ریپورتاژ آگهی
جاهای دیدنی بوشهر ، لذت سفر به جنوب ایران

جاهای دیدنی بوشهر ، لذت سفر به جنوب ایران

بوشهر از شهرهای بندری ایران و مركز استان بوشهر است كه در حاشیه‌ی شمالی خلیج فارس واقع شده است. بندر بوشهر یك شبه جزیره است كه از سه جهت به آب‌های خلیج فارس و از یك جهت به خشكی متصل شده است.
  • 1402/08/02
  • استان : بوشهر
  • شهر : بوشهر
  • دسته : مناطق توریستی ایران
آدرس : بوشهر
تلفن : 66059000-021

بوشهر از شهرهای بندری ایران و مركز استان بوشهر است كه در حاشیه‌ی شمالی خلیج فارس واقع شده است. بندر بوشهر یك شبه جزیره است كه از سه جهت به آب‌های خلیج فارس و از یك جهت به خشكی متصل شده است. سواحل بكر، كوه‌های زیبا، نخلستان‌های سرسبز، آثار فرهنگی و بناهای تاریخی از جاهای دیدنی بوشهر است كه از دیدن آن‌ها لذت خواهید برد.

۱- عمارت ملك ؛ خانه ثروتمندترین مرد بوشهر

عمارت ملك كه در فاصله‌ی شش كیلومتری بوشهر واقع شده است، یكی از بناهای تاریخی این شهر است كه در دوران قاجار ساخته شده و قدمت آن به ۱۰۰ سال می‌رسد. صاحب این عمارت، یكی از تجار و بازرگانان معروف و ثروتمند بوشهر به نامِ «محمد مهدی ملك التجار» بود.

جاهای دیدنی بوشهر ، لذت سفر به جنوب ایران-H0lGpv44T8
این بنا كه توسط معماران فرانسوی و به سبكِ ساختمان‌‌های قدیمی در خلیج فارس به نام «بنگله» و با مصالح بومی ساخته شده، در واقع یك مجموعه‌ی ساختمانی با بخش‌های مختلفی همچون سالن ملاقات‌های رسمی در طبقه‌ی پایین، سالن ضیافت‌ها و مهمانی‌های خصوصی در طبقه‌ی بالا، بارو، شاه‌نشین و اتاق‌ها و ایوان‌های مختلف و نیز حیاط‌های تو در تو است. این عمارت در سال‌های بعد پس از تسخیر توسط انگلیسی‌ها، به مقر نظامی تبدیل شد.

 

جاهای دیدنی بوشهر ، لذت سفر به جنوب ایران-zPh2OnSvQj

در اواخر سلطنت رضا شاه از این بنا به عنوان خوابگاه نظامی استفاده می‌شده است. چنانچه در حال آماده‌سازی مقدمات سفر خود برای رفتن به بوشهر هستید؛ پیشنهاد می‌كنیم كه بازدید از این عمارتِ تاریخی زیبا را حتما در برنامه‌ی سفر خود قرار دهید.

اطلاعات بازدید از عمارت ملك : 

آدرس عمارت ملك بوشهر : بوشهر، خیابان ماهینی

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

۲- عمارت گلشن ؛ خانه‌ای با اتاق‌های پنج در

عمارت گلشن یكی از بناهای تاریخی دوره‌ی قاجار است كه در یكی از محله‌های قدیمی به نام محله‌ی بهبهانی واقع شده است. این بنا كه حدود ۱۷۰ سال پیش و به سبك معماری «بیت میلانی» ساخته شده است، یكی از جاهای دیدنی بوشهر و از جاذبه‌های گردشگری آن محسوب می‌شود كه در نوع خود منحصربه‌فرد است. پیشنهاد می‌‌كنیم در سفر خود حتما به آن سر بزنید.

جاهای دیدنی بوشهر ، لذت سفر به جنوب ایران-h4rbAOCat3

عمارت گلشن دارای سه طبقه است كه طبقه‌ی اول شامل آشپزخانه، آب انبار، محل اقامت خدمه، حمام و دستشویی بود و طبقات دوم و سوم نیز جهت سكونت، پذیرایی از مهمانان و انجام امور تجاری و بازرگانی مورد استفاده قرار می‌گرفت. در این عمارت چهار پله‌ی مارپیچی به سمت پشت‌بام وجود دارد. یك حیاط در مركز این عمارت قرار دارد و اتاق‌های اطراف این حیاط با درهای چوبی زیبایی به هم مرتبط می‌شوند. اكثر این اتاق‌ها  پنج در دارند. صاحب این عمارت مسكونی- تجاری تاجر معروفی به نام گلشن بود. بعدها این عمارت توسط تاجر بوشهری دیگری به نام محمدرضا كازرونی خریداری گردید و در حال حاضر در اختیار میراث فرهنگی و گردشگری قرار دارد.

اطلاعات بازدید از عمارت گلشن بوشهر : 

آدرس عمارت گلشن بوشهر : بوشهر، خیابان خلیج فارس

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

۳- كوه نمكی جاشك از خاص‌ترین جاهای دیدنی بوشهر

كوه نمكی یا گنبد نمكی جاشك كه در فاصله‌ی ۱۴۴ كیلومتری بندر بوشهر و در حد فاصل دو شهرستان دشتی و دیر واقع شده است، یكی از زیباترین و در عین حال فعال‌ترین كوه‌های نمكی در ایران و خاورمیانه است. رنگ سفید نمك‌های این كوه منظره‌ی بسیار زیبا شبیه به یك كوه برفی ایجاد می‌كند. در این كوه پدیده‌های منحصربه‌فردی وجود دارد كه آن را به یكی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی بوشهر برای گردشگران‌ است.

جاهای دیدنی بوشهر ، لذت سفر به جنوب ایران-WMo4fIi0oy

اگر عاشق طبیعت هستید بازدید از این مكان را از دست ندهید. از جمله‌ی این پدیده‌ها می‌توان به یخچال‌های نمكی در كناره‌های گنبد‌؛ آبشارهای زیبای نمكی كه در مسیر طبیعی جریان آب گنبد به وجود آمده‌اند؛ غارهای نمكی كه بر اثر حل شدن رسوبات نمكی ایجاد شده و در درون آن‌ها قندیل‌ها و بلورهای زیبای نمكی خودنمایی می‌كند؛ پدیده‌ی تماشایی فرسایش پنجه‌ای كه بر اثر فرسایش آبی نمك ایجاد شده؛ پدیده‌ی تخت دیو كه به دلیل تفاوت در میزان فرسایش‌پذیری به صورت ستون‌هایی در بین نمك‌های گنبد ایجاد شده است‌؛ و كانی‌ها و بلورهای نمكی به رنگ‌های قرمز، قهوه‌ای، سفید، مشكی، نارنجی و زرد اشاره نمود.

اطلاعات بازدید از كوه نمكی جاشك : 

آدرس كوه نمكی جاشك : بوشهر، ۶۴ كیلومتری جنوب شهر خورموج

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

۴- گور دختر ؛ آرامگاه دختران ایران زمین

گور دختر یك آرامگاه سنگی است كه در شهرستان دشتستان در استان بوشهر واقع شده است. ساخت این آرامگاه به زمان هخامشیان برمی‌گردد. بسیار شبیه به مقبره‌ی كوروش، اما كوچكتر از آن است. این بنا از تخته‌سنگ‌های بزرگ و به شكل مستطیل ساخته شده؛ تخت سنگ‌ها به صورت كاملا ابتدایی برش داده شده‌ و به وسیله‌ی بست‌های فلزی توكار به یكدیگر متصل شده‌اند. مانند دیگر بناهای زمان هخامنشیان، در ساخت این مقبره نیز از هیچ ملاتی استفاده نشده است.

جاهای دیدنی بوشهر ، لذت سفر به جنوب ایران-b9YkEdXfez

در مورد این آرامگاه نظرات متعددی وجود دارد. آرامگاه مادر كوروش یا آتوسا، ماندانا، خواهر كوروش، دختر كوروش و… از جمله حدس‌ها و گمانه‌زنی‌هایی‌ست كه در مورد این بنا وجود دارد. این آرامگاهِ چند هزار ساله یكی از نقاط جالب گردشگری در بوشهر است كه می‌توانید از دیدن آن لذت ببرید.

اطلاعات بازدید از گور دختر بوشهر : 

آدرس گور دختر بوشهر : بوشهر، جاده پهنا پهن، نزدیك مرز بین استان فارس و بوشهر، جاده تنگه ارم، گور دختر

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

۵- قلعه نصوری ؛ عصری از سنگ و گچ

قلعه‌ی تاریخی نصوری در شهرستان كنگان و در شهری به نام بندر طاهری (بندر سیراف) در استان بوشهر واقع شده است. این قلعه یكی از بهترین جاهای دیدنی بوشهر است كه حدود ۱۸۰ سال پیش و در اوایل دوران قاجار، به دستور شیخ جبار نصوری ساخته شد و با نام «قلعه‌ی شیخ» نیز شناخته می‌شود. در ساخت قلعه از سنگ‌های بزرگ و گل و گچ استفاده شده‌ است. دارای یك در بزرگ چوبی و كنده‌كاری شده در ورودی است. پس از در ورودی، یك هشتی وجود دارد كه با گذشتن از آن وارد حیاط بیرونی می‌شوید و از آنجا به بخش‌های مختلف قلعه دسترسی خواهید داشت. از دیگر ویژگی‌های این قلعه، گچ‌بری‌های زیبا به شكل پرندگان، گل و شاخه و برگ و نقش‌های دیگر است كه بر جذابیت آن می‌افزاید.

اطلاعات بازدید از قلعه نصوری بوشهر : 

آدرس قلعه نصوری بوشهر : استان بوشهر، بندر سیراف، كوچه نصوری

ساعت بازدید: ۸ تا ۱۸

هزینه بازدید: رایگان

جاهای دیدنی بوشهر ، لذت سفر به جنوب ایران-JXPXkhalJe

۶- كوه پَدری (پردیس) جم ؛ زادگاه غسل تعمیدِ پدرِ جمشید پیشدادی

كوه پَدری یا پردیس در شهرستان جم در استان بوشهر قرار دارد. این كوه از دور به شكل یك پوزه است. افسانه‌ها، باورها و روایات مختلفی در میان مردم محلیِ ناحیه‌ی جم، در مورد این كوه كه یكی از جاهای دیدنی بوشهر است، وجود دارد. از جمله اینكه، آتشكده‌ای كه در قله‌ی این كوه قرار دارد، زادگاه و مكان غسل تعمیدِ پدرِ جمشید پیشدادی (از پادشاهان اساطیری ایرانی) است و یا اینكه وجود دیوارهای بزرگ و صیقل‌یافته‌ در بخش‌های مختلف كوه‌هایِ ناحیه‌ی جم، كه به زبان بومی به آن چرم آینه می‌گویند و پیدا شدن تكه‌های كوچكی از شیشه‌ی سیاه در زیر این چرم آینه‌ها، تصدیقی بر فرضیه‌ی پادشاهی جمشید در این ناحیه است.

جاهای دیدنی بوشهر ، لذت سفر به جنوب ایران-OEJlinCahC

بر اساس نشانه‌های موجود در این آتشكده، این باور وجود دارد كه كوه پدری از اولین مكان‌هایی بوده كه در آن نفت سوزانده شده است. گذشته از این افسانه‌ها، روایات و باورها؛ آنچه توسط محققان تصدیق می‌شود آن است كه این كوه سالیان طولانی مكانی برای زندگی بوده است. آثار خانه‌ها و سازه‌های مختلف در كوه موجود است و حتی می‌توان آن را به دوران اساطیری نیز نسبت داد. همچنین این كوه به دلیل اشراف بر خلیج فارس، در زمان هخامنشیان، ساسانیان و آل بویه از اهمیت به سزایی برخوردار بوده است. این منطقه علاوه بر سابقه‌ی تاریخی، در شمار نواحی خوش آب و هوای جنوب ایران قرار دارد كه می‌توانید در كنار بازدید از این ناحیه‌ی باستانی، از آب و هوای خوب آن نیز بهره‌مند شوید.

اطلاعات بازدید از كوه پردیس بوشهر : 

آدرس كوه پردیس بوشهر : بوشهر، جاده جم- سیراف

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

۷- خلیج نایبند ؛ سرزمینی دور از هیاهو و بكر

جاهای دیدنی بوشهر ، لذت سفر به جنوب ایران-kRA7WzTwYq

خلیج نایبند به بخشی از آب‌های خلیج فارس گفته می‌شود كه بین نخل تقی، عسلویه، بید خون و هاله قرار گرفته است. این خلیج دارای سواحل خوش‌رنگ، زلال و بسیار زیباست. خلیج نایبند، هم سواحل ماسه‌ای و هم سواحل صخره‌ای دارد كه ارتفاع این صخره‌ها بین ۱ تا ۱۰ متر است. نیز بكر بودن این سواحل  و سكوتی كه در آن حكمفرماست، آرامش عمیقی را برایتان به ارمغان خواهد آورد و می‌توانید ساعاتی را به دور از هیاهو و سر و صدا در سواحل این خلیج بگذرانید. این منطقه همچنین با پوشش گیاهی زیبا و تنوع جانوری بی نظیری كه دارد یكی از زیباترین جاهای دیدنی بوشهر است كه حتماً از بودن در آن لذت خواهید برد.

اطلاعات بازدید ازخلیج نایبند: 

آدرس خلیج نایبند : بوشهر، بزرگراه عسلویه – بندر كنگان

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

۸- ساحل ریشهر ؛ همان لیان ایلامی

ریشهر نام ناحیه‌ای باستانی در ساحل خلیج فارس است كه در فاصله‌ی هشت كیلومتری از بوشهر واقع شده است. این منطقه دارای تاریخی بسیار كهن است. براساس اشیاء، بناها و كتیبه‌های كشف شده در این ناحیه، گفته می‌شود كه قدمت آن به هزاره‌ی سوم تا هزاره‌ی اول پیش از میلاد می‌رسد.

جاهای دیدنی بوشهر ، لذت سفر به جنوب ایران-0lTj3PVDkW

آجر نوشته‌های ایلامی نشان می‌دهد كه این منطقه در آن زمان «لیان» نامیده می‌شده و یكی از بخش‌های مهم ارتباطی بین تمدن‌های شرقی و غربی به شمار می‌رفته است. علاوه بر جذابیت تاریخی ریشهر، وجود ساحل شنی و عمقِ كمِ آب باعث می‌شود كه بتوانید در این منطقه‌ی زیبا، شنا و استراحت كنید، به تماشای غروب زیبای خورشید بنشینید و از سفر خود نهایت استفاده را ببرید.

اطلاعات بازدید ازساحل ریشهر : 

آدرس ساحل ریشهر : بوشهر، جاده سبز آباد، منطقه ریشهر، بلوار ساحلی، پارك ساحلی ریشهر

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

۹- مسجد جامع بردستان

جاهای دیدنی بوشهر ، لذت سفر به جنوب ایران-5oYwZ9IN33

مسجد جامع بردستان بوشهر یكی از اولین مساجدی به شمار می‌آید كه در این شهر زیبا، گرم و باصفا ساخته شده است. جالب است بدانید كه براساس تحقیقات انجام شده، قدمت مسجد جامع بردستان كه یكی از جاهای دیدنی مهم بوشهر محسوب می‌شود، به قرون ابتدایی اسلام باز می‌گردد. با این تفاسیر، می‌توان گفت كه این مسجد حداقل حدود هزار سال عمر دارد. ظاهر این مسجد آسیب بسیار زیادی دیده و همانند گذشته زیبا و دلفریب نیست. اما با این حال، نسبت به یك بنای هزار ساله، در برابر تاریخ بسیار خوب مقاومت كرده. این مسجد دارای معماری ایرانی–اسلامی است و گچبری‌های بسیار زیبایی دارد. در سفر به بوشهر حتما به این مسجد سری بزنید تا با تاریخ این مرز و بوم بیشتر آشنا شوید.

اطلاعات بازدید از مسجد جامع بردستان : 

آدرس مسجد جامع بردستان : بوشهر، به سمت بندر صیادی دیر، نبش جاده سادات محله، محله بردستان، مسجد جامع بردستان

زمان بازدید: هم زمان با ساعات نماز

هزینه بازدید: رایگان

۱۰- قلعه خورموج دشتی

 

جاهای دیدنی بوشهر ، لذت سفر به جنوب ایران-vYChvk55Yh

قلعه خورموج دشتی یكی از جاهای دیدنی بوشهر محسوب می‌شود كه در گذر تاریخ به دست فراموشی سپرده شده است. این قلعه زیبا كه در شهرستان دشتی واقع شده، ظاهری شبیه به قلعه‌های دوره سلجوقی و ساسانی دارد. اما جالب است بدانید كه معماران برتر دوره قاجار، این بنا را بر اساس معماری آن دوران طراحی كرده‌اند. با وجود اینكه قلعه خورموج در حدود ۱۵۰ سال قدمت دارد، اما از آن همه عظمت و جلال، تنها یك برج سه طبقه باقی مانده است. متاسفانه در دوران پهلوی اول، ارتش این بنا را تصرف كرد و در این زمان آسیب زیادی به آن وارد شد. تیر آخر را هم شهرداری موقت منطقه به این قلعه وارد كرد و برای ساخت ساختمان جدید شهرداری، آن را به صورت كامل تخریب نمود. امروزه از آن همه زیبایی و عظمت، یك برج سه طبقه باقی مانده كه مورد توجه بسیاری از گردشگران واقع می‌شود. شما نیز در سفر خود به بوشهر می‌توانید از این برج بازدید كنید و كنار آن یك عكس یادگاری بگیرید.

اطلاعات بازدید از قلعه خورموج دشتی :  

آدرس قلعه خورموج دشتی : بوشهر، خورموج، شهرستان دشتی، خیابان شهید مطهری

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

۱۱- قبر جنرال

جاهای دیدنی بوشهر ، لذت سفر به جنوب ایران-XUbTPc6vzx

شاید با دیدن قبر جنرال كه یكی از جاهای دیدنی بوشهر محسوب می‌شود، تصور كنید كه این بنا چیزی جز یك برج آجری بسیار كوتاه و فرسوده نیست. اما این قبر یك آرامگاه به سبك «آبلیسك» است كه قدمت آن به دوران قاجار و حمله انگلیس‌ها به ایران باز می‌گردد. در آن دوران، ایران مورد تاخت و تاز انگلیس‌ها قرار گرفت. اما بومیان با غیرت جنوب ایران، از خاك كشور دفاع كردند و بسیاری از سربازان انگلیسی را به هلاكت رساندند. پس از اینكه یكی از جنرال‌های انگلیسی به دست مردم بوشهر كشته شد، برای او یك مقبره ساختند. پس از خروج انگلیسی‌ها از ایران، مردم این مقبره را به نشان پیروزی خود نگه داشتند. امروزه این قبر تبدیل به یكی از جاهای دیدنی بوشهر شده و گردشگران كنار آن عكس یادگاری می‌گیرند تا به یاد داشته باشند كه هیچ كس نمی‌تواند به این خاك تجاوز كند.

اطلاعات بازدید از قبر جنرال : 

آدرس قبر جنرال : بوشهر، خیابان امام خمینی، خیابان توحید

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

۱۲- موزه رئیسعلی دلواری

جاهای دیدنی بوشهر ، لذت سفر به جنوب ایران-ccLJOB9BXb

رئیسعلی دلواری یكی از جنگجویان تنگستانی بود كه به آزادی ایران از دست اشغال‌گران انگلیسی كمك كرد. امروزه، خانه رئیسعلی دلواری تبدیل به موزه شده تا همه از رشادت‌های مردم این مرز و بوم و فرهنگ بومیان منطقه بوشهر آگاه شوند. ساختمان این موزه كه به دوران قاجار باز می‌گردد، بارها و بارها بازسازی شده و امروزه یكی از مهم‌ترین جاهای دیدنی بوشهر محسوب می‌شود. از همان لحظه كه پای خود را به موزه رئیسعلی دلواری می‌گذارید، حال و هوای دوران جنگ جهانی اول و زمان اشغال ایران به دست انگلیس‌ها را به خود خواهید گرفت. سلاح‌های زنگ‌زده‌ای كه به همان دوران باز می‌گردند، در ویترین‌های شیشه‌ای قرار گرفته‌اند و برای بسیاری از بازدیدكنندگان جذابیت زیادی دارند. در این موزه شما می‌توانید حتی وصیت‌نامه رئیسعلی دلواری را مشاهده كنید. بازدید از این موزه حین سفر به بوشهر شدیدا توصیه می‌شود زیرا با این كار با تاریخ و فرهنگ مردم باغیرت جنوب كشور بیشتر آشنا خواهید شد.

اطلاعات بازدید از موزه رئیسعلی دلواری : 

آدرس موزه رئیسعلی دلواری : بوشهر، خیابان دلوار

شماره تماس: ۰۷۷۳۵۲۳۲۸۳۴

ساعت بازدید: ۸ -۱۲ و ۱۵-۱۸

هزینه بازدید: رایگان

۱۳- آب انبار قوام از جاهای دیدنی بوشهر

جاهای دیدنی بوشهر ، لذت سفر به جنوب ایران-vTa90XJ05b

آب انبار‌ها یكی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی مردم مناطق گرم و كویری كشور محسوب می‌شدند. در دورانی كه خبری از آب لوله كشی نبود، مردم از آب انبار به عنوان مخزن آب شرب استفاده می‌كردند. اما در بخش‌های گرمسیری كشور همانند بوشهر، ساخت آب انبار نیاز به مهندسی بسیار خاصی داشت تا آب تبخیر نشود. به همین خاطر آب انبار‌ها را در دل زمین و درون خاك می‌ساختند تا آب در خنك‌ترین حالت ممكن قرار داشته باشد. آب انبار قوام بوشهر نیز از این قاعده مستثنی نیست. قدمت این آب انبار به دوران قاجار باز می‌گردد و یكی از جاهای دیدنی بوشهر محسوب می‌شود. شما نیز بهتر است برای درك فرهنگ و سختی زندگی مردم جنوب در دوران قاجار، حتما سری به این آب انبار تاریخی بزنید. البته باید بدانید كه تنها قسمتی از این آب انبار روی زمین قرار دارد و قابل رویت است اما این تنها همانند نوك كوه یخ می‌ماند. بخش اصلی زیر خاك قرار گرفته و امروزه تبدیل به یك رستوران سنتی شده و كاملا مورد بازسازی قرار گرفته است.

اطلاعات بازدید از آب انبار قوام : 

آدرس آب انبار قوام : بوشهر، خیابان خلیج فارس

ساعت بازدید: ۱۱-۲۳

هزینه بازدید: رایگان

۱۴. دژ برازجان

جاهای دیدنی بوشهر ، لذت سفر به جنوب ایران-2RYhodLMnK

دژ برازجان یكی دیگر از جاهای دیدنی بوشهر به حساب می‌آید. این دژ را با نام كاروانسرای مشیرالملك نیز می‌شناسند. ساختمان اصلی این دژ، بنایی مستحكم و بزرگ است كه در میدان اصلی شهر برازجان قرار دارد. قدمت این كاروانسرا به دوران قاجار باز می‌گردد. دژ برازجان در سال ۱۲۵۰ خورشیدی به دست فردی با نام حاج میرزا ابوالحسن خان مشیرالملك شیرازی بنا شد. وی یكی از نیكوكاران وقت شیراز بود. او توانست این دژ را با هزینه ۴۰هزار تومان بنا كند. البته در آن دوران ۴۰هزار تومان مبلغ بسیار چشم‌گیر و بسیار زیاد بود. این دژ مجموعاً ۴ برج دارد و دارای ۶۸ اتاق است. معماری این دژ به دست فردی با نام حاج محمد شیرازی انجام شده است. خوشبختانه دژ برازجان آسیب كمی در طول تاریخ دیده است و ظاهری نسبتاً سالم دارد. پس بازدید از این آن را به سفرزونی‌های عزیز اكیداً توصیه می‌كنیم.

اطلاعات بازدید از دژ برازجان

آدرس: بوشهر، برازجان، میدان اصلی

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

۱۵. عمارت كازرونی

جاهای دیدنی بوشهر ، لذت سفر به جنوب ایران-iVw2inkOsf

عمارت كازرونی را می‌توان یكی از زیباترین جاهای دیدنی بوشهر دانست. این عمارت یكی دیگر از یادگار‌های دوران قاجار است. عمارت كازرونی در یكی از قدیمی‌ترین محلات بوشهر، یعنی محله بهبهانی قرار دارد. مالك این عمارت بزرگ فردی با نام محمدرضا كازرونی بوده است. وی یكی از تاجران به‌نام و مشهور بوشهر به حساب می‌آمد. از نظر ویژگی‌های معماری می‌توان گفت كه این عمارت دارای خواص بومی و اقلیمی است. عمارت كازرونی به دو بخش تابستانی و زمستانی تقسیم می‌شود. وجود ایوان بزرگ، یكی از مشخصه‌های مهم معماری سنتی منطقه به حساب می‌آید. خوشبختانه این خانه به‌خوبی بازسازی شده است و نام آن در فهرست آثار ملی ایران نیز به چشم می‌خورد. به همین خاطر بازدید از آن می‌تواند خاطره‌ای فراموش‌نشدنی در سفرتان باشد.

اطلاعات بازدید از عمارت كازرونی

آدرس: بوشهر، محله‌ قدیمی بهبهانی

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

۱۶. عمارت امیریه

جاهای دیدنی بوشهر ، لذت سفر به جنوب ایران-wvFujf7VwA

عمارت امیریه بوشهر یكی از مهم‌ترین جاهای دیدنی این شهر به حساب می‌آید كه آن را با نام عمارت طاهری نیز می‌شناسند. ساختمان اصلی این عمارت یك بنای ۲طبقه است كه قدمت آن نیز به دوران قاجار باز می‌گردد. در ابتدا این ساختمان را به‌عنوان بلدیه یا شهرداری بنا كردند و بعدها به موزه مردم‌شناسی این شهر تبدیل شد. این عمارت به دست حكمران كل بنادر و جزایر خلیج همیشه فارس، یعنی احمد خان دریا بیگی در سال ۱۳۱۷ احداث شد. در دوران حكومت پهلوی اول، از این ساختمان به‌عنوان بلدیه یا همان شهرداری استفاده می‌كردند. سید حسین سیادت، شهردار وقت بوشهر، در آن زمان داخل همین ساختمان به شهر خدمت می‌كرد. در حال حاضر این عمارت به موزه مردم‌شناسی بوشهر تبدیل شده است. پس با بازدید از آن می‌توانید بیشتر با فرهنگ و تاریخ مردم این شهر آشنا شوید.

اطلاعات بازدید از عمارت امیریه

آدرس: بوشهر، خیابان ساحلی، پارك خلیج فارس، محله كوتی

ساعت بازدید: ۹ صبح الی ۱۶

هزینه بازدید:  ۵هزار تومان

۱۷ . خانه قاضی بوشهر

جاهای دیدنی بوشهر ، لذت سفر به جنوب ایران-vQzXhQB3DA

خانه قاضی یكی از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی بوشهر به حساب می‌آید. همان طور كه مشاهده كردید، اكثر جاهای دیدنی این شهر به دوران قاجار تعلق دارد؛ اما خانه قاضی بوشهر متعلق به دوران زندیه است. تزئینات گچبری این خانه تاریخی دارای اشكال گل و بوته است. در كنار درب ورودی آثار مقرنس‌كاری به چشم می‌خورد. روی پنجره‌ها منبت‌كاری شده است و درون آن‌ها از شیشه‌های رنگی استفاده كرده‌اند. این خانه به خانواده قاضی تعلق دارد. شاید از دیدن فعلی كه در جمله قبل استفاده كردیم، دچار تردید شده باشید. در حقیقت این خانه نسل در نسل طی صدها سال به خانواده قاضی تعلق داشته و هنوز هم به همین خانواده تعلق دارد! خانه قاضی در فهرست آثار ملی ایران نیز به چشم می‌خورد و یكی از مهم‌ترین جاهای دیدنی بوشهر به حساب می‌آید.

اطلاعات بازدید از خانه قاضی

آدرس: بوشهر، خیابان خلیج فارس، محله بهبهانی

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

۱۸. كاخ بردك سیاه

جاهای دیدنی بوشهر ، لذت سفر به جنوب ایران-baBxUMzmIU

كاخ بردك سیاه قدیمی‌ترین اثر تاریخی در تمام بوشهر است كه ارزش تاریخی بسیار بسیار زیادی دارد. این كاخ در حقیقت همان كاخ زمستانی داریوش اول است و قدمت آن به ۲،۵۰۰ سال پیش و دوران هخامنشیان باز می‌گردد. متأسفانه آثار بسیاری از این كاخ تابستانی به جای نمانده است. با وجود این، كارشناسان توانسته‌اند تا ظاهر كاخ را تا حدود بسیاری شبیه‌سازی كنند. تالار مركزی كاخ دارای ۱۰ ستون است و شباهت بسیاری به كاخ معروف آپادانای شوش دارد. در حقیقت به همین خاطر بسیاری تصور می‌كنند كه این كاخ الگوبرداری شده از كاخ آپادانا است. طی حفاری‌های انجام شده، چندین مجسمه كه مربوط به شاهزادگان هخامنشی است، از این محوطه یافت شده است. همچنین قطعات دیگری همانند خجر زنانه، قطعات سنگین طلا و كتیبه‌ای به خط میخی و بابلی نو نیز در این منطقه یافت شده‌اند. این كاخ در ۱۲كیلومتری برازجان و بین نخلستان‌های روستای درودگان قرار دارد.

اطلاعات بازدید از كاخ بردك سیاه

آدرس: بوشهر، ۱۲ كیلومتری برازجان، روستای درودگاه

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان