ریپورتاژ آگهی
غار هملون

غار هملون

غار هملون از دو غار تشكیل یافته كه به هملون كوچك و هملون بزرگ مشهور هستند.
  • 1400/11/13
  • استان : تهران
  • شهر : لواسان
  • دسته : غارهای ایران
آدرس : این غارها در دره هملون در نزدیكی شهر میگون از توابع بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات قرار دارند.
تلفن : 66059000-021

غار هملون از دو غار تشكیل یافته كه به هملون كوچك و هملون بزرگ مشهور هستند. این غارها در دره هملون در نزدیكی شهر میگون از توابع بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات قرار دارند.

دهانه غار هملون كوچك كه در زیر یك تاق سنگی بزرگی قرار دارد، ۳ متر عرض و حدود ۱ متر ارتفاع دارد و به نظر می‌رسد طول غار حدود ۵۰ متر باشد. كف غار از سنگ و گِل پوشیده شده و به همین دلیل لغزنده است. در ورودی غار یك چهارچوب آهنی توسط شهرداری طی سالیان گذشته نصب شده است. ابتدای غار كمی باریك و كم‌ارتفاع است ولی به تدریج به ارتفاع آن افزوده می‌شود. در ادامه مسیر یك دالان پرشیب وجود دارد كه حدود ۳۰ تا ۴۰ متر به سمت پایین امتداد دارد و به دلیل لغزنده بودن كف غار، وارد شدن به آن بسیار دشوار است و پیمایش آن نیاز به در اختیار داشتن تجهیزات لازم است.

به فاصله چند دقیقه بعد از هملون كوچك و در بالای یك دامنه پرشیب، غار هملون بزرگ واقع شده است. دهانه این غار حدود ۲/۵ متر عرض و ۱/۵ متر ارتفاع دارد و طول آن حدود ۱۰۰ متر می‌باشد. ورودی این غار نیز همچون هملون كوچك یك ورودی آهنی دارد.

در سال‌های اخیر با توجه به ایجاد مدرسه یخ‌نوردی در نزدیكی این غار، مسیر دسترسی به غار هملون آسان‌تر شده است.

دره هملون در فاصله حدود ۳۵ كیلومتری شمال شرق تهران و در حدّفاصل دو روستای میگون و شمشك واقع است. گفته می‌شود كه این محل به دلیل وجود سوراخ‌ها و غارهای متعدد در طول دره، ابتدا «همه جا لانه» یا «همه لانه» نام گرفته و سپس به مرور زمان به «هملون» تبدیل شده است.

 

غار هملون-FdnXsK8SuT

غار هملون-zR6snkUE5d

غار هملون-ncovojhLMc

غار هملون-r4LpLfk3wR

غار هملون-NTolGJdIrj