ریپورتاژ آگهی
منطقه «گردشگری پسته» ایران كجاست؟ | جشنواره پسته خورون چیست؟

منطقه «گردشگری پسته» ایران كجاست؟ | جشنواره پسته خورون چیست؟

روستای ساقی در مسیر جاده ترانزیتی رفسنجان – یزد قرار گرفته و به روستای گردشگری پسته معروف است و این روزها خود را برای چهارمین جشنواره «پسته‌خورون» آماده می‌كند.
  • 1402/04/29
  • استان : کرمان
  • شهر : رفسنجان
  • دسته : مناطق توریستی ایران
آدرس : روستای ساقی از توابع شهرستان انار
تلفن : 66059000-021

روستای ساقی از توابع شهرستان انار، روستایی در دل كویر و در مسیر جاده ترانزیتی رفسنجان- یزد، دو هزار نفر جمعیت دارد و مردمانی خونگرم، مومن و زحمتكش، كشاورز هستند و پسته‌كاری در این منطقه نسل به نسل گشته و این روستا از محل درآمد پسته آباد شده است. مسجد بزرگ و آباد دارد، خیابان‌های آسفالت و روشن و از همه مهم‌تر به‌عنوان منطقه گردشگری پسته شناخته شده است.

منطقه «گردشگری پسته» ایران كجاست؟ | جشنواره پسته خورون چیست؟-4Tj7PPtNiC

این خدمات با همت جوانان منطقه صورت گرفته، جوانانی كه در كنار كارآفرینی و اشتغالزایی در یك شغل دیگر، اكنون با گردشگری به فكر آبادانی و رونق این روستا افتاده‌اند.

سه جشنواره با عنوان پسته‌خورون در ساقی برگزار شده و قرار است چهارمین جشنواره در مهرماه برگزار شود.

منطقه «گردشگری پسته» ایران كجاست؟ | جشنواره پسته خورون چیست؟-xc3X8Tbv6p
احیای قنوات صدساله روستا برای رونق گردشگری

میثم حسینی عضو شورای این روستا می گوید: روستای ساقی دارای قدمت بالایی‌ست و در گذشته به‌دلیل وجود قنواتی كه داشته و آب را از اینجا به دیگر مناطق و روستاها می‌بردند، ساقی نام گرفته است.

عضو شورای روستای ساقی كه از جوانان این منطقه است، همت بالایی دارد و در كنار دهیار جوان كه یكی از بانوان تحصیلكرده با مدرك دكتری هست، اتفاقات خوبی در منطقه رقم زده‌اند.

این عضو جوان شورای اسلامی روستای ساقی در جمع خبرنگاران از نام‌گذاری بلوار ورودی روستا به نام سردار سلیمانی سخن به‌میان می‌آورد و صرف هزینه‌ای بالغ بر ۵۷۰ میلیون تومان برای روشنایی معابر روستا را ذكر می‌كند.

منطقه گردشگری به نخستین زیرساخت‌هایی كه نیاز دارد، عمران و آبادانی است كه به گفته حسینی خدمات خوبی در این حوزه انجام شده است.

تیم دهیاری و شورا با این كارها علاوه بر آبادی روستایشان جلوی مهاجرت را گرفته‌اند و قرار است دست به دست هم دهند تا ساقی را به مقصد گردشگران تبدیل كنند و در این راستا گردشگری را یك امتیاز مثبت دانسته‌ و به آن ورود كرده‌اند.

روستا به‌دلیل وجود خوانین در گذشته، ساختمان‌ها و بناهایی با قدمت بیش از ۱۰۰ ساله دارد كه با تلاش این جوانان قرار است به‌عنوان اقامتی، نمایشگاه صنایع دستی و ... از آنها استفاده شود.

به گفته علیرضا حسینی متولی و بنیان‌گذار بحث گردشگری در این روستا، بیش از ۵۰ امضا از وارثان این بناها گرفته شده تا این بناها واگذار شوند و مرمت و احیا شده و در اختیار گردشگری قرار گیرند.

این فعال حوزه گردشگری از احیا و مرمت قنوات روستا نیز سخن به‌میان می‌آورد و می‌گوید: از سال ۹۷ در این روستا فعالیت می‌كنم و در بحث گردشگری پسته ۱۷ پروژه گردشگری تعریف شده كه در حال ساخت و مرمت هستند.

وی عنوان می‌كند: با توجه به اینكه از این جاده روزانه بیش از ۱۲ هزار تردد صورت می‌گیرد، این محور گردشگری می‌تواند جذابیت بالایی برای مسافران عبوری داشته باشد.

منطقه «گردشگری پسته» ایران كجاست؟ | جشنواره پسته خورون چیست؟-dXJZc3xc2j

استقبال تورها از منطقه گردشگری پسته

حسینی به ایجاد گذر كالسكه از جاده اصلی تا مجموعه اول گردشگری، ساخت المان و بادگیر اشاره می‌كند و می‌گوید: با ارتباطی كه با تورلیدرها داریم، گردشگران كشاورزی به‌ویژه كسانی كه به گردشگری پسته علاقه‌مند هستند به این منطقه سفر می‌كنند و تا كنون ۴۰ تور برای حضور در این منطقه ثبت‌نام كرده‌اند.

اما مجموعه گردشگری ساقی دارای مجموعه اقامتی نرجس خاتون، مجموعه اقامتی حمیدالدوله و... است كه در میان باغات پسته این طلای سبز خوشمزه قرار گرفته‌اند و به گفته حسینی، طی بازدید گردشگران از این منطقه، حالا دیگر مشتریان پروپا قرص پسته اینجا شده‌اند و علاوه بر خودشان، دوستان و اقوام‌شان نیز پسته مورد نیازشان را از ساقی خریداری می‌كنند.

یكی از بناهای قدیمی این روستا كه جزو مجموعه گردشگری است، قرار است اردوگاه مدرسه‌ای شود و در بخشی از آن نیز گلخانه هیدروپونیك راه‌اندازی شود كه اشتغالزایی به‌دنبال دارد.

حسینی در این راه، سخت‌ترین كار را فرآیندهای اداری برای گرفتن مجوزها می‌داند و اما ساختن را آسان و بی‌دردسر.

صالحی فرماندار انار نیز به جمع خبرنگاران می‌پیوندد تا از پوستر چهارمین جشنواره پسته‌خورون به همراه امام جمعه و دیگر مسؤولان، رونمایی كند.

منطقه «گردشگری پسته» ایران كجاست؟ | جشنواره پسته خورون چیست؟-cMD7Td4CHH

سرمایه‌گذاری ۳۰ میلیاردی در حوزه گردشگری در ساقی

صالحی، گردشگری را یكی از مسیرهای رشد و توسعه مناطق می‌داند و عنوان می‌كند: تا كنون بیش از ۳۰ میلیارد تومان در حوزه گردشگری در ساقی سرمایه‌گذاری شده است.

منطقه «گردشگری پسته» ایران كجاست؟ | جشنواره پسته خورون چیست؟-uftDj3AlS5

حجت‌الاسلام علیدادی امام جمعه انار نیز اظهار می‌كند: با توجه به اینكه ۲۰ هزار هكتار اراضی شهرستان انار زیر كشت پسته است، جشنواره ضرورت داشت و ان‌شاءالله مهرماه بتوانیم جشنواره خوبی برگزار كنیم.

وی ابراز می‌كند: امسال به فضل الهی و دعای خیر مردم وضعیت كشاورزی نسبت به سنوات گذشته بهتر است و امیدی در دل كشاورزان ایجاد شده و رحمت الهی بیش از گذشته فزونی دارد و این جشنواره‌ها ضمن ایجاد شور و نشاط در مردم اشتغالزایی دارند.

قرار است در جشنواره پسته‌خورون امسال بخش‌های فروش صنایع دستی، كودك، بازی‌های بومی و محلی و شو اسب برگزار شود.

جشنواره پسته‌خورون ۵ تا ۷ مهرماه در روستای ساقی برگزار می‌شود.

منطقه «گردشگری پسته» ایران كجاست؟ | جشنواره پسته خورون چیست؟-bsokPyz7xG
روستای ساقی سال ۹۹ روستای دوستدار كتاب نیز معرفی شده و حالا با شعار« ساقی را باید دید» قرار است بیش از پیش برای مردم شناخته شود.