ریپورتاژ آگهی
دق گیو

دق گیو

دق گیو (به دق اكبرآباد هم شناخته میشود) در موقعیت جغرافیایی ۵۹ درجه و ۱۶ دقیقه شرقی و ۳۲ درجه و ۳۰ دقیقه شمالی در جنوب روستای گیو در استان خراسان جنوبی و در ۳۵ كیلومتری جنوب شهرستان بیرجند قرار دارد
  • 1400/11/12
  • استان : خراسان جنوبي
  • شهر : خوسف
  • دسته : كویرهای ایران
آدرس : در جنوب روستای گیو در استان خراسان جنوبی و در ۳۵ كیلومتری جنوب شهرستان بیرجند
تلفن : 66059000-021

دق گیو (به دق اكبرآباد هم شناخته میشود) در موقعیت جغرافیایی ۵۹ درجه و ۱۶ دقیقه شرقی و ۳۲ درجه و ۳۰ دقیقه شمالی در جنوب روستای گیو در استان خراسان جنوبی و در ۳۵ كیلومتری جنوب شهرستان بیرجند قرار دارد. طول این دق ۲۵ كیلومتر و عرض آن در حدود ۶ كیلومتر است. در مركز دق زمینهای قلیایی مسطح با عمق زیاد و درصد شوری نمك بالا قرار دارند كه عملا از رشد هرگونه گیاهی جلوگیری میكنند. در حاشیه دق زمینهای كشاورزی روستاهای اطراف قرار گرفته است. برای دسترسی به دق مسیر بیرجند به روستای گیو و ادامه آن به سمت جنوب از داخل دق عبور میكند.
در اول سال ۸۷ سفر خود را برای رفتن به دق اكبرآباد لوت، كویرشهر خوسف آغاز كردم. برای رفتن به این منطقه از شهر بیرجند باید به شهر خوسف و سپس به روستای اكبرآباد جهت رسیدن به دق اكبر آباد سفر نمایید. فاصله شهر بیرجند تا دق اكبرآباد در حدود ۱۰۰ كیلومتر، معادل یك ساعت فاصله زمانی است. دق اكبر آباد در شمال غربی كویر لوت واقع شده ومنطقه ای است وسیع از خاكهای سله بسته كه به دق اكبراباد شهرت یافته است. پوشش گیاهی بسیار ضعیف و در بعضی نقاط بوته های اسكنبیل و تاق قابل رویت است. پوشش جانوری منطقه بدلیل نبود آب و گیاهان بسیار ضعیف است . آگاما از جمله خزندگانی است كه در این منطقه قابل مشاهده است. این كویر در جنوب روستای اكبر آباد واقع است. وقتی بصورت پیاده ویا با خودرو بر روی این دق حركت كنید احساس زایدالوصفی به شما دست میدهد .مسیر یكسره صاف با وسعتی عجیب كه خداوند باریتعالی معمار آن بوده است. از ویژگیهای بارز این دق میتوان به قابلیت استفاده در صنعت جذب توریست و همچنین انجام مسابقات رالی اتومبیلرانی اشاره كرد. كویر ودق زیبایی های خاص خود رادارند كه متاسفانه در كشور ما كمتر به قابلیتهای آن توجه شده است. توریستها وكویرنوردان معروف جهان علاقه خاصی به كویرها،بیابانها ودق های ایران دارند اما در ایران تعداد كویرنوردان ودوست داران طبیعت زیبای ایران كه بكر ودست نخورده است بسیار اندك هستند .
پس میگوئیم تا به كویر ودق های ایران سفر نكنید وزبیای ها وشگفتی های آن را از نزدیك نبینید به ارزش واهمیت آن پی نخواهید برد پس سفر كنید تا بر تجربه های شما افزوده شود.

دق گیو-CVz5WWhaud

دق گیو-7tB7AP3SWT