محل تبلیغ شما محل تبلیغ شما
ریپورتاژ آگهی
جزیره هندورابی

جزیره هندورابی

ن جزیره سرزمینی هموار و تقریباً بدون عارضه طبیعی است.
  • 1400/11/13
  • استان : جزیره ها
  • شهر : كیش
  • دسته : مناطق توریستی ایران
آدرس : یره هندورابی با ۲۲ كیلومتر مربع مساحت در فاصلۀ ۳۲۵ كیلومتری بندر‌عباس و ۱۳۳ كیلومتری بندر‌لنگه و در حد فاصل بین دو جزیرۀ كیش و لاوان قرار گرفته است.
تلفن : 66059000-021

این جزیره در موقعیت جغرافیایی N264042 E533802 قرار گرفته است. جزیره هندورابی با ۲۲ كیلومتر مربع مساحت در فاصلۀ ۳۲۵ كیلومتری بندر‌عباس و ۱۳۳ كیلومتری بندر‌لنگه و در حد فاصل بین دو جزیرۀ كیش و لاوان قرار گرفته است.
این جزیره سرزمینی هموار و تقریباً بدون عارضه طبیعی است. بلند ترین نقطه آن بیست و یك متر و بزرگ ترین قطر آن هفت و نیم كیلومتر است. این جزیره از یك رشته ارتفاعات كوتاه پوشیده است و كرانه های شمالی و شرقی آن با شیب ملایمی به دریا منتهی می شوند. اما كرانه های غربی هندورابی كاملا صخره ای و بلند می باشد . مجاورت با دریا، اغلب موجب بالا رفتن میزان رطوبت و شرجی شدن هوا در این جزیره می شود .با این حال در تمام كرانه‌های خلیج‌فارس، همجواری با دریا،تأثیر چندانی بر میزان بارش این نواحی ندارد . فعالیت اقتصادی اكثراهالی بومی كه در شمال جزیره هندورابی زندگی می كنند، صید وماهی گیری است و خوشبختانه هیچگونه فعالیت صنعتی یا بهره برداری از معادن و منابع زیرزمینی درهندورابی وجود ندارد . ‏محیط زیست جزیره به دلیل بسته بودن آن محدود است و موجوداتی از قبیل انواع پرندگان كوچك مهاجری نظیر باز و شاهین و انواع كمی از خزندگان و موش صحرایی در آنجا یافت می شود. منابع تامین آب جزیره بسیار محدود و كم است و آب مصرفی آن از طریق چاه یا آب انبار تامین میشود .

تراكم مرجان ها در سواحل شمالی جزیره بیشتر بوده اما سایت های غواصی جنوب این جزیره عمیق تر است. ‏منطقه مرجانی هندورابی زیستگاه بسیار مهمی در منطقه برای انواع آبزیان به شمار می رود. همچنین بازدید از لاكپشت های دریا یی كه از اواسط اسفند ماه و تا نیمه خر داد جهت تخم گذاری به سوا حل جزیره هندورابی می آیند خالی از لطف نیست. ‏بازدید از سایت های مناسب غواصی شمال این جزیره هم بسیار لذت بخش است. ریف شمالی این جزیره بسیار كم عمق، بین ۵ تا ۸ ‏متر بوده و سایت بسیار مناسبی برای اسنوركلینك و یا غواصی در شب می باشد .
از آبزیان موجود در این ریف می توان به انواع مرجان های مغزی ، جراح ماهیان ، تن ماهیان دم زرد ، یونیك ، پیكاسو ، ملوان و طوطی ماهیان نام برد . در ساحل شرقی جزیره نیز هتلی كاملا متروكه به چشم می خورد كه آب های روبروی آن نیز دارای ریف های مرجانی غنی می باشد . از سایت غواصی شرق این جزیره نیز می توان به ‏ریف های همین منطقه اشاره نمود كه مملو از انواع آبزیان و بخصوص ستاره های دریا یی بسیار زیبا می باشد كه نوازشگر چشم شما خواهند بود. عمق دریا در سوا حل شرقی بین ۸ ‏تا ۱۸ ‏متر متغیر امت و در نقاط عمیق تر ستارهای های بسیار زیبای در یایی به چشم می خو رند.
فعالیت اقتصادی اكثر اهالی در جزیرۀ هندورابی، صید و غواصی است . فعالیت‌های صنعتی یا بهره برداری از معادن و منابع زیر‌زمینی و حتی صنایع دستی در هندورابی وجود ندارد. محیط زیست جزیره به دلیل بسته بودن آن محدود است و موجوداتی از قبیل انواع پرندگان كوچك، پرندگان مهاجری نظیر باز و شاهین و انواع كمی از خزندگان و موش صحرایی در آنجا یافت می‌شود .
منابع تأمین آب جزیره بسیار محدود و كم است و آب مصرفی آن از طریق چاه یا آب‌انبار تأمین می شود .
این جزیره از نظر سیاحت و ایرانگردی از زیر مجموعه های كیش است كه با توجه به امكانات و استعداد طبیعی جزیره زا نظر آب، خاك، هوا و شرایط خاص تجاری جزیرۀ كیش، و هم‌چنین برخورداری از زیبایی های طبیعی، قادر است بخشی از نیاز‌های سیاحتی و گردشگری ایرانگردان را تأمین كند .

 

جزیره هندورابی-3ImmK7ZsSE

جزیره هندورابی-0laarGpdGP

جزیره هندورابی-MHt26J5kHa

جزیره هندورابی-hmPPuQ3i9I

جزیره هندورابی-vG6Kdazwo2

جزیره هندورابی-7UU5e9WyT1

جزیره هندورابی-2ZhLfQ1Bly

جزیره هندورابی-dpxfYQ77Xx

جزیره هندورابی-W8hRPBb55F

جزیره هندورابی-Lf7KPcaCP1