ریپورتاژ آگهی
هیدج

هیدج

این شهر زادگاه حكیم هیدجی (حكیم و فیلسوف) است. زبان مردم این شهر تركی آذربایجانی با لهجه‌ای خاص هیدج است.
  • 1400/11/13
  • استان : زنجان
  • شهر : هیدج
  • دسته : شهر-استان
آدرس : هیدج یكی از شهرهای استان زنجان است.
تلفن : 66059000-021

هیدج یكی از شهرهای استان زنجان است. این شهر زادگاه حكیم هیدجی (حكیم و فیلسوف) است. زبان مردم این شهر تركی آذربایجانی با لهجه‌ای خاص هیدج است.مردمان این شهر بسیار مبادی آداب هستند. بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت این شهر برابر با۱۷۵۰۰ نفر بوده‌است. این شهر دارای ادبا و شاعرانی مانند ملا محمد علی معروف به حكیم هیدجی ، عوضعلی صالحی معروف به رهگذر هیدجی و شاعران دیگر از جمله علی كیانی (كیان) ، حمیده صالحی (غریبه) ، نعیمه مرسلی (ن.م.رها) و دیگران را نام برد كه انجمن شعرای این شهر از قدیمی ترین انجمن های ادبی است . این شهر دارای حوزه علمیه با قدمت بالای یك قرن می‌باشد ، كه بزرگانی چون فخیم ابهری ، حكیم هیدجی ، استاد بلاغت نیا در آن علم آموزی نموده اند.
در گذشته مردمان آن را “هیه” می نامیدند كه در آن دروازه و كاروانسرا برای استراحت كاروان بوده، نام هیدج از هودج یا محمل گرفته شده كه در زمان های گذشته برای حمل بزرگان استفاده می‌شده ، قدمت این شهر به زمان های دور برمی گردد ولی از زمانی كه دختر شاه خدابنده سلطان محمد خدابنده كه مقبره آن درگنبد سلطانیه است ،هنگام عبور از آن شهر كه آن زمان روستایی دور بوده ، دخترش دچار بیماری شدیدی شده و بعد از مداوا در همان مكان فوت می‌كند از آنجا كه این منطقه آب و هوایی بسیار مطبوع داشته در همانجا دخترش را دفن و مقبره‌ای زیبا از سنگ مرمر سفید وكمیاب برایش می سازد كه در سال ۱۳۵۲ توسط تاراجگران هویت ربوده شد و از آن زمان نام هیدج در بین شهرهای معروف در تاریخ ایران ماندگار شد.

اقتصاد:
مهم‌ترین محصولات كشاورزی هیدج شامل گندم و جو، لوبیا، سیب زمینی، زردآلو، آلو، سنجد، سیب، انگور است. كفاشی صنعت بومی شهر است.

 

هیدج-EpR4wE5oxe