ریپورتاژ آگهی
جاهای دیدنی شیراز | آشنایی با ۳۸ جاذبه شهر شعر و بهار نارنج

جاهای دیدنی شیراز | آشنایی با ۳۸ جاذبه شهر شعر و بهار نارنج

شیراز، شهر شعر و تاریخ و فرهنگ است و یكی از زیباترین و باارزش‌ترین مقاصد گردشگری ایران به حساب می‌آید. در شهر شیراز، پایتخت فرهنگی ایران، در كنار جاذبه‌های تاریخی چشمگیر و باغ‌های وسیع، موزه‌ها و گالری‌های متنوع و متعددی نیز وجود دارند كه برای گردشگران جذاب هستند.
  • 1402/07/01
  • استان : فارس
  • شهر : شيراز
  • دسته : مناطق توریستی ایران
آدرس : شیراز
تلفن : 66059000-021

شیراز، شهر شعر و تاریخ و فرهنگ است و یكی از زیباترین و باارزش‌ترین مقاصد گردشگری ایران به حساب می‌آید. در شهر شیراز، پایتخت فرهنگی ایران، در كنار جاذبه‌های تاریخی چشمگیر و باغ‌های وسیع، موزه‌ها و گالری‌های متنوع و متعددی نیز وجود دارند كه برای گردشگران جذاب هستند. برای كسانی كه می‌خواهند بلیط هواپیمای شیراز را خریداری كنند، خستگی در سفر معنا نخواهد داشت. زیرا شیراز به قدری زیبا و جذاب است كه گذر زمان را در این شهر هرگز حس نخواهید كرد. بازدید از جاهای دیدنی شیراز كه تمامی ندارند، تجربه فوق العاده شیرین و به یاد ماندنی برایتان خواهد شد. اگر تاكنون به شهر شهر و فرهنگ و ادب شیراز سفر نكرده‌اید، حتما قبل از سفر با جاهای دیدنی شیراز (Shiraz Attractions) آشنا شوید و بازدید از آن‌ها را صدر فهرست گشت و گذارهایتان قرار دهید. همچنین پیشنهاد می‌كنیم نوشتار راهنمای سفر به شیرازرا در بلاگ سفرماركت مطالعه كنید.

جاهای دیدنی شیراز | آشنایی با ۳۸ جاذبه شهر شعر و بهار نارنج-c3Xfk9Juvq

بازار وكیل

صدها مغازه، دكه و بازار در بازار خوش منظر وكیل وجود دارند و هزاران هزار گردشگر سالانه از آن‌ها بازدید می‌كنند. بازار وكیل، بازار اصلی شیراز است و طراحی آن به صورت هزارتو انجام شده است. بازار وكیل شیراز یكی از بهترین مكان‌ها برای خرید فرش، ادویه، لوازم خانه، طلا و جواهر و ... است. اگر از تمام حجره‌ها، دالان‌ها، مغازه‌ها و چای‌خانه‌ها، كاروانسراها و حمام‌های سنتی بازار وكیل بخواهید بازدید كنید، به بیش از نیم روز زمان لازم دارید. سقف‌های طاقی شكل و ساختار چلیپایی بازار وكیل یك نمونه معماری بی‌نظیر و شگفت انگیز از دوره زندیه در قرن هجدهم میلادی (۱۲ هجری قمری) هستند كه علاوه بر افزودن زیبایی و جذابیت به محیط، به خنك شدن هوا در تابستان و به گرم شدن هوا در زمستان كمك می‌كنند.

مسجد و حمام وكیل شیراز

در همسایگی بازار وكیل، مسجد و حمام وكیل قرار گرفته‌اند و با ورودی‌های تزئین شده با كاشی‌های صورتی شیرازی و دو ایوان وسیع درگاه بسیار چشمگیر و تماشایی دارند. حیاط اندرونی مسجد و حمام وكیل در میان ایوان‌های كوچك و شاه نشین محصور مانده است. طاق‌های شبستان مسجد وكیل به طرز شگفت انگیزی در یك اندازه ۷۵ در ۳۵ ساخته شده‌اند و دسته ستون‌های چهل و هشت تایی شبستان كه نمای عمودی و اسلیمی دارند، فضای مسجد را متحیركننده ساخته‌اند. یكی دیگر از شگفتی‌ها و جذابیت‌های مسجد وكیل محراب و منبر ۱۴ پله‌ای است كه از سنگ مرمر یك پارچه ساخته شده‌اند. گفته می‌شود این سنگ مرمر به دستور كریم خان زند از آذربایجان آورده شده بود. در زمان قاجار كاشی كاری‌هایی با طرح‌های گلدار به این منبر و محراب افزوده شدند.
در همسایگی مسجد وكیل، حمام وكیل قرار دارد كه از دیگر بناهای مربوط به دوره زندیه است. ستون‌های پیچ‌دار و سقف گنبدی شكل حمام كه یك حفره در نوكش وجود دارد، نمای حمام را زیباتر كرده‌اند. درون حمام مجسمه‌های مومی وجود دارند كه استحمام پیشینیان را در گرم خانه‌های زیبا با سقف‌های طاق شكل، ستون‌ها و حوضچه‌های كوچك مزین شده به تصویر می‌كشند. مردم در گذشته پس از استحمام یا حین استحمام در كنار فواره‌ها تجدید قوا می‌كرده‌اند. 

جاهای دیدنی شیراز | آشنایی با ۳۸ جاذبه شهر شعر و بهار نارنج-bM5yuxgPlN

مسجد نصیرالملك

یكی از مشهورترین، جذاب‌ترین و زیباترین جاهای دیدنی شیراز، قطعا مسجد نصیرالملك است. مسجد نصیرالملك به «مسجد صورتی» نیز معروف است و یكی از بی‌نظیرترین بناهای شیراز محسوب می‌شود. مسجد نصیرالملك متعلق به دوره قاجار بوده و معروفیت و محبوبیت آن به دلیل تركیب رنگ‌های گوناگون و فضای رنگارنگ چشمگیر و متحیركننده درونی آن است. شیشه‌های رنگی مسجد نصیرالملك همراه با كاشی‌های ظریف رنگارنگ و فرش‌های زیبای ایرانی فضای مسحور كننده و دلنشینی خلق كرده‌اند كه هر بازدید كننده‌ای را غافلگیر و متحیر می‌كنند. در كنار تمامی این‌ها ستون‌هایی نیز با كنده كاری‎های ظریف وجود دارند كه از هر زاویه‌ای نمای چشم نوازشان را به رخ می‌كشند. اگر می‌خواهید از مسجد نصیرالملك بازدید كنید، بین ساعت ۹ تا ۱۱ صبح به آن مراجعه كنید. زیرا در این زمان از روز پرتو آفتاب به سرسرا و فرش‌های ایرانی داخل مسجد می‌تابد و منظره‌ای شگفت انگیز به وجود می‌آورد. حتما و حتما از این جلوه و زیبایی درون مسجد نصیرالملك عكاسی كرده و به یادگار نگه دارید. جالب است بدانید، مسجد نصیرالملك به دلیل داشتن تیرهای چوبی انعطاف پذیر در ساختارش، زلزله‌های متعددی را تا به امروز پشت سر گذاشته است.

جاهای دیدنی شیراز | آشنایی با ۳۸ جاذبه شهر شعر و بهار نارنج-NOV56Jb4X4

مسجد جامع عتیق شیراز

در تمامی شهرهای ایران، یك مسجد جامع تاریخی وجود دارد كه مورد بازدید گردشگران قرار می‌گیرد. مسجد جامع عتیق شیراز علاوه بر این كه جزو مقاصد گردشگری شهر به حساب می‌آید، بلكه قدیمی‌ترین و اولین مسجد شیراز است. ساخت مسجد جامع عتیق شیراز به دوره صفویه مربوط است و طبق بررسی‌های متخصصان بین سال‌های ۲۶۵ و ۲۸۷ هجری قمری بنا نهاده شده است. در سال ۱۳۱۰ مسجد جامع عتیق شیراز در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و بین مردم محلی شیراز اهمیت بسیار زیادی به دست آورد. مردم شیراز وظیفه خود می‌دانند تا هر هفته روزهای جمعه به مسجد جامع عتیق بروند و قرآن بخوانند. از این رو، مسجد جامع عتیق شیراز «مسجد آدینه» یا «مسجد جمعه» نیز نامیده می‌شود.

آرامگاه حافظ

حافظ شیرازی، پرطرفدارترین شاعر پارسی زبان است و در شهر شیراز آرمیده است. تمام ایرانیان از هر طبقه و فرهنگی كه باشند، حداقل چند بیتی از اشعار حافظ را حفظ هستند و می‌خوانند. مقبره حافظ شیرازی در در شمال غرب شیراز داخل یك باغ آراسته قرار دارد. حافظ در قرن هشتم دار فانی را وداع گفت و در قرن دوازدهم مقبره وی توسط كریم خان زند به این مكان انتقال یافت. شعار حافظ به روی سنگ قبر مرمری‌اش حكاكی شده‌اند. یك طاق هشت ضلعی در سال ۱۳۱۵ به روی مقبره حافظ شیرازی ساخته شد. گردشگران از سراسر دنیا و ایران از آرامگاه حافظ نه تنها به خاطر این كه یكی از جاهای دیدنی شیراز است، بازدید می‌كنند، بلكه به دلیل این كه طرفدار و عاشق حافظ و اشعارش هستند، به شیراز سفر كرده و از این میعادگاه بازدید می‌كنند. فال حافظ را كه می‌دانید و بلد هستید. در بازدید از آرامگاه حافظ فال بگیرید و به نكات ظریف غزل‌هایش توجه كنید و بیندیشید. در حافظیه بگردید و در چای خانه‌اش دمی استراحت كنید.

آرامگاه سعدی

همان طور كه گفتیم، شیراز زادگاه شعر و ادب پارسی و شاعران پرآوازه و ارزشمند است. سعدی، شاعر قرن هفتم نیز از شاعران محبوب و مهم پارسی بود كه در شیراز زندگانی می‌كرد. بسیاری از پند و ارزهای سعدی به ضرب المثل تبدیل شده‌اند و مدام بر سر زبان‌ها جاری هستند. كلام سعدی به خاطر سادگی و شیوایی‌ مورد تمجید و ستایش قرار می‌گیرد. آرامگاه سعدی یكی دیگر از جاهای دیدنی شیراز است كه هرچند به اندازه حافظیه چندان پرازدحام و شلوغ نیست، اما همیشه طرفداران این شاعر نامی كه به این شهر آمده‌اند را در هر زمان از سال می‌توان در آرامگاه سعدی مشاهده كرد. در بازدید از آرامگاه سعدی پس از گشت و گذار در میان باغ‌های گل سرخ و درختان سرو قد برافراشته سری به چای‌خانه زیرزمینی محوطه بزنید و استراحت و تجدید قوا كنید.

جاهای دیدنی شیراز | آشنایی با ۳۸ جاذبه شهر شعر و بهار نارنج-UhOd7TzgNb

پرسپولیس یا تخت جمشید

پرسپولیس یا همان تخت جمشید، بیش از ۲۵۰۰ سال پیش پایتخت باشكوه و باستانی سلسله هخامنشیان بود. تخت جمشید با وجود این كه مورد هجوم اسكندر قرار گرفت، اما باز هم بقایای به جا مانده از آن نشان از دستاوردهای معماری و سیاسی ایران باستان هستند. شهر باستانی پرسپولیس در ۷۰ كیلومتری شمال شرق شیراز واقع شده و برای بازدید از آن چند ساعتی زمان لازم است. در بازدید از این میراث جهانی یونسكو حتما مقداری آب همراه خود داشته باشید، زیرا كه آفتاب نیم روز در پرسپولیس بس ناجوانمردانه می‌تابد. 

جاهای دیدنی شیراز | آشنایی با ۳۸ جاذبه شهر شعر و بهار نارنج-Lrhn2AixSs

نقش رستم و نقش رجب

در بازدید از تخت جمشید شیراز، به تماشای نقش رستم و نقش رجب بروید. نقش رستم چهار مقبره بزرگ روی صخره دارد كه آرامگاه چهار تن از پادشاهان هخامنشی است. كمی پایین‌تر از نقش رستم، چندین نقش برجسته وجود دارند كه فتوحات شاهان ساسانی را به تصویر كشیده‌اند و زانو زدن والرین شاه رومی مقابل شاپور اول یكی از آن‌هاست. در فاصله پنج دقیقه‌ای از نقش رستم، نقش‌های برجسته بیشتری از دوره حكومت ساسانیان در نقش رجب وجود دارند كه متاسفانه چندان خوب و مناسب مورد حفاظت قرار نگرفته‌اند. اما با این حال بازدید از آن‌ها بسیار ارزشمند است.

پاسارگاد

مقبره كوروش كبیر در فاصله ۵۰ كیلومتری از تخت جمشید قرار گرفته و با وجود این كه مسیر دسترسی به آن چندان هموار نیست، اما بازدید از پادشاه سرزمین آریایی ارزشمندتر و مهم‌تر از هر چیز دیگری است. در آرامگاه كوروش كبیر كه در زمینی خشك و نامهربان محصور شده، آرامشی شگفت انگیز حاكم است.

جاهای دیدنی شیراز | آشنایی با ۳۸ جاذبه شهر شعر و بهار نارنج-mJMW1sgoPc

موزه پرسپولیس

موزه پرسپولیس در پرسپولیس یا همان تخت جمشید واقع شده و آثاری كه از هخامنشیان در ۲۵۰۰ سال پیش به جامانده، به نمایش گذاشته است. در گشت و گذار در تخت جمشید می‌توانید با مراجعه به موزه پرسپولیس از ابزارهای دست ساز، سلاح‌ها، لوح‌های سفالی، مجمسه‌های گوناگون و ظروف چای‌خوری كه از حفاری‌های باستان شناسان به دست آمده‌اند، بازدید كنید.

خانه زینت الملك

خانه زینت الملك، در اصل اندرونی باغ نارنجستان است و نام دختر صاحب خانه به آن نهاده شده است. در خانه زینت الملك اتاق‌های بیست گانه با تزئینات گچ كاری، آینه كاری و تابلوهای نقاشی وجود دارند. كف آن اتاق‌ها به گونه‌ای با موزاییك طراحی شده‌اند كه طرح فرش ایرانی را یادآور می‌شوند. در باغ‌های خصوصی عمارت زینت الملك درختان نخل و فواره وجود دارند و در زمستان گرمای خورشید را به دام می‌اندازند و در تابستان نیز سایه خنك به محیط می‌افشانند. شاید موزه زیرزمینی عمارت زینت الملك برای گردشگران خارجی جذابیت چندانی نداشته باشد، اما داخل آن مجسمه مومی اشخاص مشهور شیراز وجود دارند كه برای مردم محلی و گردشگران داخلی جذاب هستند.

مدرسه خان

در قرن دهم هجری، امام قلی خان فرماندار شیراز بوده و مدرسه خان را برای بیش از ۱۰۰ دانش آموز ساخته است. در طی سالیان و بر اثر زلزله‌های متعدد آسیب‌هایی به بنای مدرسه خان وارد گشته بود كه خوشبختانه ورودی و درگاه چشمگیر آن بی آسیب و سالم باقی مانده است. در طاق‌ بیرونی مقرنس‌های خارق العاده با چینش ظریف موزاییك‌ها وجود دارند كه در طراحی‌های قدیمی شاهكار محسوب می‌شدند. دیوارهای محوطه درونی مدرسه خان سنگی هستند یا با كاشی‌های صورتی و زرد مزین شده‌اند. 

جاهای دیدنی شیراز | آشنایی با ۳۸ جاذبه شهر شعر و بهار نارنج-Ob5JbskcGF

موزه پارس

موزه پارس در مركز شیراز و باغ نظر واقع شده و یكی از نمونه‌های بارز و زیبای معماری دوره زندیه است. موزه پارس یكی از زیباترین جاهای دیدنی شیراز است و مقبره كریم خان زند نیز در همین مكان قرار دارد. عمارتی كه مشاهده می‌كنید، در سال ۱۳۱۰ به موزه پارس تبدیل شد و ابزار و آثار هنری مربوط به دوره زندیه از قبیل نقاشی‌های آبرنگ، سلاح، گچ كاری‌های رنگارنگ و قرآن‌های خطی قدیمی را به نمایش گذاشت. سقف موزه پارس در قسمت ورودی به قدری زیبا و شگفت انگیز است كه می‌تواند تنها دلیل بازدید از موزه پارس باشد. گردش در باغ و بازدید از طاق هشت ضلعی موزه پارس كه گل سرسبد باغ است، از لذاید این موزه گردی به حساب می‌آیند.

موزه هفت تنان

موزه هفت تنان یكی از موزه‌های شیراز است كه نزدیكی دروازه قرآن قرار دارد و توجه چندانی به آن نمی‌شود. داخل موزه هفت تنان انواع برش‌ها و توده‌های سنگی و سنگ كندهای مربوط به ادوار تاریخی پارسی نگهداری می‌شوند. از آثار بسیار باشكوه موزه هفت تنان می‌توان به آثار خوشنویسی حكاكی شده به روی سنگ‌ها كه شامل كتیبه‌هایی با خط كوفی و نستعلیق هستند، اشاره كرد. نام موزه هفت تنان از هفت سنگ قبر موجود در موزه برگرفته شده كه گویا متعلق به هفت درویش شیرازی هستند.

موزه هنر مشكین فام

موزه هنر مشكین فام شیراز از دوره قاجار به جا مانده و یكی از جاهای دیدنی شیراز است. موزه هنر مشكین فام در گذشته عمارتی بوده كه به فروغ الملك تعلق داشته و امروزه به یك گالری تبدیل شده است. موزه هنر مشكین در فاصله كمی از شاه چراغ قرار دارد و دسترسی به آن آسان است. در موزه هنر مشكین فام آثار هنرمندان معاصر شیرازی، سنگ كندها و خوشنویسی‌ها به نمایش گذاشته شده‌اند. از امتیازات ویژه موزه هنر مشكین فام نیز می‌توان به تركیب هنر و معماری و همچنین تاریخ و مدرنیته اشاره كرد.

موزه نظامی عفیف آباد

مجموعه عفیف آباد شیراز شامل باغ بزرگی است كه منظره‌های بی‌نظیر با هارمونی درختان نارنج، نخل‌ها و بوته‌های گل دارد و یكی از زیباترین جاهای دیدنی شیراز است. در مركز باغ موزه ادوات نظامی، كاخ اصلی عفیف آباد قرار دارد. در موزه نظامی عفیف آباد جنگ افزارها و امكانات نظامی ایران از دوران صفویه تا به امروز به نمایش گذاشته شده‌اند. برای كسانی كه طرفدار امور نظامی هستند، گردش یك روزه در موزه نظامی عفیف آباد و بازدید از شمشیرهای دوران صفوی، تفنگ‌های قاجاری و تانك‌های پهلوی تجربه جذاب و به یاد ماندنی خواهد بود.

ارگ كریم خان

یكی دیگر از جاهای دیدنی شیراز ارگ كریم خان است كه در قرن هجدهم میلادی توسط بنیان گذار سلسله زندیه، كریم خان زند بنا نهاده شد. كریم خان زند پس از آن كه شیراز را به عنوان پایتخت انتخاب كرد، ارگ كریم خان را در كنار دیگر بناها و در راستای برنامه‌های جاه طلبانه‌اش ساخت. بنای چهارگوش ارگ كریم خان در چهار گوشه‌اش چهار برج استوانه‌ای دارد كه در گذشته از آن‌ها به عنوان زندان استفاده می‌شده است. در شمال شرق ارگ كریم خان یك برج وجود دارد كه در گذشته به عنوان حمام مورد استفاده قرار می‌گرفت و چون در آن دوره مخزن آب در این برج تعبیه كرده بودند، این قسمت از برج مقداری نشست داشته است. معماری درون ارگ كریم خان از معماری بیرونش عجیب‌تر و جالب‌تر است. در ورود به ارگ كریم خان عاشق صدای آب حوض مركزی و خنكای سایه میوه درختان خواهید شد. در ادامه یك موزه از دوره زندیه وجود دارد كه می‌توانید از آن هم بازدید كنید.

جاهای دیدنی شیراز | آشنایی با ۳۸ جاذبه شهر شعر و بهار نارنج-f7ic58EnJD

باغ ایلخانی

یكی از جذاب‌ترین باغ‌های شیراز كه قدمتش به دوره قاجار برمی‌گردد، باغ ایلخانی است. باغ زیبا و دیدنی ایلخانی از محمدقلی خان ایلخان قشقایی به یادگار مانده و در محله سه باغ شیراز قرار دارد. در قسمت شرقی باغ ایلخانی یك عمارت زیبا و قدیمی وجود دارد كه بافت تاریخی‌اش همچنان محفوظ مانده و خودنمایی می‌كند. در وسط ساختمان عمارت یك ایوان دو ستونی وجود دارد. در سالن بزرگ عمارت نیز پنج در، راهروهای مجلل، اتاق‌ها و زیرزمین وجود دارند كه از قسمت‌های مهم عمارت به حساب می‌آیند. از جذابیت باغ ایلخانی می‌توان به حوض‌های زیبا، پنجره‌ها با شیشه‌های رنگی و درختان كهنسال اشاره كرد.

باغ تخت

یكی دیگر از جاهای دیدنی شیراز كه باید از آن بازدید كنید، باغ تخت است كه باغ قراچه نیز نامیده می‌شود. قدمت باغ تخت به قرن پنجم هجری مری مربوط است و سندی بر تمدن كهن شیراز محسوب می‌شود كه تا به امروز داستان‌های زیادی را از نزدیك شاهد بوده است. باغ تخت توسط یكی از شاهان اتابكان شیراز ساخته شده است و مكان منحصر به فرد و خاصی برای گذراندن اوقات دلنشین و آرامش بخش است.

آرامگاه باباكوهی

یكی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی شیراز، آرامگاه باباكوهی است كه در سمت چپ دروازه قرآن و كوه صبوری شیراز قرار دارد. قدمت آرامگاه باباكوهی به دوره دیلمیان بازمی‌گردد. دو غار در كوه صبوری وجود دارند كه یكی از آن‌ها آرامگاه ابوعبدالله محمد بن عبدالله است كه از عرفای شهر شیراز بوده است.این عارف به "باباكوهی" معروف بوده و نام منطقه نیز از نام وی گرفته شده است. گردشگران زیادی برای زیارت آرامگاه باباكوهی از این منطقه بازدید می‌كنند.

آرامگاه شاه چراغ

مقبره مقدس شاه چراغ، آرامگاه دو تن از برادران امام رضا (ع)، امام هشتم شیعیان است و یكی از محبوب‌ترین مكان‌های زیارتی و گردشگری شیراز به حساب می‌آید. برادران امام هشتم (ع) در قرن نهم به شهادت رسیده‌اند اما از دوران قاجاریه تا به امروز مقبره آن‌ها توسعه زیادی یافته است. یك حوض فواره دار در مركز محوطه آرامگاه واقع شده و كاشی كاری‌ها و آینه‌ كاری‌های نمای آرامگاه تصویری خیره كننده از معماری ایرانی را ارائه می‌دهند كه به زیبایی و حس و حال دلنشین محیط چندین برابر افزوده‌اند. آرامگاه شاه چراغ یكی از محبوب ترین و زیباترین عبادتگاه‌های شیراز است و در ایام خاص مذهبی شور و صفای خاصی دارد. در قسمت شمال شرق محوطه آرامگاه شاه چراغ موزه‌ای قرار دارد كه در ارتباط با شهر شیراز آثار مختلفی از قبیل قرآن‌های نفیس قدیمی و دری با تزئینات طلا، نقره و لاجورد به نمایش گذاشته است. 

جاهای دیدنی شیراز | آشنایی با ۳۸ جاذبه شهر شعر و بهار نارنج-OlhGTgCFn4

موزه سنگ و گوهر دریای نور

موزه سنگ و گوهر دریای نور از موزه‌های تازه تأسیس شیراز است و در سال ۱۳۹۰ بنا شده است. حدود ۱۴۰ نوع گوهر و سنگ‌های قیمتی جذاب و چشم نواز در موزه سنگ و گوهر دریای نور نگهداری می‌شوند. این موزه داخل باغ ارم قرار دارد و مكان فوق العاده‌ای برای علاقه مندان به سنگ‌های قیمتی به حساب می‌آید.

باغ جنت شیراز

باغ جنت یا همان پارك جنت، یكی دیگر از جاهای دیدنی شیراز است كه در دل شهر شیراز واقع شده و قدمتش به دوران قاجار مربوط است. مردم شیراز حدود ۱۵۰ سال پیش در باغ جنت به تفریح می‌پرداختند و خستگی در می‌كردند. در سال ۱۲۲۳ حكومت قاجار تصمیم می‌گیرد باغی را در دل شیراز بسازد. بنابراین، دستور ساخت باغ جنت شیراز صادر می ‌گردد و یك باغ باصفا پوشیده از درختان سرو و كاج شكل می‌گیرد.

سرای مشیر شیراز

معمولا در سفر به هر مقصدی، یكی از جاهایی كه دنبالش می‌گردیم، بازارهای سنتی هستند. در شیراز نیز یكی از قدیمی‌ترین بازارها، بازار وكیل است. اما در دل همین بازار قدیمی كه یادگار دوران زندیه است، یك بازار دیگر وجود دارد كه از زمان قاجار باقی مانده است. این بازار سرای مشیر یا همان بازار گلشن نام دارد و بی‌شك یكی از زیباترین جاهای دیدنی شیراز است. اولین سنگ سرای مشیر شیراز را میرزا ابوالحسن مشیرالملك نهاده و آن را وقف امام محمد باقر كرده است. محوطه بزرگ روباز سرای مشیر شیراز از جذاب‌ترین بخش‌های این بازار است. یك حوض بزرگ و كاشی كاری شده در این محوطه قرار دارد كه اطرافش را درختان خوش رنگ و بوی نارنج احاطه كرده و به زیبایی محیط افزوده است. عطر و بوی درختان نارنج فضای دلنشینی در سرای مشیر شیراز به وجود آورده است.

باغ خلیلی

یكی از باغ‌های زیبا و تازه تأسیس شیراز، باغ خلیلی است. اما درختانی كه در باغ خلیلی ریشه انداخته‌اند بسیار كهن هستند و شاید قدمتشان به پیش از احداث باغ مربوط است. باغ خلیلی در شرق شهر شیراز قرار دارد و به همت یكی از بازرگانان ایرانی به نام محمد خلیل خلیلی و همچنین پسرش ابراهیم خلیلی ساخته شده است. آن چه باعث شهرت و جذابیت باغ خلیلی شده، درختان كهنسال و كمیاب هستند كه در باغ وجود دارند. همچنین، گونه‌های نادر و فراوان گل و درختان میوه به زیبایی باغ خلیلی از هر منظری افزوده‌اند.

باغ جهان نما

یكی از بهترین جاهای دیدنی شیراز، باغ جهان نما است. باغ جهان نما از جمله باغ‌هایی است كه استراحت و آرامش واقعی در آن معنی می‌شوند. كسی نمی‌داند كه باغ جهان نمای شیراز اولین بار توسط چه كسی بنا نهاده شده اما طبق روایت‌ها كریم خان زند برای اولین بار دور باغ جهان نما را محصور كرده و عمارت‌های زیبایی در اطراف آن ساخته است. وی با كاشتن درختان سرو در باغ جهان نما ظاهر باغ را بهبود بخشیده است. در گذشته، باغ جهان نما كه نزدیكی حافظیه واقع شده، یكی از باصفاترین باغ‌های شیراز نامیده می‌شد. زیرا نهر كوچكی از میان درختان جریان داشت كه امروزه اثری از آن وجود ندارد. اما در هر صورت بازدید از باغ جهان نما و عمارت هشت ضلعی كه در میان آن قرار گرفته ارزشمند است. عمارتی كه در باغ جهان نما قرار دارد از آجر ساخته شده و برخلاف دیگر عمارت‌های شیراز خبری از كاشی كاری و نقاشی در آن نیست.

جاهای دیدنی شیراز | آشنایی با ۳۸ جاذبه شهر شعر و بهار نارنج-SIZE398GmH

باغ ارم

می‌دانید كه باغ‌های شیراز بسیار معروف هستند و باغ ارم نمونه‌ای از زیباترین باغ‌های شیراز است. باغ ارم هم اكنون در اختیار دانشگاه شیراز قرار دارد و حیاط آن پر از پرچین‌های آراسته، سروهای بلند قامت و بوته‌های گل سرخ است. كاخ قاجاری به همراه یك حوض آب در مركز باغ ارم قرار دارند. باغ ارم به عنوان میراث جهانی در یونسكو به ثبت رسیده است.

باغ نارنجستان

نام باغ نارنجستان شیراز از درختان نارنج درونش گرفته شده است. باغ نارنجستان كوچك‌ترین و دوست داشتنی‌ترین باغ شیراز محسوب می‌شود و بخشی از عمارت اعیانی محمدعلی خان قوام الملك است. محمدعلی خان قوام الملك در دوره قاجار از ثروتمندان شیراز بود. ورودی عمارت مركزی باغ نارنجستان كه به عمارت قوام نیز معروف است، به صورت قرینه طراحی شده و در نهایت به اتاق‌هایی با كاشی كاری‌های ظریف و هنرمندانه، تابلوهای منبت كاری شده و پنجره‌هایی با شیشه‌های رنگی می‌رسد. در سقف اتاق‌های طبقه بالای عمارت باغ نارنجستان نقاشی‌هایی با سبك اروپایی وجود دارند و در میان آن‌ها تصویر كلیساهای آلپ جزو شگفت انگیزترین نقاشی‌هاست.

خانه صابر

شاید به این موضوع پی برده‌اید كه شهرداری شیراز در اماكن تاریخی شهر موزه‌های مختلفی را برگزار می‌كند و سعی دارد جاهای دیدنی شیراز را بهتر و زیباتر جلوه دهد. به جرأت می‌توان گفت كه یكی از سالم‌ترین بناهای قدیمی شیراز متعلق به خانه صابر یا همان موزه لباس‌های سنتی و آیینی شیراز است. حتی گچ بری‌ها و تزئینات خانه صابر نیز تقریبا سالم و دست نخورده باقی مانده‌اند. خانه صابر در ضلع شمال شرقی شاه چراغ قرار دارد و در دوره زندیه ساخته شده است. در سال ۱۳۸۲ خانه صابر در لیست آثار ملی ایران ثبت شد و اولین موزه لباس‌های سنتی و آیینی شیراز در سال ۱۳۸۴ در خانه صابر برگزار شد.

آب انبار وكیل


آب انبار وكیل، یادگار زیبایی از آبادانی‌های دوره زندیه است و هنوز هم پابرجا و استوار سرپا ایستاده است. آب انبار وكیل در شرق ارگ كریم خان قرار دارد و برای آن بادگیر بزرگی با تزئینات آجركاری زیبا طراحی شده است. باد از یك طرف وارد آب انبار شده و آب را خنك می‌كرد از منافذی كه روی عرق چین وجود داشت، خارج می‌شد. طراحی و مهندسی آب انبار وكیل بسیار منحصر به فرد است و میزان تكامل دانش ایرانیان را در دوران زندیه اثبات می‌كند. شهرداری شیراز برای بهتر به تصویر كشیدن این موضوع از سازه‌های آبی ایران باستان ماكت‌هایی ساخته و با برگزاری موزه آب شیراز آن‌ها را به نمایش گذاشته است.

آرامگاه خواجوی كرمانی

خواجوی كرمانی، یكی از شاعران پرآوازه قرن هفتم و هشتم هجری قمری است. به تصور بسیاری از مردم آرامگاه این شاعر با توجه به نام او در كرمان قرار دارد، در صورتی كه وی متولد كرمان بوده اما از آن جایی كه بیشتر عمر خود را مشغول سفر بوده و درنهایت در شیراز درگذشته است، آرامگاهش در شیراز قرار دارد. آرامگاه خواجوی كرمانی در ابتدای جاده شیراز به اصفهان قرار دارد. آرامگاه خواجوی كرمانی در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی بنا شده و جزو جاذبه‌های شهر شیراز محسوب می‌شود. سه غار بالاتر از آرامگاه خواجوی كرمانی وجود دارند كه دراویش در آن‌ها به عبادت می‌پرداخته‌اند و خواجوی كرمانی نیز یكی از آن‌ها بود.

دروازه قرآن

یكی از شش دروازه قدیمی شیراز، دروازه قرآن است كه از گذشته‌های دور باقی مانده و در ورودی شهر قرار دارد. زمانی كه طاق‌های بلند دروازه قرآن را مشاهده می‌كنید، یعنی به شهر شیراز رسیده‌اید. نام دروازه قرآن از قرآنی گرفته شد كه «عضدالدوله دیلمی»، امیر سلسله دیلمیان دستور داد آن را در محفظه‌ای در بالای طاق دروازه قرار دهند تا كسانی كه از این دروازه عبور می‌كنند، سفر سلامت و بی‌خطر داشته باشند. دروازه قرآن در شرق شیراز قرار دارد و مسافرانی كه از سمت جاده اصفهان- شیراز وارد شهر می‌شوند، این بنای معروف را مشاهده می‌كنند.

جاهای دیدنی شیراز | آشنایی با ۳۸ جاذبه شهر شعر و بهار نارنج-Dm9hP1FEA2

موزه موسیقی شیراز

یك بنای قدیمی متعلق به دوره قاجار در میدان شاه چراغ و پشت مسجد شهدا وجود دارد كه در سال ۱۳۱۱ هجری قمری بنا نهاده شده و قریب به ۱۰۰ سال قدمت دارد. از آن جایی كه خانه‌های به جا مانده از دوره قاجار معماری منحصر به فرد و زیبایی دارند، شهرداری شیراز تصمیم گرفت از این بنای قدیمی به عنوان موزه موسیقی شیراز استفاده كند. موزه موسیقی شیراز یا همان خانه منطقی نژاد معماری زیبا، نقاشی و آینه كاری‌های ظریف، سقف‌های چوبی و نقش و نگارهای اسلیمی دارد و مكان مناسبی برای آشنایی با نوازندگان و موسیقی دان‌های مطرح جهان است. در سال ۱۳۵۲ موزه موسیقی شیراز یا همان خانه منطقی نژاد در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

رصدخانه ابوریحان بیرونی شیراز

دانشگاه شیراز از دیرباز تا به امروز جزو برترین دانشگاه‌های كشور بوده و بعد از رصدخانه مراغه، در سال ۱۳۵۵ دومین رصدخانه ایران در دانشگاه شیراز افتتاح شد. رصدخانه ابوریحان بیرونی شیراز فعال است و به طور حرفه‌ای به فعالیت ادامه می‌دهد. پایه گذاران رصدخانه ابوریحان بیرونی شیراز پروفسور یوسف ثبوتی و پروفسور ادوارد فرانسیس گاینن هستند. این رصدخانه در بالای كوه‌های كوی ارم قرار دارد و مسیر دسترسی به آن كمی دشوار است. اما برای علاقه مندان به نجوم و علم ستاره شناسی بازدید از رصدخانه ابوریحان بیرونی شیراز بسیار ارزشمند خواهد بود. 

جاهای دیدنی شیراز | آشنایی با ۳۸ جاذبه شهر شعر و بهار نارنج-tAIut5lwNl

دریاچه مهارلو شیراز

یكی از جذاب‌ترین جاذبه‌های طبیعی شیراز، دریاچه مهارلو است. دریاچه مهارلو از شهر شیراز فاصله زیادی دارد اما بازدید از آن قطعا ارزشمند است و به شدت توصیه می‌شود. دریاچه زیبای مهارلو در فاصله ۵۷ كیلومتری شیراز و در جنوب شرقی شهر واقع شده است. برای رفتن به دریاچه مهارلو باید از جاده شیراز به فسا حركت كنید. چیزی كه دریاچه مهارلو را جذاب و متفاوت ساخته، رنگ عجیب و زیبای آن است. دریاچه مهارلو همچون دریاچه ارومیه به دلیل تبخیر بالای آب شوری بسیار بالایی دارد. به همین سبب یك جلبك دریایی به نام كشند قرمز در آب‌هایش رشد می‌كنند كه سبب تغییر رنگ دریاچه به قرمز می‌شوند. گونه‌های مختلف پرندگان نیز در این منطقه زندگی می‌كنند. اگر عاشق عكاسی هستید، در بازدید از دریاچه مهارلو شیراز می‌توانید عكس‌های خاص و منحصر به فرد زیادی بگیرید.

عمارت شاپوری

یكی دیگر از جاهای دیدنی شیراز كه قدمت چندان زیادی هم ندارد، عمارت شاپوری است. عمارت شاپوری در دوره پهلوی اول یعنی رضاشاه ساخته شده است. معماری بنای عمارت شاپوری را استاد بزرگ ایرانی، «ابوالقاسم مهندسی» انجام داده و هنر و مهارت خود را به رخ همگان كشیده است. عمارت شاپوری در شیراز در بین سال‌های ۱۳۱۰ تا ۱۳۱۵ به درخواست «عبدالصاحب شاپوری» ساخته شد و خاندان شاپوری تا سال ۱۳۷۸ صاحب و مالك این عمارت بودند. خاندان شاپوری ازجمله طوایف تاجر و ثروتمند شیراز بوده‌اند.

باغ دلگشا

شرقی‌ترین باغ شیراز كه یكی از جاذبه‌های زیبای شهر نیز محسوب می‌شود، باغ دلگشا است. باغ دلگشا در نزدیكی سعدیه قرار دارد و از زمان ساسانیان به جا مانده است. سبك معماری باغ دلگشا به شكل چهارباغ ایرانی ساخته شده و اكثر درختانی كه در این باغ وجود دارند، درختان میوه هستند. آب باغ دلگشا از قنات سعدیه تأمین می‌شود. در وسط باغ دلگشا یك عمارت نیز وجود دارد كه در دوره قاجاریه ساخته شده و جلوه خاصی به باغ بخشیده است.

جاهای دیدنی شیراز | آشنایی با ۳۸ جاذبه شهر شعر و بهار نارنج-bMKpuPgrLU

باغ ملی شیراز

باغ ملی شیراز در چهارراه حافظیه شیراز قرار دارد و یكی از زیباترین و بزرگ‌ترین پارك‌های شیراز به حساب می‌آید. اكثر گردشگران در بازدید از آرامگاه حافظ به گشت و گذار در باغ ملی شیراز می‌پردازند. كاج‌های بلندقامت و سروهای كهنسال نشان دهنده قدمت باغ ملی شیراز هستند. در اردیبهشت ماه نیز عطر و بوی درختان نارنج سحر و جادو می‌كند. باغ ملی شیراز در سال ۱۳۱۵ برای آخرین بار مورد بهسازی قرار گرفت اما با این حال امكانات رفاهی- خدماتی كامل دارد و انواع تجهیزات تفریحی، ورزشی و فرهنگی در آن وجود دارند. همچنین، فرهنگسرای بزرگ و كانون فكری كودكان و نوجوانان در باغ ملی شیراز وجود دارند.