و عبدالله خود در هرات متولد شد و از كودكی زبانی گویا و طبعی توانا داشت چنانكه شعر فارسی و عربی را نیكو می‌سرود و در جوانی در علوم ادبی و دینی و حفظ اشعار عرب مشهور بود و مخصوصاً در حدیث قوی بود و امالی بسیار داشت و در فقه روش امام حنبل را پیروی می‌كرد.

جاهای دیدنی تایباد-RshGzORDeq

شهر تاریخی مالین

تپه های مشرف بر شهر باخرز واقع در ۵۰ كیلومتری شمال غربی تایباد حكایت گر وجود شهری بزرگ، آباد و پر رونق در صدر اسلام است.این مكان كه روزگاری به شهر مالین مشهور بود در داخل حصاری دایره شكل قرار داشته و محل كهن دژ آن امروزه به صورت تپه ای مرتفع دیده می شود.بنا بر منابع و متون كهن مالین روزگاری كرسی باخرز قدیم و در سده چهارم هجری شهری آباد بود و غله و پارچه فراوان از آن ناحیه صادر می شد. این شهر در اوایل سده هفتم هجری ۱۶۰ آبادی داشته است.

جاهای دیدنی تایباد-0xLJLTn1lV

روستای پشته

این روستا در فاصله ۵۰ كیلومتری غرب تایباد و ۲۵ كیلومتری كرات و در محدوده بخش مركزی تایباد در میان كوههای باخرز واقع گردیده است. طبیعت بكر و كوهستانی و شكل معماری روستا كه در دامنه كوه قرار گرفته و خانه های روستایی به صورت پلكانی از دامنه كوه به سمت قله ی كوه ساخته شده اند كه بدین شكل مهمترین جاذبه ی گردشگری روستا را بوجود آورده اند.

جاهای دیدنی تایباد-JZ7ff56r2d

تنگل و بند استای تایباد

تنگل و بند استای منطقه‌ای كوهستانی در شهر تایباد است كه از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی این شهر به‌شمار می‌آید. تنگل دره‌ای زیبا و سرسبز است كه از درختان میوه وحشی پوشیده شده. بند استای آبگیری چشم‌نواز است كه زیبایی منطقه را چند‌برابر كرده. قلعه سنگی و مسجد جامع روستای استای از جاذبه‌های دیدنی نزدیك به این منطقه‌اند.

جاهای دیدنی تایباد-Idduw5SVOw

سوغات و ره آورد سفر

سوغات و ره آورد سفر تایباد بافته هایی از پارچه های نخی است كه به شكل انواع حوله در بازار شهر به همراه  لباس های محلی به فروش می رسد. تایباد به سبب  داشتن سفره گسترده آب هایزیر زمینی از كشاورزی قابل توجهی برخوردار است؛ اما مهمترین محصول این شهرستان خربز تایباد است كه شیرینی آن زبانزد خاص وعام می باشد.

جاهای دیدنی تایباد-NKvqz3Ib9b